Categories: Aktuality

Prezentovali výskum svišťa

Tatranskí výskumníci pracujú na inventarizácii kolónií svišťa vo Furkotskej a Mlynickej doline, čaká ich ešte i Mengusovská. Predbežné výsledky štúdie si v Banskej Bystrici vypočuli účastníci celoštátnej vedeckej konferencie o výskume a ochrane cicavcov na Slovensku.

Mapovanie kolónií svišťa vrchovského tatranského (Marmota marmota latirostris) si dalo za cieľ porovnať súčasný stav s dátami spred dvadsiatich rokov, keď sa vo vybraných lokalitách uskutočnil podobný výskum. Na konferencii pod Urpínom odznelo okrem iného i to, že vo Furkotskej doline zoológovia predbežne odhadujú päť kolónií a v Mlynickej zatiaľ tri. Oproti výsledkom z roku 2002 a ďalším informáciám z minulosti sa viaceré kolónie potvrdili, ďalšie boli zistené ako nové. Z výskumu tiež vychádza, že aktivita niektorých kolónií sa posunula do vyšších polôh. Pri mapovaní a pozorovaní populácie tatranského endemitu používajú výskumníci výlučne neinvazívne metódy. Okrem svištích predátorov sústreďujú pozornosť na vplyvy človeka a zmeny krajinnej štruktúry, medzi ktoré patrí zmladenie lesných drevín či šírenie kosodreviny.

Na monitorovaní kolónií spolupracuje Výskumná stanica TANAP-u so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPAJ) v Liptovskom Mikuláši. Už tieto prvotné výsledky môžu Správe TANAP-u napomôcť k nastaveniu vhodného manažmentu pre údržbu, ochranu a obnovu biotopu svišťa a k jeho druhovej ochrane. Za mapovaním sa do tatranských dolín už tri roky vyberajú zoologičky Gabriela Chovancová, ktorá je zároveň poverená vedením Výskumnej stanice TANAP-u, a Alena Lenková zo SMOPAJ, z ktorej úst odzneli v Banskej Bystrici čiastkové výsledky spoločného úsilia pri monitoringu svišťa. Na odbornom príspevku sa okrem spomenutých dám podieľal aj ďalší tatranský výskumník Maroš Peiger.

Už 15. celoštátna vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou, ktorá nesie titul Výskum a ochrana cicavcov na Slovensku, sa 24. a 25. novembra koná na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Katedra biológie a ekológie Fakulty prírodných vied UMB ju organizuje v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici a Slovenskou zoologickou spoločnosťou pri SAV.

Zdroj:TANAP

Recent Posts

Pohyb orientácia v teréne [podcast] 4/6

Štvrtý diel podcastu o bezpečnosti na horách  Bezpečne ďalej zájdeš uzrel svetlo sveta a spoločne s…

5 hodín ago

Lyžovačka pokračuje v Jasnej aj vo Vysokých Tatrách

Lyžiari majú pred sebou ďalší víkend, ktorý môžu stráviť na lyžiach. Ochladenie a sneženie z uplynulých dní…

1 týždeň ago

Hory nie sú kulisou

Nedávno som robil prednášku o Nepále. Okrem „fantastickej strechy sveta“ je Nepál bohužiaľ i jednou s najchudobnejších krajín…

1 týždeň ago

Dni Tatranského národného parku

Najstarší národný park na Slovensku oslávi tohto roku  75. výročie založenia. Aj toto jubileum bolo…

2 týždne ago

Nedá sa vidieť, nedá sa kúpiť. Priateľstvo je tá najkrajšia vec, ktorú nájdete v horách

Sme evolučne nastavení na to, aby sme sa tešili z pohybu, čerstvého vzduchu a krásnych…

2 týždne ago

Horolezci a skialpinisti, STOP! Do TANAP-u už nesmiete!

Pondelok 15.4. bol posledným dňom, kedy sa skialpinisti a horolezci mohli rozlúčiť s túrami na…

2 týždne ago