Nezabudnite na poistenie zásahu
Horskej záchrannej služby

Poistenie na hory - online

Vyšné Kôprovské sedlo

2 180 m n.m.

Trasa:

Štrbské Pleso (1 350 m n.m.) - Popradské pleso (1 500 m n.m.) - rázcestie nad Žabím potokom - Vyšné Kôprovské sedlo (2 180 m n.m.) - Tri studničky (1 140 m n.m.)

Prevysenie:

hore: 830 m
dole: 1 040 m

Trvanie Trvanie: celodenná - 8:25

Kondičná náročnosť Kondičná náročnosť:   3/3

Technikcá náročnosť Technikcá náročnosť: 1/3

Východiská:

Túra prechádza chatami:

Odporúčame smer prechodu z Mengusovskej doliny do Kôprovej doliny, najmä kvôli pohodlnému zostupu v závere túry. Kôprovou dolinou vedie pohodlnná asfaltová cesta na rázcestie Pod Grúnikom, prípadne ďalej na Podbánske.

Zo Štrbského Plesa po Tatranskej Magistrále červená cez Trigant ako aj asfaltovou cestou modrá zo zástavky TEŽ Popradské pleso sa po hodinovom nástupe dostávame na rázcestie neďaleko Chaty pri Popradskom plese. Z rázcestia pokračujeme polhodinovou prechádzkou turistickým chodníkom modrá spočiatku v lese, neskôr v pásme kosodreviny až na rázcestie nad Žabím potokom. Tu sa červená značka odkláňa na sever cez Kotlinu Žabích plies na Chatu pod Rysmi. Náš výstup pokračuje chodníkom modrá smerom na severozápad, popri Hincovom potoku vystupujeme do Hincovej kotliny. Chodník prechádza medzi Malým Hincovým plesom (1 921 m n.m.) a Veľkým Hincovým plesom (1 946 m n.m.), ktoré je najväčším a najhlbším plesom na slovenskom území Vysokých Tatier. Následne stúpa strmými serpentínami do Vyšného Kôprovského sedla (2 180 m n.m.), odkiaľ, v prípade dostatku síl a chuti, je možné odbočiť severozápadne na chodník červená a za 30min vystúpiť na vrchol Kôprovského štítu (2 363 m n.m.). Z vrcholu sú krásne výhľady na Hrubô (2 172 m n.m.), Čubrinu (2 378 m n.m.), Mengusovské štíty, Rysy (2 499 m n..m), Mengusovský Volovec (2 227,5 m n.m.) a Vysokú (2 547 m n.m.).

Zo sedla chodník začína zostupovať cez Hlinskú a Kôprovú dolinu na Tri studničky (trvanie zostupu zo sedla 5hod).

V Kôprovej doline sa nachádza najvyšší vodopád na území Tatier - 80 metrov vysoký Kmeťov vodopád vytekajúci z juhozápadnej doliny Nefcerka (odbočka z chodníka 3min). Ďalej pokračuje asfaltová cesta. Na rázcestí Pod Grúnikom je možnosť pokračovať chodníkom modrá na Tri studničky alebo asfaltovou cestou zelená na Podbánske (trvanie 1hod).

Súvisiace doliny:

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín