Categories: Aktuality

Priechodné sú ďalšie úseky turistických chodníkov, mnohé však ešte stále zostávajú uzavreté

Kalamitné drevo z turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku postupne ubúda. Na štátnych pozemkoch ho odstraňujú Štátne lesy TANAPu, na súkromných ich vlastníci. Pre turistov sú tak priechodné ďalšie úseky doteraz uzavretých značkovaných turistických a cyklistických trás. Obmedzením pre turistov je však na mnohých z nich ešte stále spracovanie kalamity v okolitých lesných porastoch.

Kvôli odstraňovaniu kalamitného dreva z ústia dolín sú ešte stále neprístupné Tichá a Kôprová dolina na Podbanskom. Kvôli oprave telesa chodníka a vodných priepustí ako aj spracovania kalamitného dreva v strmých svahoch nad chodníkom je nepriechodný aj červeno značený turistický chodník v Prielome Dunajca v celej dĺžke.

Turisti neprejdú ani úsekom červeno značenej Magistrály z Troch studničiek po Jamské plesá vrátane odbočky na Kriváň. Nepriechodný stále zostáva modro značený chodník v úseku Jamské pleso – Kriváň a Štart – Malá Svišťovka – Skalnaté pleso. Nepriechodný je aj zeleno značený úsek chodníka Monkova dolina – Široké sedlo – Kopské sedlo. Nepriechodný stále zostáva aj žltý chodník v úseku Štrbské pleso – Furkotská dolina a Štôla – Nižné Hágy a Batizovské pleso.

Stále nepriechodné sú aj ďalšie úseky turistických chodníkov v Západných a Belianskych Tatrách. Neprístupný je červeno značený chodník v úseku horáreň Biela Skala – Pyšné sedlo a rázcestie pod Jaloveckou – Podbanské, modro značený úsek chodníka Bobrovecká Vápnica – sedlo Predúvratie, zeleno značený úsek chodníka od Rázcestia na Tokárinách – Sivý vrch a žlto značený úsek chodníka Jalovec – Zuberec, Rázcestie pred Žiarskou – Plačlivô a rovnako žlto značený chodník v úseku sedlo Pálenica – Zuberec.

Na Spišskej Magure je priechodný jedine zeleno značený úsek turistického chodníka Ždiar kaplnka – Osturňa. Zvyšné turistické chodníky sú v tejto časti Tatier stále neprístupné.
Štátne lesy TANAPu spracúvajú kalamitné drevo výlučne na štátnych pozemkoch. Kalamitné drevo z turistických chodníkov, ktoré ležia na pozemkoch iných vlastníkov, budú spracúvať a pre turistickú verejnosť uvoľňovať ich majitelia.

Štátne lesy TANAPu žiadajú turistickú verejnosť o rešpektovanie usmernení pracovníkov, ktorí v blízkosti jednotlivých úsekov spracúvajú kalamitné drevo a to najmä kvôli vlastnej bezpečnosti. Zároveň upozorňujú, že až do 15. júna platí sezónna uzávera turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí.

Recent Posts

Pohyb orientácia v teréne [podcast] 4/6

Štvrtý diel podcastu o bezpečnosti na horách  Bezpečne ďalej zájdeš uzrel svetlo sveta a spoločne s…

6 dní ago

Lyžovačka pokračuje v Jasnej aj vo Vysokých Tatrách

Lyžiari majú pred sebou ďalší víkend, ktorý môžu stráviť na lyžiach. Ochladenie a sneženie z uplynulých dní…

2 týždne ago

Hory nie sú kulisou

Nedávno som robil prednášku o Nepále. Okrem „fantastickej strechy sveta“ je Nepál bohužiaľ i jednou s najchudobnejších krajín…

2 týždne ago

Dni Tatranského národného parku

Najstarší národný park na Slovensku oslávi tohto roku  75. výročie založenia. Aj toto jubileum bolo…

3 týždne ago

Nedá sa vidieť, nedá sa kúpiť. Priateľstvo je tá najkrajšia vec, ktorú nájdete v horách

Sme evolučne nastavení na to, aby sme sa tešili z pohybu, čerstvého vzduchu a krásnych…

3 týždne ago

Horolezci a skialpinisti, STOP! Do TANAP-u už nesmiete!

Pondelok 15.4. bol posledným dňom, kedy sa skialpinisti a horolezci mohli rozlúčiť s túrami na…

3 týždne ago