Priečne sedlo -ferrata

Kondičná náročnosť:Ťažká
Technická náročnosť:Ťažká
Túra vhodná pre kočík:nie
Obdobie:letná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:2 352 m n.m.
Trvanie:celodenná, ↑↓ celkom 10:50 hod.
Dĺžka trasy:↑ 10 km, ↓ 11,4 km
Prevýšenie:↑ 1 390 m, ↓ 1 390 m
Túra pre deti od:12 rokov
Priečne sedlo -ferrata - informácie o túre

Súvisiace miesto:

Súvisiaca dolina: Malá Studená dolina a Veľká Studená dolina 


Nezabudnite na poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby!

19. augusta 2021 bola v Priečnom sedle otvorená prvá ferrata nachádzajúca sa vo vysokohorskom prostredí. Jej dĺžka je 430 metrov, na jej výstavbu sa použilo 1300kg materiálu, 200 kramlí a 160 kotiev. Ferratový set udávajú autori ako odporúčaný. Ferrata v Priečnom sedle je jednosmerná. Prechod je možný v smere z Malej Studenej doliny od Téryho chaty, do Veľkej Studenej doliny, teda smerom na Zbojnícku chatu.

Zostupová a výstupová trasa reťazami (zelené) a ferrata (červená)
Zostupová a výstupová trasa reťazami (zelené) a ferrata (červená)

Pôvodne plánovali tvorcovia vystavať ferratu obtiažnosti C, nakoniec je ferrata temer celá obtiažnosti A – teda najjednoduchšia zo šesťdielnej Schallovej stupnice obtiažnosti. Niekoľko miest ferraty je obtiažnosti B. Nemusíte sa ale báť žiadnych silových úsekov.

Túra cez ferratu v Priečnom sedle je identická s klasickou túrou cez Priečne sedlo, preto si prosím najprv pozrite opis túry cez Priečne sedlo.

Výstup ferratou Priečne sedlo

Ferrata do Priečneho sedla
Ferrata do Priečneho sedla

Ferrata začína v tesnej blízkosti vpravo od doteraz osadených reťazí a vedie paralelne s reťazami.  Trasa kopíruje hranu skalného masívu, ktorý ohraničuje Priečne sedlo sprava. V mierne položenom teréne je ferrata nahusto osadená kramľami, ktoré z nej robia nenáročnú výstupovú trasu, kde istenie ferratovým setom nie je nutné z dôvodu náročnosti, ale skôr exponovanosti hrany do Malej Studenej doliny.

V druhej tretine reťaze ubiehajú doľava, no ferrata naďalej stúpa skalnato-trávnatým terénom nahor.

V poslednom úseku smerom nahor sme od Priečneho sedla výrazne vzdialení vertikálne i horizontálne. Prekonávame posledné dva skalné výšvihy, nachádzajúce sa medzi trávami v stene. V jednom z nich prechádzame malým skalným kútom zľava doprava. Tu zvýšte opatrnosť, nakoľko sa istiace lano nachádza za Vašimi nohami. Nasleduje dlhý traverz doľava – na západ končiaci asi 15 metrov nad Priečnym sedlom.

Ferrata nad Priečnym sedlom nekončí, ale pokračuje smerom nadol. Zostupuje naspať do sedla do tesnej blízkosti reťazí. V prvej tretine sa Vám bude zostupovať na strane Veľkej Studenej doline pocitovo o čosi náročnejšie, než sa Vám vystupovalo nahor. Zvyk z množstva kramlí na strane Malej Studenej doliny robí svoje. Zostup však opäť nie je náročný a jeho hlavnou úlohou je nevytrápiť ľudí suťou vedúcou z Priečneho sedla. Ferrata odvádza turistov ďalej od sedla a vedie v skale tesne popri suti ku koncu skál ohraničujúcich suťový žľab z Priečneho sedla. Odtiaľ už pokračujeme štandardným turistickým chodníkom na Zbojnícku chatu.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.