Starý Smokovec

Starý Smokovec (990 m n.m.) – turistické a administratívne centrum Vysokých Tatier ležiace na úbočí Slavkovského štítu (2452 m n.m.) je dôležitým dopravným uzlom vetviacim sa na smery: Tatranská Lomnica, Poprad a Štrbské Pleso.
Osada je zároveň najstaršou z pomedzi tatranských osád. V súčasnosti sa tu nachádza viacero ubytovacích zariadení, raštaurácie, pobočky niektorých bán, zmenáreň, požičovne, obchodná a potravinová sieť.
V polovici 19. storočia nastal prvý väčší rozvoj osady, začalo sa s výstavbou prvých hotelov, reštaurácií ale aj liečebných zariadení, čím sa stával Starý Smokovec stále atraktívnejším aj pre širšie spoločenské vrstvy. V roku 1908 bola spustená prevádzka pozemnej lanovky na Hrebienok, ktorý je obľúbeným miestom smokoveckých rekreantov, odkiaľ sa možno vydať cez Vodopády Studeného potoka do niektorej z najnavštevovanejších dolín – Veľká a Malá Studená dolina, alebo na Skalnaté Pleso či Slavkovský Štít.
Začiatkom 20. storočia bol postavený Grandhotel, torý je dodnes dominantou Starého Smokovca. Vyhľadávanými tu taktiež smokovecké minerálne pramene, ktoré stáli pri zrode tejto osady.

Túry v lokalite Starý Smokovec

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.