Kde odpočíva Hohenlohe
Nalgene – fľaša do  hôr
Výbava

Nalgene – fľaša do hôr

Nalgene  - fľaše s niekoľko desiatok ročnou históriou. Po rôznych kombináciách termosiek, „camelbak“-ov  sme u nás zakotvili práve...»

Vo Vysokých Tatrách postavia čínsky múr

Vo Vysokých Tatrách postavia čínsky múr

Na Hrebienku už čoskoro pribudne čínsky múr. Tatranský čínsky múr bude priechodný, vytvorený zo snehu a privedie návštevníkov k najväčš...»

Kde odpočíva Hohenlohe


Zdieľať

O kniežati Christian Kraft von Hohenlohe – Oehringen by sa dalo hovoriť mnoho. Niekdajší majiteľ Javoriny, Lendaku, Vyšných Hágov, Batizovskej, Štôlskej a Mengusovskej doliny, 15 tisíc hektárov pôdy. Bývalý generálmajor pruskej armády, vášnivý poľovník, iniciátor chaty pri Popradskom plese. Napriek svojmu urodzenému pôvodu a evanjelickej výchove celý život prežil so ženou bez urodzeného pôvodu, z katolíckej rodiny, umelkyňou z Poľska Otíliou Lubraniec – Dambskou. Celý život spolu strávili mimo urodzenej rodiny Honhenlohe v odľahlej Javorine, kde Kristian Otíliu ako 54-ročnú aj pochoval. O štyri roky nato, v roku 1926, zomrel aj Kristián vo veku 78 rokov. Obaja sú pochovaní vedľa seba na javorinskom cintoríne.

Ak by ste vo zvedavosti navštívili cintorín v Tatranskej Javorine, Vaše kroky a intuícia by iste smerovali k veľkej bielej hrobke nad kostolom. Pohľad cez sklo dverí by Vás ale prekvapil. Veľká hrobka patrí správcovi Javoriny Eduardovi Kégelovi, ktorý zomrel v roku 1911. Hrobku mu dal postaviť sám Kristian. Správcu si veľmi vážil, čoho dôkazom je aj to, že Kégel bol prvý, kto smel uloviť zver po desiatich rokoch chovu bez jedinej poľovačky v Javorine a priľahlých dolinách. Samotný Hohenlohe a jeho družka majú pomníky výrazne menšie vľavo pred hrobkou správcu. Pomníky sú kultúrnou pamiatkou.

publikované 14.1.2014, 57145 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín