Stožiare unikátnej lanovky sú minulosťou
Prvý sneh na seba nenechal dlho čakať

Prvý sneh na seba nenechal dlho čakať

Tak ako snáď každý rok, aj tento navštívil prvý sneh Tatry v auguste. Dnes ráno na Téryho chate už poletoval sneh, teplota vzduchu bola 0st.C. P...»

70 rokov Symbolického cintorína

70 rokov Symbolického cintorína

V pondelok 9.8. sa na Symbolickom cintoríne v Mengusovskej doline stretli pracovníci Štátnych lesov TANAPu, dobrovoľní záchranári Tatranskej ho...»

Stožiare unikátnej lanovky sú minulosťou


Zdieľať

V roku 1934 zásluhou vtedajšieho riaditeľa kúpeľov v Tatranskej Lomnici Juraja Országha bola vybudovaná visutá lanová dráha na Lomnický štít. Lanová dráha pozostávala z dvoch hlavných úsekov: Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso a Skalnaté pleso Lomnický štít. Horný úsek lanovky sa stal hned po dobudovaní svetovým unikátom, pretože nikde inde na svete neprekonávala visutá lanovka bez jedinej podpery prevýšenie 900 metrov.
Dolný úsek lanovky bol uzavretý v roku 1999 z dôvodu nízkej prepravnej kapacity. Nahradila ho kabínková lanovka v tesnej blízkosti pôvodnej lanovky. AŽ do dnešných dní boli nemými spoločníkmi na ceste kabinkovou lanovkou stĺpy pôvodnej vistuje lanovky. V týchto dňoch boli definitívne rozobraté. Zvláštnosťou konštrukcie bol jej mimoriadne dobrý technický stav.
Regionálny investor vidí budúcnosť prepravy v lanovej dráhe typu FUNITEL. Funitel je lanovka pozostávajúca z kabín, ktoré obsiahnu zpravidla 8-30 osôb. Technologickou výhodou je zavesenie na dvoch cca 2 metre vodorovne vzdialených lanách, čo kabíne pridáva vysokú úroveň stability aj pri silnom vetre. Ostáva veriť že nás funitel svojou pohodlnu a rýchlou prepravou poteší čo najskôr.

publikované 17.8.2010, 5352 zobrazení

Najviac Vás zaujalo

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín