Výstup na Gerlach s horským vodcom

Z histórie Gerlachu

Gerlachovský štít (2 654,4 m n.m.) je najvyšším štítom Vysokých Tatier. Jeho názov je odvodený od obce Gerlachov. Štatút najvyššieho štítu potvrdil svojimi meraniami Ľudovít Greiner až v rokoch 1837-1838. Dovtedy bol za najvyšší štít považovaný Kriváň (2 494,7 m n.m.) a neskôr Lomnický štít (2 633,9 m n.m.) alebo Ľadový štít (2 627,3 m n.m.). V súčasnosti je výstup na Gerlach klasickou cestou s možný len s horským vodcom.
Prvým človekom, ktorý stál na vrchole Gerlachovského štítu, bol pravdepodobne učiteľ Ján Still v roku 1834. V roku 1875 horskí vodcovia Ján Pasterňák a Ján Ruman Driečny mladší uskutočnili slovenský prvovýstup cez Batizovskú próbu. 
Najčastejší výstup je od Sliezskeho domu cez Velickú próbu, avšak možný len v sprievode horského vodcu.

Kondičné a technické nároky na turistu

Gerlach je zvládnuteľný priemerným turistom. Ak nemáte problém zvládnuť túru akou je napríklad Priečne sedlo (technicky aj kondične), Gerlach by pre Vás nemal znamenať problém.

Kedy je vhodný čas

Letný výstup na Gerlach je podľa podmienok a rýchleho nástupu, resp. pomalého odchodu zimy rôzny. Spravidla sezóna výstupov trvá od júna do októbra.
Výstup na Gerlach s horským vodcom je možný aj v zimnom období. Tento je technicky výrazne náročnejší. V prípade záujmu nás kontaktujte.

Výstup na Gerlach – voľba trasy

Na výber sú štyri hlavné výstupové cesty:

Velickou próbou

Štandardná výstupová cesta vedie zo Sliezskeho domu na Kvetnicu, odkiaľ sa vychádza exponovaným úsekom – tzv. velickou próbou – žľabom do Sedielka na kotlom. Cesta traverzuje kotol až pod Kotlový štít, odkiaľ je prvý krát počas výstupu možné vidieť vrchol. Ďalej výstup pokračuje traverzom pilierov na strane Batizovskej doliny až pod vrchol. Zostupuje sa batizovským žľabom a následne batizovskou próbou do Batizovskej doliny, odkiaľ sa po magistrále – červenou značkou – prichádza spať na Sliezsky dom.

Obtiažnosť:I-II
Trvanie:9 hod.
Maximálny počet osôb na vodcu:3

Batizovskou próbou

Cesta hore a dole tou istou trasou – Batizovskou próbou sa používa hlavne v prechodnom období leto-zima, kedy ja štandardná trasa velickou próbou technicky náročná. Za priaznivých podmienok sa táto trasa nepoužíva.

Obtiažnosť:I
Trvanie:7 hod.
Maximálny počet osôb na vodcu:3

Tatarkova próba – cez Zadný Gerlach

Turistický chodník vo Velickej doline cesta opúšťa pri Dlhom plese. Nasleduje Tatarkova próba – výstup zaistený reťazami a umelými pomôckami, ktorý pokračuje pravou stranou Tetmaieroveho žľabu, stúpa smerom ku Gerlachovskému sedlu a vychádza Zadný Gerlach
Zo Zadného Gerlachu sa prechádza exponovaným hrebeňom cez Gerlachovské sedlo na vrchol Gerlachu. Zostup spravidla Batizovskou próbou.

Obtiažnosť:II-III
Trvanie:9 hod.
Maximálny počet osôb na vodcu:2

Martinova cesta – „Martinka“

Pôvodná Martinova cesta vychádza z Poľského hrebeňa a prechádza cez Velický a Litvorový štít. Z dôvodu jej časovej náročnosti sa preferuje variant z Litvoroveho sedla.

Turistickým chodníkom vo Velickej doline ku Dlhému plesu. Ďalej na hrebeň do Litvoroveho sedla. Odtiaľ hrebeňom cez Lučivianske veže, Litvorove veže, Lavínovú vežu, Lavínový štít, Zadný Gerlach, odkiaľ cesta pokračuje ako Tatarkova próba.

Obtiažnosť:II-III
Trvanie:10 hod.
Maximálny počet osôb na vodcu:2

Potrebné vybavenie

Horský vodca si klienta naväzuje lanom. Potrebný horolezecký výstroj zabezpečí horský vodca.
Z pohľadu turistu je potrebná:

  • Turistická obud
  • Tričko na prezlečenie
  • Nepremokavá bunda
  • Tekutiny
  • Jedlo a cukry
  • Dobrá nálada

Cena za výstup

Cena za výstup závisí od počtu osôb na vodcu.

Cena výstupu v EUR za skupinu
Trasa1 os.2 os.3 os.
Gerlach – normálka (Velická, Batizovská próba)380410450
Gerlach – Martinova cesta – „Martinka“440470
Gerlach – Tatarkova („Gipsyho“) próba – cez Zadný Gerlach400450

Gerlach a horský vodca

V prípade záujmu Vám radi poradíme a zabezpečíme horského vodcu. Stačí vyplniť nižšie zobrazený formulár.

V rubrike Vedeli ste že… sa dočítate o Gerlachu ďalšie informácie.

V rubrike Vedeli ste že sa dočítate o pomenovaniach Gerlachu v čase.

Pozrite si video z výstupu na Gerlach. Takéto podmienky vládnu na Gerlachu začiatkom letnej turistickej sezóny.

V prípade záujmu Vám radi poradíme a zabezpečíme horského vodcu. Stačí vyplniť formulár. Prezrite si celú ponuku výstupov s horským vodcom.

Napríklad: "Gerlach, Velická próba"
Napríklad: 2
Ak máte záujem o darčekový poukaz, uveďte to prosím do správy.