Nezabudnite na poistenie zásahu
Horskej záchrannej služby

Poistenie na hory - online

Rysy odporúčame

2 499 m n.m.

Trasa:

Štrbské Pleso (1 350 m n.m.) - Popradské pleso (1 500 m n.m.) - rázcestie nad Žabím potokom - sedlo Váha (2 340 m n.m.) - Rysy (2 499 m n.m.)
naspäť: tá istá trasa

Prevysenie:

1 150 m

Trvanie Trvanie: celodenná - 8:20 hod. ( ↑ 4:40 ↓ 3:40)

Kondičná náročnosť Kondičná náročnosť:   3/3

Technikcá náročnosť Technikcá náročnosť: 2/3

Východiská:

Túra prechádza chatami:

Výstup na Rysy je najpopulárnejším turistickým výstupom, najmä vďaka krásnemu výhľadu z vrcholu. Rysy, nachádzajúce sa na slovensko-poľskej hranici, majú tri vrcholy. Najvyšším je stredný vrchol (2 503 m n. m.) ležiaci na území Slovenska, druhým v poradí je severozápadný vrchol na poľskom území a najnižším je juhovýchodný vrchol (2 473 m n. m.). Klub Rysy každoročne organizuje 3-oj dennú akciu pod názvom Medzinárodné stretnutie mládeže Rysy, ktorého hlavnou métou okrem dobrej zábavy je výstup na Rysy.
Zo Štrbského Plesa po Tatranskej Magistrále červená cez Trigant ako aj asfaltovou cestou modrá zo zástavky TEŽ Popradské pleso sa po hodinovom nástupe dostávame na rázcestie neďaleko Chaty pri Popradskom plese. Z rázcestia pokračujeme polhodinovou prechádzkou turistickým chodníkom modrá spočiatku v lese, neskôr v pásme kosodreviny až na rázcestie nad Žabím potokom. Tu sa modrá značka odkláňa na severozápad do Vyšného Kôprovského sedla (2 180 m n.m.). Náš výstup pokračuje smerom na sever po chodníku červená do Kotliny Žabích plies, kde nás čaká nenáročný, oddychový úsek popri Žabích plesách. Nasleduje strmší výstup zaistenými reťazmi a po 1hod 45min prichádzame na Chatu pod Rysmi. Pokračujeme hodinovým výstupom cez sedlo Váha (2 339 m n.m.), oddeľujúce Mengusovskú dolinu od Českej doliny, na vrchol Rysov.
Naspäť zostupujeme tou istou cestou alebo je možný zostup na poľskú stranu na Morské oko (popídaný vo variante Lysá Poľana), je však časovo náročnejší.

Výhľady z vrcholu:

Z vrcholu sa naskytujú krásne výhľady na celé Tatry, na východe dominuje najvyšší tatranský štít, Gerlachovský štít (2 654 m n.m.), na západe hrebeň Západných Tatier. Na poľskej strane vo výške 1 583 m n.m. leží najväčšie pleso celého pohoria, Morské oko.

Variant Lysá Poľana:

Prevýšenie: 1 529 m
Čas výstupu: 5 hod

Z Lysej Poľany - hraničný prechod, prechádza turistický chdník červená ústím doliny Roztoky na chatu pri plese Morské oko. Z Morského oka pokračuje chodník až na vrchol Rysov.
Naspäť zostupujeme tou istou cestou alebo je možný zostup na slovenskú stranu na Popradské pleso alebo Štrbské Pleso.

Súvisiace doliny:

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín