Svinica

Kondičná náročnosť:Ťažká
Technická náročnosť:Stredná
Túra vhodná pre kočík:nie
Obdobie:letná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:2 301 m n.m.
Trvanie:celodenná, ↑↓ celkom 14:30 hod.
Dĺžka trasy:↑ 18 km, ↓ 18 km
Prevýšenie:↑ 1 580 m, ↓ 1 580 m
Túra pre deti od:15 rokov
Svinica - informácie o túre

Súvisiace miesto:

Súvisiaca dolina: Tichá dolina


Podbanské (950 m n.m.) – rázcestie pod Tomanovou (1 164 m n.m.) – rázcestie pod Kasprovým (1 265 m n.m.) – Suché sedlo (1 955 m n.m.) – Ľaliove sedlo (1 952 m n.m.) – Svinické sedlo (2 051 m n.m.) – Svinica (2 301 m n.m.)
naspäť: tá istá trasa

Z parkoviska na Podbanskom smerujeme asfaltovou cestou smerom k hotelu Permon a hneď v prvej zákrute odbočíme dreveným mostíkom na druhý breh Belej, resp. Tichého potoka.

Opäť asfaltovou cestou žlto značeným turistickým chodníkom prechádzame dnom doliny vo veľmi miernom stúpaní až po rázcestie pri Liptovskom košiari 3:30 hod. Odtiaľ 2 hod žltou značkou do Suchého sedla. Do tohto bodu je trasa identická s výstupom na Kasprov vrch zo slovenskej strany.

Zo suchého sedla sa oproti túre na Kasprov vrch vydáme na opačnú stranu, teda na východ. Červeno značeným turistickým chodníkom v správe poľského národného parku TPN pol hodiny do Ľaliového sedla. Odtiaľ ďalšia pol hodina do Svinického sedla.

Zo Svinického sedla turistický chodník stúpa prudšie až na vrchol Svinice, ktorý dosahujeme po hodine prekonaním posledných 250 výškových metrov. Táto posledná hodina výstupu bude sprevádzaná technicky náročnými úsekmi. Do veľkej miery je tento úsek zaistený reťazami.

Túra plná samoty a pokojných kriviek Západných Tatier.

Na fotografii je Svinica fotená od východu. Výstup na ňu vedie „zo zadu“. Chodník zo Svinice pokračuje smerom do poľského územia na legendárnu Orliu prť. Na fotografii je Svinica najvyšší vrchol vľavo. Vpravo hrebeň Orlej prti a poľské sedlo Závrat.

Túra je pre vzdialenosť, ktorú prekonávame kondične veľmi náročná. Je možné ju redukovať túrou na Kasprov vrch. Pre jej dĺžku je vhodné ju kombinovať cyklotrasou Tichou dolinou pod Kasprov vrch. Takto ušetríte čas i kilometre. Nezabudnite si však vaše bicykle uzamknúť. 🙂

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastáva funkciu podpredsedu. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

X