14 rokov od konca Pavúkov v Tatrách
Google Maps – StreetView ukazuje opäť viac z Vysokých Tatier

Google Maps – StreetView ukazuje opäť viac z Vysokých Tatier

O tom, že Vysoké Tatry nájdete na Google Street View  sme ...»

Juzek Psotka by sa dnes dožil 80tych narodenín

Juzek Psotka by sa dnes dožil 80tych narodenín

Dnes 12.2.2014 by oslávil 80. narodeniny Jozef "Juzek" Psotka (12.2.1934 v Košiciach - † 16.10.1984, Mount Everest,...»

14 rokov od konca Pavúkov v Tatrách


Zdieľať

Dnes, 25.2.2014, je to štrnásť rokov čo zahynuli bratia Pavol a Ondrej Pochylí („Pavúci“) po páde z Nemeckého rebríka v severnej stene Malého Kežmarského štítu vo Vysokých Tatrách pri uvoľnení snehovej dosky.

Starší z bratov, Pavol Pochylý (25.9.1945 Galanta), bol popredný slovenský horolezec, priekopník extrémneho horolezectva, po smrti ho vyhlásili (JAMES) za horolezca 20.storočia na Slovensku. Uskutočnil vyše 300 výstupov vo Vysokých Tatrách, 40 prvovýstupov, z nich polovicu v zime. Vari vo všetkých väčších stenách spravil prvovýstup (v Galérii Gánku päť). Bol lídrom skupiny, ktorú Poliaci nazvali Pavúci. Prezývku si vyslúžili za spôsob lezenia, pri ktorom využívali dlhé ruky i nohy a krátky driek. Pavol Pochylý v roku 1979 ako prvý prešiel hlavný hrebeň Vysokých Tatier v zime, bez podpory zdola, bez predchádzajúcej vynášky materiálu a sólo. Predtým, v roku 1970, v trojici (spolu s bratom Ondrejom a Ivanom Dieškom), ktorá prechod dokončila expedičným spôsobom s podporou zdola. V Alpách okrem iných výstupov asi jeho najvýznamnejší, bol sólo prvovýstup ideálnou direttissimou severnou stenou Eigeru. Jeho životným krédom bolo:

Nemožné je len jednou z možností.

Významným horolezcom a častým spolulezcom bol aj jeho mladší brat Ondrej Pochylý (6.11.1949 Galanta).. Uskutočnil vyše 420 výstupov vo Vysokých Tatrách, z toho 150 v zime a 28 prvovýstupov. V Alpách okrem iných výstupov asi jeho najvýznamnejší, bol prvovýstup direttissimou JV stenou Grand Pilier d´Angle na Mont Blanc.

Česť ich pamiatke.
(info z knihy Koniec Pavúkov v Tatrách (Milan Vranka) r.2012)


Pozrite si video na VIMEO - Pavúk rozhovory.

a video - spomienku na prvovýstup na Jastrabke:

Lukáš Ringoš, publikované 25.2.2014, 70293 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín