Skalnatá chata

Kondičná náročnosť:Stredná
Technická náročnosť:Ľahká
Túra vhodná pre kočík:nie
Obdobie:celoročná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:1 751 m n.m.
Trvanie:↑↓ celkom 4:30 hod.
Dĺžka trasy:↑ 7,8 km, ↓ 4,2 km
Prevýšenie:↑ 750 m, ↓ 750 m
Túra pre deti od:6 rokov
Skalnatá chata - informácie o túre

Súvisiaca dolina: Skalnatá dolina


Nezabudnite na poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby!

Starý Smokovec – Skalnaté pleso červenou (↑ 3h , ↓ 1h 35min) dole zelenou alebo lanovkou (trvanie jazdy: 12,4 min)

Zo Starého Smokovca na Hrebienok a odtiaľ na Zamkovského chatu (pozri tu). Od rázcestia pri Zamkovského chate pokračujeme červeno značeným turistickým chodníkom – magistrálou.

Asi 20 minút nad chatou opúšťame pásmo lesa a dostávame sa na krásnu vyhliadku s podobným výhľadom ako má serpentína pod Zamkovského chatou, no tento krát je výhľad ešte vzdušnejší. Na mieste sa nachádza aj drevené odpočívadlo. Odtiaľ v jemnom stúpaní smerom na východ až na Skalnatú chatu. Od Zamkovského chaty 1:10 hod.

Vhodným pokračovaním je červená značka na Skalnaté pleso – stanicu lanovky. Odkiaľ je možné zostúpiť do Tatranskej Lomnice zeleným turistickým chodníkom popri zjazdových tratiach, alebo lanovkou (s prestupom na medzistanici Štart do kabínkovej lanovky).

Túru je možné absolvovať aj v opačnom smere – prudký úsek vystúpať ráno a pozvoľna zísť do Starého Smokovca, respektíve trasu Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso absolvovať lanovkou.

Chata sa nachádza na trase tatranskej magistrály.

Chatár a horský nosič Laco Kulanga je známy svojimi nosičskými výkonmi. Na Zbojnícku chatu vyniesol 141 kg, na Téryho chatu 151 kg. Na Zamkovského chatu vyniesol 207,5 kg. Zo Skalnatej chaty na medzistanicu štart zniesol 211 kg.

História

  • v miestach terajšej chaty popri magistrále existovalo v dávnej minulosti zoskupenie skalistých balvanov, pod ktorými sa vytvoril voľný priestor prestrešený balvanmi, ktorý prví návštevníci tejto oblasti používali a nazvali ho Ohnisko
  • 1915 – vojsko tento priestor vybetónovalo a prebudovalo
  • 1932 – bola táto núdzová betónová kaverna pri Skalnatom plese premenená na Skalnatú chatu
  • 1972 – ľudská bezcitnosť dopustila schátranie budovy a jej čiastočné rozobratie
  • 1984 – nepoužívanú chatu prevzala Správa TANAP-u a zásluhou nosičského rekordéra Laca Kulangu bola postupne zrekonštruovaná a pustená do prevádzky
  •  
Chatár: Laco Kulanga Prevádzka: celoročná
    Počet lôžok: 8 (núdzové)
       
Kontakt: http://www.skalnatachata.sk    
  +421 904 890 298    
  info@skalnatachata.sk    
       

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.