Ľudia na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier
Poprad a Londýn spojí nová letecká linka

Poprad a Londýn spojí nová letecká linka

Poprad s Londýnom spojí už za 3 mesiace nová letecká linka. Tisícky dovolenkárov z Británie, tak nebudú musieť za zimnou lyžovačkou vo Vysokých a Nízk...»

350 rokov od prvého výstupu na Slavkovský štít
vedeli ste?

350 rokov od prvého výstupu na Slavkovský štít

Je to už 350 rokov, čo v roku 1664 vystúpili prví známi dobyvatelia na vrchol Slavkovského štítu. Výstup uskutočnil Juraj B...»

Ľudia na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier


Zdieľať

Vedeli ste, že hrebeň celých Tatier bez podpory ešte v lete nikto nepreliezol? Rýchlostný rekord drží stále Poliak Žurek, ktorý v roku 1970 prešiel od Belianskych Tatier, cez Vysoké Tatry do Hutianskeho sedla v Západných Tatrách za tri dni. Ale využil podpornú skupinu, ktorá mu zásobovala dva bivaky. Takže Žurek niesol iba trojkilový ruksak. Iný rýchlostný rekord drží nebohý Vlado Plulík, ktorý preliezol „iba“ hrebeň Vysokých Tatier za 27 hodín.

Nonstop sólo prechod celých Tatier v zime bez podpory urobil Palo Pochylý v roku 1979. Až do roku 2013 ostal nezopakovaný. Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík bojovali s počasím, námahou a pádmi na hrebeni Tatier 15 dní. Ich príbeh je zachytený vo filme Stopy na hrebeni od Pavla Barabáša.

Hlavný hrebeň Vysokých Tatier sa tiahne v dĺžke 26 km od Kopského sedla na východe po Ľaliové sedlo na západe, kde začína 42-kilometrový hrebeň Západných Tatier, ktorý končí v Hutianskom sedle. Hrebeň Belianskych Tatier má 14 kilometrov.

Počas sviatku horských vodcov, bude film Stopy na hrebeni premietaný v Smokovci 1.8. o 20:00.

publikované 28.7.2014, 9383 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín