Druh podujatia Kultúra
September
25apr(apr 25)18:0030sep(sep 30)0:00Výstava – Ženy, ktoré fotili TatryDruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Výstava fotografií troch generácií žien : dokumentaristka, fotografka a maliarka Božena Mrhová, botanička RNDr. Zuzana Kyselová PhD. a zoologička Ing. Gabriela Chovancová PhD. Výstava potrvá do konca septembra 2024.
Detail udalosti
Výstava fotografií troch generácií žien : dokumentaristka, fotografka a maliarka Božena Mrhová, botanička RNDr. Zuzana Kyselová PhD. a zoologička Ing. Gabriela Chovancová PhD. Výstava potrvá do konca septembra 2024.
Čas
25. apríl 2024 18:00 - 30. September 2024 0:00(GMT+00:00)
Miesto
Múzeum kinematografie a fotografie
Detail udalosti
Tatranská galéria v Poprade prináša slovenskej kultúrnej verejnosti možnosť zhliadnuť a zoznámiť sa s jedným z najzaujímavejších príbehov umeleckej zbierky diel 16. – 19. storočia na území Československa aj dnešného Slovenska a
Detail udalosti
Tatranská galéria v Poprade prináša slovenskej kultúrnej verejnosti možnosť zhliadnuť a zoznámiť sa s jedným z najzaujímavejších príbehov umeleckej zbierky diel 16. – 19. storočia na území Československa aj dnešného Slovenska a Čiech, pod názvom Šrobárova zbierka. Zbierka od roku 1937 patrí Československému zemědělskému muzeu, dnes Národnímu zemědělskému muzeu v Prahe. Osud zbierky do roku 1934 zmapovala PhDr. Jaroslava Roguľová, PhD, pracovníčka Historického ústavu SAV. V roku 2001 v časopise História, Revue o dejinách spoločnosti publikovala článok, ktorý vzhľadom na okolnosti prípadu nazvala trochu ironicky „Zberateľská vášeň“ Vavra Šrobára. Osudy zbierky po roku 1934 zmapoval kurátor zemědělského múzea na zámku Kačina Mgr. Martin Vlček, ktorý je zároveň kurátorom výstavy.
Výstava odkrýva príbeh zbierky, pozostávajúcej zo 153 diel majstrov európskeho umenia 16. – 19.storočia. Po prvýkrát bola verejnosti predstavená v Prahe v roku 2018 a na Slovensku premiérovo v Tatranskej galérii, kde vystavujeme jej časť 52 diel. Návštevníci a čitatelia sa môžu zoznámiť s unikátnymi maľbami realisticky orientovaných maliarov v časovom období od 16. do 19. storočia. Zahŕňa diela Britov, Holanďanov, Belgičanov, Španielov, Talianov, Francúzov, Maďarov a Nemcov. Z hľadiska námetov sa jedná najmä o portrétnu maľbu, figurálne kompozície, krajinomaľbu, žánrové scenérie a zátišie. „ Zbierka rozpráva unikátny príbeh svojej doby a my postupne rekonštruujeme jeho jednotlivé dejstvá. Nie je to však len príbeh obrazov. Na jeho pozadí sa odvíja množstvo väčších i menších káuz, do ktorých sa priplietli tajnosti, politické i finančné machinácie, rokovania i taktizovanie. Do prípadu bolo vtiahnutých či nejako zapletených množstvo domácich aj zahraničných postáv a postavičiek, ktoré pochádzali z politických, finančných, umeleckých aj kultúrnych kruhov.“ PhDr. Jaroslava Roguľová, PhD.
Výstavu a katalóg zorganizovala a pripravila Tatranská galéria v Poprade v spolupráci s Národním zemědělským muzeem, s.p.o Praha – Zámek Kačina, muzeum českého venkova, s podporou Prešovského samosprávneho kraja a mesta Poprad.
Tatranská galéria po niekoľkoročnom úsilí (pracovné rokovania a návštevy v zainteresovaných českých inštitúciách od r.2019) získala súhlas na zapožičanie a uvedenie výnimočnej výstavy tzv. Šrobárovej zbierky, ktorá bola verejnosti predstavená v Prahe v roku 2018. Na Slovensku bude uvedená po prvýkrát, zásluhou ústretovosti českých kolegov, ale aj moderným priestorom TG, vyhovujúcim k vystavovaniu vzácnych diel. Výstava približuje mimoriadnu a súčasne takmer neznámu „Šrobárovu zbierku“, doposiaľ neprávom zabudnutú časť zbierok Národního zemědělského muzea v Prahe. Vďaka tomuto súboru, vytvorenému v období prvej republiky za nie celkom jasných okolností, sa návštevníci budú môcť zoznámiť s unikátnymi maľbami realisticky orientovaných maliarov v časovom období od 16. do 19. storočia. Zahrňuje diela Britov, Holanďanov, Belgičanov, Španielov, Talianov, Francúzov, Maďarov a Nemcov, z ktorých možno spomenúť napr. Mihály Munkáscyho, Petra Paula Rubensa, Julesa Lefebvrea či Carla Spitzwega. Z hľadiska námetov sa jedná najmä o portrétnu maľbu, figurálne kompozície, krajinomaľbu, žánrové scenérie a zátišie. Súčasťou projektu je menšia výstava o Vavrovi Šrobárovi a vydanie obsiahleho katalógu, ktorý bude obsahovať všetky dostupné diela Šrobárovej zbierky.
Výstavou potvrdzujeme výnimočné kultúrne vzťahy medzi českou a slovenskou kultúrnou verejnosťou, ale aj dobrú spoluprácu medzi renomovanými kultúrnymi inštitúciami. Veríme, že našu snahu, sprístupniť túto zbierku a objasniť jej peripetie, podporíte informovaním širokej verejnosti, ktorá bude mať ojedinelú možnosť tieto dlho utajované diela uvidieť.
Kurátor výstavy: Mgr. Martin Vlček Organizácia výstavy: Anna Ondrušeková Miesto konania: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad Vernisáž výstavy: 2. august 2024 o 17.00 Termín výstavy: 2. august 2024 – 27. október 2024 Podujatie sa koná pod záštitou predsedu PSK Milana Majerského Program vernisáže: Koncert českých umelcov – klarinetistky Anny Paulovej a klavíristu Daniela Wiesnera
Viac
Čas
2. August 2024 17:00 - 27. október 2024 0:00(GMT+00:00)
Miesto
Tatranská galéria
31aug01sepFarmár-tradície a zvyky 2024Druh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Posledný prázdninový víkend, 31. augusta – 1. septembra 2024, sa bude v areáli Nestville Parku v obci Hniezdne na Východnom Slovensku konať farmárske podujatie pod
Detail udalosti
Cieľom organizátorov je predstaviť verejnosti výsledky práce našich poľnohospodárov, chovateľov, farmárov, spracovateľov i drobných remeselníkov a touto cestou im vzdať hold za ich ťažkú prácu, ktorú vykonávajú denno-denne bez ohľadu na počasie, piatok či sviatok, alebo deň či noc.
– Výstavu mladých králikov
– Výstava oviec a kôz
– Výstava hovädzieho dobytka
– Výstava dravcov a ukážky sokoliarstva
– Výstava poľnohospodárskej techniky
– Nestville Distillery zóna
– Super Zoo Zóna
– Jazda na koňoch
– Vozenie na koči
– Jazda na elektrických autíčkach
– Nestville Farm
– Kozičkovo
– Ovečkovo
– Nestville Bocianí Svet
– Ukážky dojenia oviec a kôz
– Ukážky výroby syrov a bryndze
– Ukážky strihania oviec
– Ukážky drevorezbárstva
– Ukážky hrania na gajdy, kravský roh, fujare a píšťalke
– Drobné cicavce
– AquaTera
– Pes a Mačka
Za tri pečiatky na každom stanovisku získate odmenu! Tešiť sa môžete aj na psieho kouča Juraja Ferka, ktorý je známy z televíznej relácie Neposlušní!
– Kapela Koňáre
– Hudobno – zábavná kapela Traky
Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.
Viac
Čas
31. August 2024 9:00 - 1. September 2024 22:30(GMT+00:00)
Miesto
Nestville Park, Hniezdne 471
07sep10:3012:30PUTOVANIE ZA HISTÓRIOU REGIÓNU VYSOKÉ TATRY – TATRANSKÁ LOMNICADruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Spoznajte históriu, pamiatky a zaujímavosti najznámejších tatranských osád počas kultúrno – turistickej prechádzky v mesiaci SEPTEMBER s profesionálnou turistickou sprievodkyňou, ktorá trvá približne 2 hodiny. VSTUP NA
Detail udalosti
Spoznajte históriu, pamiatky a zaujímavosti najznámejších tatranských osád počas kultúrno – turistickej prechádzky v mesiaci SEPTEMBER s profesionálnou turistickou sprievodkyňou, ktorá trvá približne 2 hodiny. VSTUP NA PUTOVANIE JE VOĽNÝ.
Čo sa môžete dozvedieť:
Ktorá osada je najstaršia, kde bývala Maša Haľamová, kedy bol Ľudovít Štúr prvýkrát na Kriváni, kde boli ME v ľadovom hokeji, kde je najvyššie položený tunel na Slovensku, prečo majú Smokovce v erbe slnko, ako vznikol názov osady Smokovec, kde bol postavený prvý bazén v Tatrách, kde všade vyvierajú minerálne pramene v Tatrách, ktorá horská chata je najstaršia, kde sa nachádza chalúpka pani Čenkovej a mnoho ďalších zaujímavých faktov o tatranských osadách, ktoré ste možno ani netušili.
KEDY A KDE SA STRETNEME?
ZA HISTÓRIOU TATRANSKEJ LOMNICE
Čas a miesto stretnutia: 10:30 h I vlaková stanica v Tatranskej Lomnici
Zaži jedinečný zážitok a príď historickou električkou na Putovanie po Tatranskej Lomnici.
Dátum: 07.09.2024
ZA HISTÓRIOU DOLNÉHO A HORNÉHO SMOKOVCA
Čas a miesto stretnutia: 10:15 h I drevený kostol v Dolnom Smokovci
Dátum: 08.09.2024
ZA HISTÓRIOU VYŠNÝCH HÁGOV
Čas a miesto stretnutia: 10.30 h I vlaková stanica Vyšné Hágy
Dátum: 14.09.2024
ZA HISTÓRIOU ŠTRBSKÉHO PLESA
Čas a miesto stretnutia: 10:00 h I vlaková stanica na Štrbskom Plese – perón, zadný vchod stanice
Dátum: 15.09.2024
ZA HISTÓRIOU NOVÉHO SMOKOVCA
Čas a miesto stretnutia: 10:15 h I biely Evanjelický kostol v Novom Smokovci
Putovanie sa začína prehliadkou interiéru evanjelického kostola v sprevádzaní miestneho farára p. Pavla Kušníra. Pokračuje sa v rodinnej hrobke Szontághovcov, ktorá sa nachádza pod kostolom a prehliadka končí prechádzkou v exteriéri osady. Dátum: 21.09.2024
ZA HISTÓRIOU STARÉHO SMOKOVCA
Čas a miesto stretnutia: 10:10 h I Tatranská informačná kancelária
Spoznajte históriu kúpeľníctva ochutnajte minerálnu vodu Kyselka.
Dátum: 22.09.2024
V prípade záujmu väčších skupín – nad 20 osôb prosíme o nahlásenie počtu osôb sprievodkyni na t.č. +421 949 202 493 alebo na ivafigova@gmail.com.
„Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky“
Viac
Čas
7. September 2024 10:30 - 12:30(GMT+00:00)
Miesto
Tatranská Lomnica - vlaková stanica
07sep16:000:00HISTORICKÝ MÓDNY GALAVEČERDruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
„V čipkách, perlách a zlate“, je autorský program spoločnosti
Detail udalosti
Viac
Čas
7. September 2024 16:00 - 0:00(GMT+00:00)
Miesto
Podtatranské múzeum v Poprade
12sep(sep 12)10:0014(sep 14)15:00Záverečný festival TATRY VO VERŠOCHDruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Začnite svoju literárnu cestu vo Vysokých Tatrách! Započúvajte sa do literárnych diel v inšpiratívnom a liečivom prostredí Tatier a objavte v sebe dar spisovateľa. TERMÍNY A MIESTA PODUJATÍ: 21.
Detail udalosti
Začnite svoju literárnu cestu vo Vysokých Tatrách! Započúvajte sa do literárnych diel v inšpiratívnom a liečivom prostredí Tatier a objavte v sebe dar spisovateľa. TERMÍNY A MIESTA PODUJATÍ: 21. 6. 2024 PIATOK 14:00 – 15:00, Villa Dr. Szontagh 27. 6. 2024 ŠTVRTOK 10:00 – 11:00, Tatranská Lomnica, park (Spojené s podujatím Tatry Art) 19. 7. 2024 PIATOK 14:00 – 15:00, Knižnica Starý Smokovec 26. 7. 2024 PIATOK 14:00 – 15:00, Knižnica Tatranská Lomnica 16. 8. 2024 PIATOK 14:00 – 15:00, Tatranská Polianka, Sanatórium Dr. Guhra 23. 8. 2024 PIATOK 14:00 – 15:00, Tatranské Matliare, Hotel SOREA HUTNÍK I. ZÁVEREČNÝ FESTIVAL: 12. 9. – 14. 9. 2024 * ŠTVRTOK – SOBOTA * 10:00 – 15:00 Knižnice Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, Pod Lesnom-Dolný Smokovec PROGRAM:
* ČÍTANIE A INŠPIRÁCIA: Spisovatelia z Popradského literárneho klubu predstavia diela svojich obľúbených autorov na tému prírody, Tatier a ukážky svojej tvorby. * WORKSHOP: Účastníci budú mať možnosť vytvoriť vlastné literárne diela pod vedením skúsených autorov. * DISKUSIA A TIPY: Naučíte sa techniky a zručnosti písania, získate rady ako začať alebo pokračovať v písaní, spoznáte lokálnych autor, príbehy osobností píšucich priamo v Tatrách a mnoho ďalších informácií. Vstup bezplatný.
Zmena programu vyhradená. „Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky“
Viac
Čas
12. September 2024 10:00 - 14. September 2024 15:00(GMT+00:00)
Miesto
Knižnice vo Vysokých Tatrách
12sep16:000:00Cestovateľský občasník – Farebné PeruDruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Cestovanie po svete je vraj najlepšie v trojici… Prečo? Dozviete sa v rubrike „Cestovateľský občasník“, ktorá predstavuje rôzne zaujímavé krajiny a tiež ich obyvateľov, ale aj cestovateľov a
Detail udalosti
Cestovanie po svete je vraj najlepšie v trojici… Prečo? Dozviete sa v rubrike „Cestovateľský občasník“, ktorá predstavuje rôzne zaujímavé krajiny a tiež ich obyvateľov, ale aj cestovateľov a dobrodruhov. V prvom jesennom príspevku sa prenesieme do farebného Peru, ktoré nám priblíži zanietená turistka, amatérska fotografka, programátorka a matematička Mária Maceková.
Peru je mimoriadne pestrá krajina známa hlavne vďaka „stratenému mestu“ Machu Picchu, no ponúka toho oveľa viac – zaujímavé pobrežie, púšť, pralesy, najvyššie položené jazero a mnoho ďalšieho. Návštevníci sa dozvedia, ako môže vyzerať netradičná svadobná cesta, prečo je lepšie cestovať v trojici, a čo sa dá stihnúť za necelé tri týždne v tomto pre nás vzdialenom kúte sveta.
Podujatie sa koná v prednáškových priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4, 058 01 Poprad.
Vstupné dobrovoľné.
Zmena programu vyhradená.
Tešíme sa na Vašu návštevu!
Viac
Čas
12. September 2024 16:00 - 0:00(GMT+00:00)
Miesto
Podtatranské múzeum
13sep19:000:00Benefičný koncert – La GIOIADruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Spišská katolícka charita organizuje sériu benefičných koncertov za účelom výstavby, vôbec prvého centra respitnej starostlivosti na Slovensku. Unikátny a ambiciózny projekt si okrem potreby šírenia osvety o podpore
Detail udalosti
Spišská katolícka charita organizuje sériu benefičných koncertov za účelom výstavby, vôbec prvého centra respitnej starostlivosti na Slovensku. Unikátny a ambiciózny projekt si okrem potreby šírenia osvety o podpore rodín s chorými deťmi, ktoré potrebujú pomoc a oddych, získal pozornosť aj pre unikátne prevedenie a to prostredníctvom hologramov. Holografické koncerty sú na Slovensku doposiaľ raritou a je nám potešením pozvať Vás na najbližšie podujatie už 13.9.2024.
Môžete sa tešiť na spevácke trio La Gioia ktoré vnesú čarovnú a unikátnu atmosféru do artikulárneho kostola v Kežmarku.
Účasťou na koncerte podporíte rodiny s ťažko chorými deťmi, pre ktoré sa centrum odľahčovacej služby stavia v Dolnom Smokovci, kde poputuje celý výťažok.
Viac
Čas
13. September 2024 19:00 - 0:00(GMT+00:00)
Miesto
Drevený artikulárny kostol Kežmarok
Detail udalosti
Workshop pre deti ako sprievodné podujatie výstavy „Umenie vo svete numizmatiky“, určený pre vopred objednané školské kolektívy základných i stredných škôl. Ponoríme sa do sveta numizmatiky,
Detail udalosti
Workshop pre deti ako sprievodné podujatie výstavy „Umenie vo svete numizmatiky“, určený pre vopred objednané školské kolektívy základných i stredných škôl. Ponoríme sa do sveta numizmatiky, naučíme sa čo je averz a čo reverz, či môže byť numizmatika umením a čím sa vlastne numizmatik zaoberá. Každé dieťa si vyrobí a domov odnesie vlastnú mincu na prívesku.
Podujatie sa koná v spolupráci s OZ Strážcovia pravých pokladov storočí, v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade, Vajanského 72/4 Poprad.
Trvanie workshopu: 1 vyučovacia hodina/45 minút, vstup každú celú hodinu.
Vstupné: 3 €/žiak, pedagogický sprievod zdarma.
Pre vstup je potrebné sa vopred objednať na t. č. 052/7721 924.
Podujatie sa uskutočňuje pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
Viac
Čas
17. September 2024 9:00 - 19. September 2024 13:00(GMT+00:00)
Miesto
Podtatranské múzeum
Detail udalosti
Numizmatická konferencia sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského a organizuje ju Slovenská numizmatická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied (SNS pri
Detail udalosti
Numizmatická konferencia sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského a organizuje ju Slovenská numizmatická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied (SNS pri SAV) v spolupráci s Podtatranským múzeom v Poprade a Archeologickým ústavom SAV, v. v. i. Nitra. Súčasťou konferencie je množstvo zaujímavých odborných prednášok a tiež prezentácia medenej medaile vydanej pri príležitosti 50. výročia založenia SNS pri SAV – pobočky Svit-Tatry, žetón informujúci o konaní konferencie, ako aj príležitostná obálka s pamätným listom a poštovou pečiatkou s emblémom numizmatickej pobočky. Cieľom konferencie je vzájomná informovanosť a sprístupnenie múzejných zbierkových fondov z oblasti numizmatiky a menej poznaných artefaktov z príbuzných pomocných historických vied (faleristika, historická metrológia, účelové známky, plomby atď.), uložených vo fondoch slovenských múzeí.
Súčasťou podujatia je výstava „Umenie vo svete numizmatiky“ vo výstavných priestoroch Podtatranského múzea v Poprade, ktorá oboznámi účastníkov i návštevníkov so zbierkovými numizmatickými predmetmi tohto múzea.
Konferencia sa uskutočňuje pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva, v prednáškových a expozičných priestoroch Podtatranského múzea v Poprade, Vajanského 72/4 Poprad.
Viac informácií na www.numizmatici.sk
Zmena programu vyhradená.
Viac
Čas
21. September 2024 9:30 - 19. September 2024 14:00(GMT+00:00)
Miesto
Podtatranské múzeum
27sep(sep 27)9:0028(sep 28)17:00Výstava živých húbDruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Podtatranské múzeum v Poprade v spolupráci s Podtatranským mykologickým klubom Vás pozývajú na výstavu čerstvých húb nazbieraných v Podtatranskej kotline a v podhorí Vysokých
Detail udalosti
Podtatranské múzeum v Poprade v spolupráci s Podtatranským mykologickým klubom Vás pozývajú na výstavu čerstvých húb nazbieraných v Podtatranskej kotline a v podhorí Vysokých Tatier. Súčasťou výstavy bude mykologická poradňa pod odbornou garanciou Podtatranského mykologického klubu.
Dátum konania výstavy sa môže zmeniť v závislosti od priaznivosti podmienok pre rast húb. Pre aktuálne informácie sledujte www.muzeumpp.sk.
Výstava bude sprístupnená v priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4, 058 01 Poprad
Zmena programu vyhradená.
Viac
Čas
27. September 2024 9:00 - 28. September 2024 17:00(GMT+00:00)
Miesto
Podtatranské múzeum
október
Detail udalosti
Tatranská galéria v Poprade prináša slovenskej kultúrnej verejnosti možnosť zhliadnuť a zoznámiť sa s jedným z najzaujímavejších príbehov umeleckej zbierky diel 16. – 19. storočia na území Československa aj dnešného Slovenska a
Detail udalosti
Tatranská galéria v Poprade prináša slovenskej kultúrnej verejnosti možnosť zhliadnuť a zoznámiť sa s jedným z najzaujímavejších príbehov umeleckej zbierky diel 16. – 19. storočia na území Československa aj dnešného Slovenska a Čiech, pod názvom Šrobárova zbierka. Zbierka od roku 1937 patrí Československému zemědělskému muzeu, dnes Národnímu zemědělskému muzeu v Prahe. Osud zbierky do roku 1934 zmapovala PhDr. Jaroslava Roguľová, PhD, pracovníčka Historického ústavu SAV. V roku 2001 v časopise História, Revue o dejinách spoločnosti publikovala článok, ktorý vzhľadom na okolnosti prípadu nazvala trochu ironicky „Zberateľská vášeň“ Vavra Šrobára. Osudy zbierky po roku 1934 zmapoval kurátor zemědělského múzea na zámku Kačina Mgr. Martin Vlček, ktorý je zároveň kurátorom výstavy.
Výstava odkrýva príbeh zbierky, pozostávajúcej zo 153 diel majstrov európskeho umenia 16. – 19.storočia. Po prvýkrát bola verejnosti predstavená v Prahe v roku 2018 a na Slovensku premiérovo v Tatranskej galérii, kde vystavujeme jej časť 52 diel. Návštevníci a čitatelia sa môžu zoznámiť s unikátnymi maľbami realisticky orientovaných maliarov v časovom období od 16. do 19. storočia. Zahŕňa diela Britov, Holanďanov, Belgičanov, Španielov, Talianov, Francúzov, Maďarov a Nemcov. Z hľadiska námetov sa jedná najmä o portrétnu maľbu, figurálne kompozície, krajinomaľbu, žánrové scenérie a zátišie. „ Zbierka rozpráva unikátny príbeh svojej doby a my postupne rekonštruujeme jeho jednotlivé dejstvá. Nie je to však len príbeh obrazov. Na jeho pozadí sa odvíja množstvo väčších i menších káuz, do ktorých sa priplietli tajnosti, politické i finančné machinácie, rokovania i taktizovanie. Do prípadu bolo vtiahnutých či nejako zapletených množstvo domácich aj zahraničných postáv a postavičiek, ktoré pochádzali z politických, finančných, umeleckých aj kultúrnych kruhov.“ PhDr. Jaroslava Roguľová, PhD.
Výstavu a katalóg zorganizovala a pripravila Tatranská galéria v Poprade v spolupráci s Národním zemědělským muzeem, s.p.o Praha – Zámek Kačina, muzeum českého venkova, s podporou Prešovského samosprávneho kraja a mesta Poprad.
Tatranská galéria po niekoľkoročnom úsilí (pracovné rokovania a návštevy v zainteresovaných českých inštitúciách od r.2019) získala súhlas na zapožičanie a uvedenie výnimočnej výstavy tzv. Šrobárovej zbierky, ktorá bola verejnosti predstavená v Prahe v roku 2018. Na Slovensku bude uvedená po prvýkrát, zásluhou ústretovosti českých kolegov, ale aj moderným priestorom TG, vyhovujúcim k vystavovaniu vzácnych diel. Výstava približuje mimoriadnu a súčasne takmer neznámu „Šrobárovu zbierku“, doposiaľ neprávom zabudnutú časť zbierok Národního zemědělského muzea v Prahe. Vďaka tomuto súboru, vytvorenému v období prvej republiky za nie celkom jasných okolností, sa návštevníci budú môcť zoznámiť s unikátnymi maľbami realisticky orientovaných maliarov v časovom období od 16. do 19. storočia. Zahrňuje diela Britov, Holanďanov, Belgičanov, Španielov, Talianov, Francúzov, Maďarov a Nemcov, z ktorých možno spomenúť napr. Mihály Munkáscyho, Petra Paula Rubensa, Julesa Lefebvrea či Carla Spitzwega. Z hľadiska námetov sa jedná najmä o portrétnu maľbu, figurálne kompozície, krajinomaľbu, žánrové scenérie a zátišie. Súčasťou projektu je menšia výstava o Vavrovi Šrobárovi a vydanie obsiahleho katalógu, ktorý bude obsahovať všetky dostupné diela Šrobárovej zbierky.
Výstavou potvrdzujeme výnimočné kultúrne vzťahy medzi českou a slovenskou kultúrnou verejnosťou, ale aj dobrú spoluprácu medzi renomovanými kultúrnymi inštitúciami. Veríme, že našu snahu, sprístupniť túto zbierku a objasniť jej peripetie, podporíte informovaním širokej verejnosti, ktorá bude mať ojedinelú možnosť tieto dlho utajované diela uvidieť.
Kurátor výstavy: Mgr. Martin Vlček Organizácia výstavy: Anna Ondrušeková Miesto konania: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad Vernisáž výstavy: 2. august 2024 o 17.00 Termín výstavy: 2. august 2024 – 27. október 2024 Podujatie sa koná pod záštitou predsedu PSK Milana Majerského Program vernisáže: Koncert českých umelcov – klarinetistky Anny Paulovej a klavíristu Daniela Wiesnera
Viac
Čas
2. August 2024 17:00 - 27. október 2024 0:00(GMT+00:00)
Miesto
Tatranská galéria
03okt19:000:00Divadelné predstavenie Sen každej ženyDruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Hra autora Mira Gavrana, najhrávanejšieho súčasného chorvátskeho dramatika. Doba je rýchla. Nie je čas na nič. Nie je čas nájsť si partnera, uvariť večeru, navštíviť rodičov, vyvenčiť psa.
Detail udalosti
Hra autora Mira Gavrana, najhrávanejšieho súčasného chorvátskeho dramatika. Doba je rýchla. Nie je čas na nič. Nie je čas nájsť si partnera, uvariť večeru, navštíviť rodičov, vyvenčiť psa. Doba je materialistická. Túžime po bohatom partnerovi, luxusnom aute, veľkom dome, drahých handrách, napichaných perách… Doba je virtuálna. Unikáme z reality do sveta klamstiev. A nájsť si ideálneho partnera v takejto dobe? To je Sen každej ženy! A čo sa stane , keď sa SEN stane skutočnosťou? Účinkujú: Andrea Karnasová, Andrea Profantová a Braňo Deák Dĺžka podujatia: 90 minút
Viac
Čas
3. október 2024 19:00 - 0:00(GMT+00:00)
Miesto
Dom kultúry
09okt(okt 9)0:0013(okt 13)0:00Medzinárodný festival horských filmovDruh podujatiaKultúra
Detail udalosti
Október, horské filmy, Poprad. Toto už desaťročia patrí k sebe a ani tento rok nebude výnimkou. Milovníci filmov o horách, živote či športovaní v nich sa pod Vysokými
Detail udalosti
Október, horské filmy, Poprad. Toto už desaťročia patrí k sebe a ani tento rok nebude výnimkou. Milovníci filmov o horách, živote či športovaní v nich sa pod Vysokými Tatrami stretnú od 11. do 15. októbra na 31. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Poprad. Čo všetko ich čaká, približuje riaditeľka festivalu Mária Hámor.
Aj tento ročník bude plný skvelých filmov. Do predvýberu sa prihlásilo 920 filmov z 19 krajín. V súťaži bude zápoliť 56 snímok zo 14 štátov. Najviac ich má Francúzsko a potom nasledujú filmy slovenskej proveniencie, ktorých je 9. Veľmi ma teší, že k festivalovým stáliciam Pavlovi Barabášovi a Rasťovi Hatiarovi pribudli so svojimi filmami noví slovenskí režiséri.
Čo sa tým tematiky, spektrum je veľmi široké. Od skalného a výškového lezenia, horskej turistiky, cyklistiky, paraglajdingu, freeridingu, skialpinistických prechodov, cez históriu ľadového lezenia a extrémnych zjazdov až po portréty známych horolezcov. Chýbať nebude ani krátky animovaný film a dokonca aj rozprávka o tak trochu inej princeznej.
Premietať sa bude na tradičných miestach MFHF – vo veľkej zasadačke Mestského úradu Poprad, v kinách Tatran v Poprade, Iskra v Kežmarku
a Mier v Spišskej Novej Vsi. Online premietanie tento rok nebude. Túto formu sme uplatnili počas covidového obdobia. Filmári však preferujú premietanie v kinosálach a len minimum z nich nám dalo povolenie na online formu, tak sme ju zrušili. Myslím si, že vidieť filmy na veľkom plátne v spoločnosti ľudí, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke, je silný zážitok.
Čo sa týka porotcov, do Popradu sa vracia Aldo Audisio z Talianska.
Na našom festivale bol členom poroty na prvom ročníku. Je to významná osobnosť, ktorá sa podieľala na šírení horskej kultúry – či už v rôznych múzeách (napr. na poste riaditeľa Národného horského múzea v Turíne),
pri organizovaní Filmového festivalu Trento či koordinovaní Medzinárodnej aliancie pre horský film (IAMF). V porote bol na 24 členských festivaloch IAMF (z celkového počtu 27).
Privítame aj ďalšieho priateľa popradského festivalu od jeho prvopočiatkov Michaela Dillona z Veľkej Británie. Na prvom ročníku MFHF v Poprade v roku 1993 získal Grand Prix za film Everest – Sea to Summit, ktorý dostal prestížne ocenenia aj na siedmich ďalších medzinárodných festivaloch horských filmov. Po tomto úspechu pokračoval v nakrúcaní a produkovaní dobrodružných filmov, často so Sirom Edmundom Hillarym. Dillon sa podieľal na vzniku vyše stovky dokumentov o divočine a na dobrodružných dokumentoch z dielne svojich kolegov. V roku 2022 Medzinárodná aliancia pre horský film udelila Michaelovi Dillonovi hlavnú cenu ako uznanie za viac ako päťdesiat rokov vynikajúcej práce v oblasti horských a dobrodružných filmov.
Trojicu porotcov dopĺňa Rumun Daniel Burlac. Rodák z Brašova vyštudoval filmovú réžiu v Paríži, ako jeden najúspešnejších rumunských producentov pracoval na množstve filmových produkcií. Vlani koprodukoval Príbeh mojej smrti Alberta Serru, ktorý získal ocenenie Zlatý leopard. Burlac teraz pripravuje celovečerný debut arménskej režisérky Nory Martirosyanovej Territoria v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Heolfilms.
Tradičnou súčasťou nášho festivalu sú aj sprievodné podujatia. Vo foyeri Mestského úradu Poprad si návštevníci budú môcť pozrieť krajinárske fotografie z Vysokých Tatier a blízkeho okolia, ktorých autorom je Marek Kopnický. Keďže chce, aby vytvoril zábery podľa svojich predstáv, trávi
v prírode dlhý čas, neraz v lese prespáva až do rána. Výstavu s názvom Čakanie na svetlo tvorí 20 obľúbených Marekových fotografií. Pripravujeme aj besedy s hosťami festivalu – poľským skialpinistom Andrzejom Bargielom a naším horolezcom Petrom Hámorom.
Viac
Čas
9. október 2024 0:00 - 13. október 2024 0:00(GMT+00:00)
Miesto
Veľká zasadačka a Kino Tatran - Poprad