Priechodné sú ďalšie úseky turistických chodníkov
Piesočnatá pláž pod Tatrami

Piesočnatá pláž pod Tatrami

21.júna Tatry odhalili ďalšie letné prekvapenie v podobe prvej mestskej piesočnatej pláže v popradskom AquaCity. Od 21.6.2014 je otvorená den...»

Pomenovania Gerlachu v čase
vedeli ste?

Pomenovania Gerlachu v čase

Gerlach, či Gerlachovský štít? Či poznáte aj iné mená pre najvyšší vrchol karpatského oblúka? Najstarším  pomenovaním bol ...»

Priechodné sú ďalšie úseky turistických chodníkov


Zdieľať

Kalamitné drevo ležiace na turistických značkovaných chodníkoch odstránili lesníci Štátnych lesov TANAPu už aj v Zadnej Tichej doline. Priechodný je tak žlto značený turistický chodník z Podbanského cez Suché sedlo až na Kasprov vrch. V tejto doline je priechodný aj červeno značený úsek chodníka od Liptovského košiara cez sedlo Závory do Hladkého sedla. V Kôprovej doline však ešte stále prerezávajú modro značený chodník vedúci z Troch studničiek na Popradské pleso v úseku od Rázcestia pod Hlinskou dolinou do Hlinskej doliny. Aj zeleno značený chodník začínajúci od rázcestia pod Hlinskou dolinou a vedúceho do Temných smrečín a ďalej do sedla Závory zostáva zatiaľ ešte neuvoľnený od kalamitných závalov. Turisti tak majú zároveň uzavretý aj prístup od Temných smrečín k Nižnému Temnosmrečinskému plesu.

V liptovskej časti Tatier sú prístupné zatiaľ iba tri doliny. Kalamitné drevo vlastníci tunajších lesov odstránili na dolnom úseku zeleno značeného chodníka vedúceho z rázcestia na Tokarinách a tým spriechodnili zeleno značený turistický chodník cez Babky až po Sivý vrch. Prístupný v tomto smere je už aj modro značený turistický chodník z Bobroveckej Vápenice cez chatu pod Náružím (Červenec) do sedla Predúvratie. Zo Sivého vrchu sa však nedá pokračovať po hlavnom hrebeni po červenej značke na Bielu skalu, kde v pásme lesa leží stále kalamitný zával. Je nutné zostupovať v smere do sedla Pálenica.

Avšak aj žlto značený chodník zo sedla Pálenica a to tak do Zuberca ako aj do Bobroveckej a Jaloveckej doliny zostáva stále pod kalamitným závalom. Je nutné pokračovať ďalej červeno značeným hlavným hrebeňom. Z neho sa dá zísť na liptovskú stranu Tatier najskôr z Baníkova po zelenej značke cez Jalovecké sedlo alebo zo Smutného sedla po modrej značke ku Žiarskej chate. Turistov však upozorňujeme, že zo Žiarskej chaty na základe vyhlášky Obvodného lesného úradu v Liptovskom Mikuláši možno ďalej do Žiaru pokračovať len v čase od 17:00 hodiny popoludní do 07:00 hodiny rannej. Denná doba je vyhradená lesným robotníkom na spracovávanie vetrovej kalamity.

Poslednou možnosťou, ako sa vrátiť do údolia liptovských Tatier je pokračovať červeno značeným hrebeňom až na Končistú a odtiaľ po žltej značke dolu Račkovou dolinou do Pribyliny. Zostupy z hrebeňa na oravskú a poľskú stranu sú okrem zostupu do Zuberca zo sedla Pálenica bez obmedzení.

Kvôli vlastnej bezpečnosti žiadame turistov o rešpektovanie prípadných dočasných obmedzení pohybu po turistických chodníkoch z dôvodu spracovania kalamity v ich blízkosti. Upozornenia sú vždy riadne vyznačené v teréne, prosíme neničte ich. Turistov, ktorí sa v týchto dňoch vyberú na túry do vyšších polôh upozorňujeme, že i vzhľadom na vysoký dátum je ešte vo vyšších polohách stále veľa snehu, najmä na chodníkoch cez sedlá, a preto by mali byť na tieto podmienky dostatočne vybavení, prípadne zvážiť reálnosť výberu svojich turistických cieľov.

Podľa nám dostupných informácií sú momentálne ešte stále nepriechodné nasledovné turistické značkované chodníky:

Červená: Temné smrečiny - Nižné Temnosmrečinské pleso*,

Červená: Rázcestie pod Jaloveckou – Podbanské,

Červená: Magurka – Malá Franková,

Červená: horáreň pod Bielou skalou – Sivý vrch*,

Modrá: Ždiar Strednica – Magurské sedlo,

Modrá: Jezersko, lyž. areál – Hrb,

Modrá: Kmeťov vodopád – Hlinská dolina*,

Modrá: Rázc. pod Holým vrchom – Holý vrch,

Zelená: Rázc. pod Hlinskou dolinou – Temné smrečiny - sedlo Závory*,

Zelená: Štrbské Pleso – Biely Váh – Tri studničky,

Zelená: Slodičovský vrch - Keheľ,

Zelená: Chata Orešnica - Klinovaté,

Žltá: úsek Štrbské Pleso – Vodopád Skok v Mlynickej doline a úsek Škutnastá poľana – Rázcestie pod Furkotou vo Furkotskej doline,

Žltá: Jalovec – Bobrovecká dolina – sedlo Pálenica - Zuberec,

Žltá: rázcestie pod Žiarskou – Baranec – Plačlivô,

Žltá: Magurka – jazero Mišku Kovaľa - Osturňa.

* štátne pozemky

ŠL TANAP, publikované 23.6.2014, 3300 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín