23 rokov od tragédie pádu poľského vrtuľníka
Bude lanovka na Kasprov vrch demontovaná?

Bude lanovka na Kasprov vrch demontovaná?

Poľský Tatranský národný park (TPN) požiadal Polskie Koleje Linowe (PKL) o likvidáciu lanovky na Kasprov vrch. TPN požiadal PKL o okam...»

Lanovka na Lomnický štít
vedeli ste?

Lanovka na Lomnický štít

Už v devätnástom storočí sa ľudia zaoberali myšlienkou sprístupnia niektorého z tatranských štítov lanovkou. Hovorilo sa o Slavkovsk...»

23 rokov od tragédie pádu poľského vrtuľníka


Zdieľať

V dnešný deň si pripomíname jeden z najsmutnejších okamihov horskej záchrany na poľskej strane Vysokých Tatier. 11. augusta 1994 letela štvorčlenná posádka vrtuľníkom Sokol do oblasti Suchého sedla na pomoc turistom, ktorí utrpeli zlomeniny dolných končatín.

Po vysadení záchranára na mieste v blízkosti nehody počula posádka ranu a našla vysadeného záchranára v teréne v bezvedomí s 5cm veľkou ranou na hlave. Okamžite ho naložili do vrtuľníka a zahájili jeho transport do nemocnice. Vtedy ešte netušili, že zranenie záchranárovi spôsobil rotujúci list vrtule helikoptéry.

Ešte horšie ale bolo, že pri náraze listu vrtule do prilby záchranára sa na liste narušila konštrukcia listu – stabilizátor, čo po trojminútovom lete viedlo ku rozvibrovaniu listu do takej miery, že odsekol chvost vrtuľníka a ten sa nekontrolovane zrútil do Olczyskiej doliny. Celá posádka vrtuľníka pri páde zahynula.

Tragický pád vrtuľníka do Olczyskiej doliny zachytil náhodný kameraman:

Tesne pred záchrannou akciou sa konalo cvičenie, z ktorého bolo vytvorené toto video:

publikované 11.8.2017, 6702 zobrazení

Najviac Vás zaujalo
Mohlo by vás zaujímať:
 
VIDEO: Preteky horskej služby
 

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín