Nezabudnite na poistenie zásahu
Horskej záchrannej služby

Poistenie na hory - online

Prielom odporúčame

2 288 m n.m.

Trasa:

Starý Smokovec (990 m n.m.) - Hrebienok (1 285 m n.m.) - Zbojnícka chata (1 960 m n.m.) - Sedlo Prielom (2 288 m n.m.) - Sedlo Poľský hrebeň (2 200 m n.m.) - horský hotel Sliezsky dom (1 670 m n.m.) - Tatranská Polianka (1 005 m n.m.)

Prevysenie:

hore: 1 298 m
dole: 1 283 m

Trvanie Trvanie: celodenná - 8:15

Kondičná náročnosť Kondičná náročnosť:   3/3

Technikcá náročnosť Technikcá náročnosť: 3/3

Východiská:

Túra prechádza chatami:

Odporúčame smer z Veľkej Studenej doliny do Velickej doliny, najmä kvôli pohodlnejšiemu zostupu po celodennej túre. Zo Sliezskeho domu vediel do Tatranskej Polianky asfaltová cesta. Turistickú trasu je možné prejsť aj v opačnom smere, prípadne vystúpiť len do sediel a vrátiť sa tou istou trasou.
 

Zo Starého Smokovca vychádza značkovaný chodník zelená na Hrebienok (trvanie30min). Na Hrebienok je možné vyviezť sa pozemnou lanovkou.

Z Hrebienka pokračuje pohodlnný chodník - Tatranská Magistrála červená na rázcestie na Starolesnianskej poľane, kde opúšťame Tatranskú Magistrálu a napájame sa na chodník modrá vedúci z Tatranskej Lomice do Veľkej Studenej doliny. Prechádzame korytom doliny popri Veľkom Studenom potoku až pod takzvanú Bránu, úsek technický nenáročný, avšak zaistený raťazmi. Nad Bránou stretávame po ľavej strane Vareškové a neskôr Dlhé pleso (1 894 m n.m.) a po 2hod 50min prichádzame k Zbojnickej chate.

Od chaty pokračujeme chodníkom modrá do záveru doliny - Divej kotliny. Prechádzame popod Bradavicu (2 476 m n.m.), Kupolu (2 420 m n.m.) a Východnú Vysokú (2 428,6 m n.m.) na juhozápade a Svišťový štít (2 383 m n.m.) na severozápade. V závere stúpame strmými serpentínami do Sedla Prielom (trvanie 1hod 15min).

Zo sedla zostupujeme strmým chodníkom zaisteným reťazmi do záveru Bielovodskej doliny - Zmrznutý kotol v Svišťovej doline. Na rázcestí opustíme chodník modrá zostupujúci na Lysú Poľanu a pokračujeme v stúpaní reťazmi zaisteným značkovaným chodníkom zelená do Sedla Poľský hrebeň (trvanie 30min). V prípade časovej rezervy a dostatku síl odporúčame 45min výstup chodníkom žltá na vrchol Východnej Vysokej (2 429 m n.m.).

Zo Sedla Poľský hrebeň zostupujeme chodníkom zelená zaisteným reťazmi do Velickej doliny. Prechádzame popri Dlhom plese (1 929 m n.m.) cez takzvanú Kvetnicu, na konci ktorej chodník klesá serpentínami popod skalný prah Večný dážď k Velickému plesu (1 665,5 m n.m.) a horskému hotelu Sliezsky dom (trvanie 1hod 30min).

Od Sliezskeho domu pokračujeme chodníkom zelená / asfaltovou cestou do Tatranskej Polianky (trvanie 1hod 40min), alebo sa môžeme napojiť na Tatranskú Magistrálu červená cez Hrebienok do Starého Smokovca (trvanie 1hod 50min).
 

Variant na Lysú Poľanu

Pri prechode z Veľkej Studenej doliny cez Sedlo Prielom, do Svišťovej doliny je možné pokračovať v zostupe značkovaným chodníkom modrá Bielovodskou dolinou až na Lysú Poľanu (tvanie zostupu 4hod 15min). Prechod je možný aj opačným smerom (trvanie výstupu na  Poľský hrebeň 5hod 15min, trvanie výstupu do Sedla Prielom 5hod 30min).

Súvisiace doliny:

Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín