Aktuality

Čo dnes znamená sezónna uzávera?

Z dlhého babieho leta, ktoré v Tatrách panovalo až do konca októbra sme sa plynule presunuli do novembra, ktorý je väčšinou v Tatrách vnímaný ako čakanie na zimu. Okrem počasia sa však menia aj možnosti návštevníkov – turistov, horolezcov či skialpinistov.

Stereotypne sme boli zvyknutí na „štandardné limitovanie“ letnej verzie toho, čo v tatrách môžeme a čo nie až do decembra 2016, kedy štátne orgány zistili, že už trinásť rokov vedú ochranu prírody podľa neplatných noriem. S týmto faktom vyšiel Inšpektorát životného prostredia v Žiline, ktorý na túto skutočnosť upozornil Štátnu ochranu prírody SR.

Ako sa toto mohlo stať?

Návštevný poriadok TANAP-u bol definovaný formou Všeobecne záväznej vyhlášky Krajského úradu v Prešove č. 1/1999 o Návštevnom poriadku Tatranského národného parku z 29. júna 1999. Vznik vyhlášky delegoval zákon číslo 287/1994 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Tento zákon bol ale nahradený zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, v ktorom sa vyhláška už nespomínala a teda jej platnosť zanikla dňom vzniku účinnosťou zákona č. 543/2002 dňa 1. januára 2003.

Štátny „plán B“

Bezvládie na poli regulí definovaných „starou vyhláškou“ dočasne nahradilo rozhodnutie Okresného úradu Prešov číslo OU-PO-OSZP 1-2017/034907-21/KM zo dňa 25.10.2017 a s ním súvisejúci Zoznam vyhradených miest v Tatranskom národnom parku zo dňa 14.6.2017.

Nový návštevný poriadok

Následným krokom bola príprava nového návštevného poriadku, ktorý bolo možné pripomienkovať do 21.marca tohto roku. Verejnosť v tejto dobe ukázala, že tvorba noriem jej nie je ľahostajná. Novonavrhnuté reštrikcie spôsobili vlnu skupinových pripomienok a petícií. Zarážajúce je, že Správa TANAP-u nechcela poskytnúť žiadne analýzy ako zdôvodnenie vyšších reštrikcií.

Vzhľadom na vlnu odporu k novonavrhnutým reštrikciám zo strany štátu na konci marca  László Sólymos ako minister životného prostredia  pozastavil  schvaľovanie návštevného poriadku TANAP-u a teda sezónnu uzáveru naďalej reguluje „štátny plán B“.

Paralelne prebiehajú rokovania o novom návštevnom poriadku, na ktorých sa v rokovaní s ochranármi zúčastňujú predstavitelia Klubu slovenských turistov, Slovenského horolezeckého spolku JAMES, Slovenskej skialpinistickej asociácie, resp ďalší zástupcovia výzvy AJ MY SME TATRY, ktorú do dnešného dňa podporilo 16 532 ľudí.

Kam teda návštevník môže a kde už nie?

Najzrozumiteľnejšie je zrejme povedať, kam návštevník môže:

  • Vysokohorské chaty a hotely: Pre turistov sú sprístupnené turistické chodníky na tatranské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi, ktorá je v čase sezónnej uzávery zatvorená.
  • Tatranské sedlá: Sedlá v Tatrách sú zatvorené. Jedinou výnimkou je Sedlo pod Ostrvou (1 966 m n.m.)
  • Magistrála: Tatranská magistrála, teda červený turistický značený chodník kopírujúci južné úbočia Tatier je sprístupnený od svojho začiatku Tokariny v Západných Tatrách kontinuálne až do Vysokých Tatier po Skalnaté Pleso. Vo východnej časti Tatier je otvorená časť od Chaty pri Zelenom plese po Biele pleso.
  • Vrcholy: Jediným otvoreným vrcholom vo Vysokých Tatrách počas sezónnej uzávery je Predné Solisko. Pozor si dajte na Slavkovský štít, ktorý už do zoznamu otvorených turistických chodníkov v čase sezónnej uzávery nespadá (v minulosti bol tento chodník otvorený aj v čase sezónnej uzávery ak nebol pokrytý snehom). V Západných Tatrách môžete vystúpiť na vrcholy medzi Barancom a Plačlivým, nakoľko chodníky prechádzajúce týmito vrcholmi ostávajú otvorené.
  • Severné doliny: Kto obľubuje samotu severných dolín Tatier, zájde či už v Javorovej alebo Bielovodskej doline po horárne. Za nimi začína sezónna uzávera.
  • Z južnej strany je možné ísť nad chaty: v Mengusovskej doline rázcestie pod Žabím potokom, zo Štrbského Plesa do Mlynickej diliny po vodopád Skok, v Kôprovej doline po Kmeťov vodopád, v Tichej doline po chatku Tábor.

V Zozname vyhradených miest nájdete podmienky na vykonávanie ďalších činností, teda horolezectva, skialpinizmu, zjazdového a bežeckého lyžovania, letov na klzákoch a padákoch, pohybu v sprievode horských vodcov a sprievodcov.

Vyhradené miesta na vykonávanie skialpinizmu:

  1. obojsmerný koridor, t. j. línia (nie plocha), vymedzený geografickými bodmi – Zbojnícka chata vo Veľkej Studenej doline s pokračovaním cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, odtiaľ k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej s pokračovaním popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese
  2. obojsmerný koridor, t. j. línia (nie plocha), vymedzený geografickými bodmi – Štrbské Pleso s pokračovaním cez vodopád Skok do Soliskového sedla, odtiaľ na Chatu Solisko s pokračovaním po existujúcej zjazdovej trati na Štrbské Pleso
  3. uzavretá plocha v Žiarskej doline vymedzená geografickými bodmi Žiarska chata – Jalovské sedlo – Baníkov – Hrubá kopa – Tri kopy — Smutné sedlo – Plačlivé – Žiarske sedlo – Smrek – Baranec – Žiarska chata, tj. lokality Veľké Závraty, Malé Závraly tak, že východiskovým miestom je Žiarska chata
  4. uzavretá plocha v Červenci vymedzená geografickými bodmi – Penzión Ďumbier – Babky – sedlo Predúvratie – Veľká kopa – Ostrá – sedlo Priehyba – horná hranica lesa – Chata pod Náružím – hranica NPR Mních – Penzión Ďumbier tak, že východiskovým miestom je Penzión Ďumbier
  5. uzavretá plocha v Zelenej doline vymedzená geografickými bodmi – Adamcuľa – hrebeň Zadná Spálená – Spálená – Pachoľa – Baníkov – Hrubá kopa – Roháčsky vodopád – Adamcuľa tak, že východiskovým miestom je Adamcuľa
  6. uzavretá plocha v Salatínskej doline vymedzená geografickými bodmi – vrcholová stanica sedačkovej lanovky Lyžiarskeho strediska Spálená – hrebeň Predného Salatína – hrebeň Brestovej – hrebeň Salatín – hrebeň Zadného Salatína – vrcholová stanica sedačkovej lanovky Lyžiarskeho strediska Spálená tak, že východiskovým bodom je vrcholová stanica sedačkovej lanovky Lyžiarskeho strediska Spálená

Skialpinista môže vstupovať do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov len za účelom nástupu na skialpinistickú túru, a to z východiskových bodov určených pre každý skialpinistický areál.

Skialpinizmus je možné, vykonávať od 15. decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok, v dennej dobe, t. j. skialpinistická túra sa môže začať‘ najskôr hodinu po východe slnka a musí byť ukončená najneskôr hodinu pred jeho západom.

Záverom len upozornenie

V prípade porušenia platných právnych predpisov môžu pracovníci Štátnej ochrany prírody SR – Správy TANAP-u a členovia Stráže prírody uložiť v blokovom konaní pokutu do 66 EUR. V tomto prípade musia byť splnené tri podmienky:

  • priestupok sa musí vedieť jednoznačne preukázať
  • osoba si musí vinu priznať
  • osoba musí byť ochotná požadovanú pokutu zaplatiť

Inak musí byť podnet odstúpený orgán ochrany prírody, kde je vykonané šetrenie a priestupkové konanie.

Sezónna uzávera začala platiť 1.novembra. Všetky turistické chodníky bú opäť prístupne bez omedzení 15.júna.

Dajte si teda pozor, aby Vám pobyt v Tatrách nebol znepríjemnený udelením pokuty za opomenutie niektorého z ustanovení platnej legislatívy, hoc Štátnej ochrane prírody 13-ročné opomenutie zrejme nikto nespočítal…

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

7 thoughts on “Čo dnes znamená sezónna uzávera?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *