Pleso stratené v čase - Christlová
Vysoké Tatry prilákali opäť viac turistov

Vysoké Tatry prilákali opäť viac turistov

Napriek nie práve typicky zimnému počasiu sa naše veľhory na návštevnosť počas Vianočných sviatkov a na Silvestra nemôžu sťažova...»

Ľadový ošial

Ľadový ošial

Počasie na celom Slovensku sa zďaleka nepodobá na tradičný snehový a mrazivý koniec roka, ale aspoň jedno miesto, samozrejme okrem lyži...»

Pleso stratené v čase - Christlová


Zdieľať

Ak by sa Vás niekto spýtal, ktoré je najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách a vy by ste odpovedali, že je ním Hincovo plesoMengušovskej doline s rozlohou 20-tich hektárov, mali by ste pravdu. Niekto by síce mohol poopraviť, že najväčším je predsa poľské Morské oko v doline Rybieho potoka so svojimi 35-timi hektármi.

V minulosti ale veľkosť oboch týchto dnes najväčších plies zastierala veľkosť Christlovej. Würmský ľadovec stekajúci zo Studených dolín  (VeľkáMalá Studená dolina) vytvoril na východ od Hrebienka na dne panvy Christlová 60-hektárovú kotlinu a tá sa naplnila vodou.

Neskoršie zanášanie a prerezanie čela morény spôsobilo vytečenie plesa. Po plese zostali vzácne močiare a rašeliniská.

V dobe výstavby tatranskej elektrickej železnice sa koketovalo s myšlienkou umelej obnovy plesa a využitia zdroja vody ako malej vodnej elektrárne pre železnicu. Finančná náročnosť ale dala projektu červenú.

Lokalitu si môžete pozrieť z dvoch turistických chodníkov – modrej značky z Lomnice na Rainerovu chatu a žltej značky z Tatranskej Lesnej.

publikované 3.1.2014, 25324 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín