Poliaci a Slováci chcú vytvoriť systém verejnej komunikácie na poľsko-slovenských hraniciach – Pomôžte aj vy
Bezplatný e-mailový kurz poľštiny

Bezplatný e-mailový kurz poľštiny

Poľsko-slovenský portál "Port Európa" pozýva všetkých, ktorí majú záujem o Poľsko, aby sa prihlásili na bezplatný e-mailový kurz poľského jazy...»

Modro značený chodník popod Malú Svišťovku uzavreli

Modro značený chodník popod Malú Svišťovku uzavreli

Pôvodný, dvanásť metrov dlhý drevený most spájajúci dva brehy Skalnatého potoka budú vymieňať za nový. Z tohto dôvodu bude od dnešného dňa mod...»

Poliaci a Slováci chcú vytvoriť systém verejnej komunikácie na poľsko-slovenských hraniciach – Pomôžte aj vy


Zdieľať

Vytvorenie spoločného, poľsko-slovenského systému verejnej komunikácie pri hraniciach a skoordinovanie cestovného poriadku slovenských a poľských autobusov cestujúcich do prihraničných miest – tak znie hlavný cieľ spoločnej kampane Poľsko-Slovensko. (www.facebook.com/polskaslowacja) Poľskí a slovenskí aktivisti, ktorí sa zaujímajú o prehĺbenie vzájomnej spolupráce medzi našimi krajinami, prosia o podporu tejto iniciatívy zvlášť cez samosprávy a média z prihraničných regiónov ako napríklad Orava, Kysuce, Spiš, Liptov alebo Šariš. Pomôcť môže každý aspoň lajknutím stránky na Facebooku, veľkou podporou by bolo tiež poinformovanie o iniciatíve na internetových stránkach prihraničných miest a obcí alebo informácia v lokálnych novinách.

V súčasnosti medzi Poľskom a Slovenskom prakticky nepremávajú žiadne lokálne vlaky ani autobusy. Medzitým záujem o návštevy je evidentný. Poliaci radi trávia dovolenku v slovenských horách, Slováci chodia nakupovať do Nowého Targu, Jabloniek alebo Krosna. Cesty sa však uskutočňujú súkromnými autami, lebo verejná komunikácia medzi Poľskom a Slovenskom prakticky neexistuje.

Riešenia navrhované aktivistami berú do úvahy obavy lokálnych dopravcov, ktorí nechcú pripustiť zahraničnú konkurenciu na trasách, ktoré používajú. Preto model navrhovaný cez skupinu „Poľsko-Slovensko“ pozostáva z myšlienky, na základe ktorej by bolo možné cestovať poľskými autobusmi do prihraničného miesta a tam presadnúť na rovnakej zastávke na slovenský autobus, ktorým by sa dalo cestovať do ďalšej prihraničnej zastávky (napr. Trstená, Čadca, Poprad, Bardejov). To vyžaduje uzavretie poľsko-slovenskej medzinárodnej zmluvy, na základe ktorej by slovenský dopravca by mohol cestovať nie len do poslednej dediny pred poľskou hranicou, ale do prvej poľskej lokality – a takéto spojenia by boli vytvorené na rovnakej podstate ako vnútroštátna hromadná doprava. Napríklad autobusová linka Trstená – Suchá Hora by bola predĺžená o 2 km a jej koncová zastávka by sa nachádzala v poľskom Chocholove, kde pasažier môže presadnúť na poľský autobus do Zakopaného alebo Nového Targu. Alebo na druhú stranu – prestupná zastávka z poľskej linky na slovenskú by sa nachádzala v Suchej Hore, kam by dochádzali (bez potreby medzinárodných licencií) poľské autobusy.

Iniciátori kampane sa v tejto veci obrátili na poslancov poľského Sejmu, výsledkom čoho boli poslanecké interpelácie smerované do Ministerstva infraštruktúry. Ministerstvo pozitívne odpovedalo a odporučilo posunutie rokovaní do medzivládneho priestoru a vytvorenie poľsko-slovenskej komisii zaoberajúcej sa dopravou.

Považujeme navrhnuté riešenia za optimálne – na jednej strane zabezpečia dobrú komunikáciu poľsko-slovenského pohraničia, a tiež nenarúšajú záujmy lokálnych dopravcov. Naopak, zabezpečuje im to nových klientov. Preto sa obraciame na vás všetkých s prosbou o podporu našich aktivít. Naša kampaň funguje na FB stránke www.facebook.com/polskaslowacja – lajknutím stránky prejavíte podporu našich snáh a záujem o rozvoj poľsko-slovenských kontaktov. Taktiež prosíme o poinformovanie o našej iniciatíve všetkých vašich známych a umiestnenie tohto apelu v prihraničných miestach, dedinách alebo lokálnych médiách.

www.facebook.com/polskaslowacja, publikované 13.6.2016, 11252 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín