Poľský hrebeň

Lysá Poľana (970 m n.m.) – Sedlo Poľský hrebeň (2 200 m n.m.) – Východná Vysoká (2 429 m n.m.) – horský hotel Sliezsky dom (1 670 m n.m.) – Tatranská Polianka (1 005 m n.m.)

Najvyššia dosiahnutá
nadmorská výška:
 2 200 m n.m. Prevýšenie: hore: 1 230 m
dole: 1 195 m
Trvanie: celodenná 8:35  
       
Túra pre deti od: 12 rokov    
Túra vhodná pre kočík: nie    
Kondičná náročnosť: stredná   letná túra
Technická náročnosť: stredná    

Vstup do Bielovodskej doliny začína na Lysej Poľane tesne pre hraničným mostom s Poľskom. Prvé 3 kilometre vedie modro značený turistický chodník asfaltovou cestou až po horáreň v Bielovodskej doline.

Kto obľubuje odľahlé doliny, isto si na tejto túre príde na svoje. Myslite nato, že počas tejto túry nestretnete z Lysej Poľany na žiadnu chatu až po Sliezsky dom. Modro značený turistický chodník nás bude viesť až pod Poľský hrebeň, kde sa stáča a Vystupuje do sedla Prielom a odtiaľ pokračuje na Zbojnícku chatu.

Chodník vedie dnom najdlhšej vysokotatranskej doliny veľmi pozvoľna až po horolezecké táborisko. Odtiaľ začína strmšie stúpať a ťahá sa doľava do Litvorovej doliny najprv okolo Kačacieho plesa, neskôr okolo Litvorového a potom Zamrznutého plesa.

Nad Zamrznutým plesom sa nachádza spomínané rázcestie, kde začína naša zelená značka, ktorou vyjdeme do sedla Poľský hrebeň. Výstup vedie v suti spevnenej roxormi. Do sedla sa z Lysej Poľany dostávame po 4 hodinách.

Okrem našej zeleno značenej trasy smerom dole na Sliezsky dom, odbočuje v sedle žltá značka na Východnú Vysokú.

Zostup z Poľského hrebeňa vedie prvých 150 metrov po reťaziach. Reťaze nie sú prudké, jemne schádzajú do Velickej doliny. Následne asi 1:30 zostupujeme ku Sliezskemu domu.

Túra je nádherným prechodom Vysokých Tatier v smere sever-juh. V prípade, že ste si na reťaziach nie až taký istý, môžete túru robiť v opačnom smere – najprv reťazami hore a potom ľahším terénom dole do Bielovodskej doliny na Lysú Poľanu.

X