Bude lanovka na Kasprov vrch demontovaná?
Prežil len jediný

Prežil len jediný

Tatranská Lomnica (8. marca 2018) – Počas uplynulých dní spojili zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u a Správy TANAP-u sily pri záchrane troch vysil...»

23 rokov od tragédie pádu poľského vrtuľníka

23 rokov od tragédie pádu poľského vrtuľníka

V dnešný deň si pripomíname jeden z najsmutnejších okamihov horskej záchrany na poľskej strane Vysokých Tatier. 11. augusta 1994 letela štvorčlen...»

Bude lanovka na Kasprov vrch demontovaná?


Zdieľať

Poľský Tatranský národný park (TPN) požiadal Polskie Koleje Linowe (PKL) o likvidáciu lanovky na Kasprov vrch.

TPN požiadal PKL o okamžité zastavenie používania lanovky na Kasprov vrch. Riaditeľ TPN informoval, že PKL nemá podpísaný kontrakt na užívanie medzi dolnom stanicou lanovky a hornou hranicou pásma lesa.

TPN dal PKL iba niekoľko dní na demontáž lanovky. PKL neskrýva údiv a považuje túto požiadavku za absurdnú. TPN tvrdí že pozemky pod lanovkou vlastní PTTK (Poľský turisticko-vlastivedný spolok) ale i štát v správe TPN. PLK má ale platnú zmluvu len s PTTK.

Pozemky nachádzajúce sa pod stožiarmi a budovami sú vo vlastníctve PLK, no TPN tvrdí že vlastnícke práva sa nezohľadňujú len na priamy dotyk s povrchom ale aj na priestor nad pozemkom.

PLK argumentuje i tým, že lanovka na Kasprov vrch má 80 rokov, čo je viac ako je vek samotného poľského národného parku a lanovka nepredstavuje prekážku na dosiahnutie cieľov TPN - teda ochranu prírody tohto územia.

TPN vyhlásil, že je za priateľské riešenie tohto sporu, nejde mu o zrušenie lanovky ale o usporiadanie právnych vzťahov.

publikované 31.1.2018, 4729 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín