Najväčšie a najhlbšie pleso na slovenskom území Vysokých Tatier

Najväčšie a najhlbšie pleso na slovenskom území Vysokých Tatier

Najväčším a zároveň aj najhlbším plesom na slovenskej strane Vysokých Tatier je Veľké Hincovo pleso ležiace v nadmorskej výške 1946 m n. m. v závere Mengusovskej doliny - v Hincovej kotline. Pleso má rozlohu 20,08 ha, hĺbku 53,7 m. Dĺžka plesa je 740 m a šírka 370 m. Voda v plese je taká priezračná, že vidno do hĺbky 12,5 m. Väčšiu časť roka, v priemere 270 dní v roku, je pokryté ľadom. K Veľkému Hincovému plesu vedie značkovaný chodník (modrá značka, výstup 1h 30min) z Popradského plesa. Záver doliny lemujú štíty: Kôprovský štít na západe (2 363 m n.m.), Veľký Mengusovský štít (2 438 m n.m.) a Čubrina na severe, Východný Mengusovský štít (2 398 m n.m.) Hincová veža a Mengusovský Volovec (2227,5 m n.m.) na východe.

Predchádzajúce
Najväčšie pleso na území Vysokých Tatier

Najväčšie pleso na území Vysokých Tatier

Najväčším plesom na území celých Vysokých Tatier je Morské oko nachádzajúce sa vo výške 1395,4 m n.m. na poľskej strane Vysokých Tatier. Rozloha plesa je 34,93 h...»

Nasledujúce
Najvyšší štít

Najvyšší štít

Najvyšším štítom je Gerlachovský štít (2 654,4 m n.m.), ktorého názov je odvodený od obce Gerlachov. Štatút najvyššieho štítu potvrdil svojimi meraniami Ľudovít Greiner...»


Aby Vám na horách bolo teplo
MagicLife.guru

Cestovateľské informácie z iných hôr nájdete na

Veroplach magazín