Encián – Skalnaté pleso

Kondičná náročnosť: Stredná

Technická náročnosť: Ľahká

Túra vhodná pre kočík: nie

Obdobie: celoročná

Súvisiaca dolina: Skalnatá dolina

Súvisiace miesto:


„Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso“ "zelená" (↑ 2h 30min , ↓ 1h 35min) alebo kabínková lanovka (trvanie jazdy: 12,4 min)

Nadmorská výška:1761 m n.m.Prevýšenie:860 m
Trvanie: 4:20 
Túra pre deti od:6 rokov  

Encián je bývalé meno hotela, ktorý bol vybudovaný pri stanici lanovky na Skalnatom plese. Dnes už ako hotel táto budova neslúži. Nachádza sa v nej reštaurácia pre návštevníkov Skalnatého plesa.

Skalnaté pleso je dostupné lanovkou z Tatranskej Lomnice (s prestupom z kabínkovej lanovky na medzistanici Štart), alebo turistickou značkou. Najčastejšie výstupové trasy sú popísané pri Skalnatej chate, ktorá susedí s Enciánom.

V objekte sa nachádza galéria Encián. V blízkosti je observatórium Slovenskej akadémie vied, Skalnatá chata, detský areál Tatranská divočina s preliezkami a drevenými sochami tatranskej zveri. Okolo Skalnatého plesa je náučný chodník.

Objekt sa nachádza na trase tatranskej magistrály.

História

  • hotel, v tom čase s najkomfortnejším vybavením bol vybudovaný ako súčasť stanice visutej lanovky Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso
  • po 2.sv. vojne pomáhal pri usporiadaní najmä lyžiarskych podujatí
  • 1955 – sa začala písať história Veľkej ceny Slovenska, medzinárodných lyžiarskych pretekov v zjazdových disciplínach
  • 1956 – silná víchrica počas pretekov si vynútila skrátenie druhého kola slalomu, účastníci sa museli ukryť do hotela Encián a Skalnatej chaty, následne za pomoci natiahnutých horolezeckých lán a Horskej služby boli postupne vypúšťaní do Tatranskej Lomnice
X