Priečne sedlo

Kondičná náročnosť:Ťažká
Technická náročnosť:Ťažká
Túra vhodná pre kočík:nie
Obdobie:letná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:2 352 m n.m.
Trvanie:celodenná, ↑↓ celkom 10:50 hod.
Dĺžka trasy:↑ 10 km, ↓ 11,4 km
Prevýšenie:↑ 1 370 m, ↓ 1 370 m
Túra pre deti od:12 rokov
Priečne sedlo - informácie o túre

Súvisiace miesto:

Súvisiaca dolina: Malá studená dolina a Veľká studená dolina 


Starý Smokovec (990 m n.m.) – Hrebienok (1 285 m n.m.) – Zamkovského chata (1 475 m n.m.) – Téryho chata (2 015 m n.m.) – Priečne sedlo (2 352 m n.m.) – Zbojnícka chata (1 960 m n.m.) – Hrebienok (1 285 m n.m.) – Starý Smokovec (990 m n.m.)

Zo Starého Smokovca na Téryho chatu (viac tu). Zelenou značko pokračujeme vpravo od chaty okolo západného brehu Spišského plesa. Chodník ďalej stúpa a cez Pfinovu kopu sa do hodiny dostávame na rázcestie pod Sedielkom.

Odtiaľ žltou značkou do Priečneho sedla. asi 40 minút. Táto časť výstupu je technicky najnáročnejšia. Reťaze do Priečneho sedla sú technicky najnáročnejším úsekom vo Vysokých Tatrách. Do sedla vedú dve trasy. Pravá sa používa na výstup, ľavá na zostup.

Zo sedla 1:30 chodníkom najprv prudko dole, potom plytko cez Strelecké polia tzv. Ostravskou stezkou popod Širokú vežu, Ostrý štít a Javorový štít prichádzame zozadu ku Zbojníckej chate. Zostup z chaty pozri pri trase chaty.

Priečne sedlo je jednou z kondične aj technicky najnáročnejších túr vo Vysokých Tatrách. Je vhodným testom pre tých, ktorý chcú ísť na Gerlach. ak zvládnete kondične i technicky Priečne sedlo, nemali by ste mať pri výstupe na Gerlach s horským vodcom problémy.

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastáva funkciu podpredsedu. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

X