Aktuality

Prezentovali výskum svišťa

Tatranskí výskumníci pracujú na inventarizácii kolónií svišťa vo Furkotskej a Mlynickej doline, čaká ich ešte i Mengusovská. Predbežné výsledky štúdie si v Banskej Bystrici vypočuli účastníci celoštátnej vedeckej konferencie o výskume a ochrane cicavcov na Slovensku.

Mapovanie kolónií svišťa vrchovského tatranského (Marmota marmota latirostris) si dalo za cieľ porovnať súčasný stav s dátami spred dvadsiatich rokov, keď sa vo vybraných lokalitách uskutočnil podobný výskum. Na konferencii pod Urpínom odznelo okrem iného i to, že vo Furkotskej doline zoológovia predbežne odhadujú päť kolónií a v Mlynickej zatiaľ tri. Oproti výsledkom z roku 2002 a ďalším informáciám z minulosti sa viaceré kolónie potvrdili, ďalšie boli zistené ako nové. Z výskumu tiež vychádza, že aktivita niektorých kolónií sa posunula do vyšších polôh. Pri mapovaní a pozorovaní populácie tatranského endemitu používajú výskumníci výlučne neinvazívne metódy. Okrem svištích predátorov sústreďujú pozornosť na vplyvy človeka a zmeny krajinnej štruktúry, medzi ktoré patrí zmladenie lesných drevín či šírenie kosodreviny.

Na monitorovaní kolónií spolupracuje Výskumná stanica TANAP-u so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPAJ) v Liptovskom Mikuláši. Už tieto prvotné výsledky môžu Správe TANAP-u napomôcť k nastaveniu vhodného manažmentu pre údržbu, ochranu a obnovu biotopu svišťa a k jeho druhovej ochrane. Za mapovaním sa do tatranských dolín už tri roky vyberajú zoologičky Gabriela Chovancová, ktorá je zároveň poverená vedením Výskumnej stanice TANAP-u, a Alena Lenková zo SMOPAJ, z ktorej úst odzneli v Banskej Bystrici čiastkové výsledky spoločného úsilia pri monitoringu svišťa. Na odbornom príspevku sa okrem spomenutých dám podieľal aj ďalší tatranský výskumník Maroš Peiger.

Už 15. celoštátna vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou, ktorá nesie titul Výskum a ochrana cicavcov na Slovensku, sa 24. a 25. novembra koná na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Katedra biológie a ekológie Fakulty prírodných vied UMB ju organizuje v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici a Slovenskou zoologickou spoločnosťou pri SAV.

Zdroj:TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *