Svinica

Kondičná náročnosť:Ťažká
Technická náročnosť:Stredná
Túra vhodná pre kočík:nie
Obdobie:letná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:2 301 m n.m.
Trvanie:celodenná, ↑↓ celkom 14:30 hod.
Dĺžka trasy:↑ 18 km, ↓ 18 km
Prevýšenie:↑ 1 580 m, ↓ 1 580 m
Túra pre deti od:15 rokov
Svinica - informácie o túre

Súvisiace miesto:

Súvisiaca dolina: Tichá dolina


Nezabudnite na poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby!

Podbanské (950 m n.m.) – rázcestie pod Tomanovou (1 164 m n.m.) – rázcestie pod Kasprovým (1 265 m n.m.) – Suché sedlo (1 955 m n.m.) – Ľaliove sedlo (1 952 m n.m.) – Svinické sedlo (2 051 m n.m.) – Svinica (2 301 m n.m.)
naspäť: tá istá trasa

Vrcholy o ktorých sa nehovorí

Ak sa hovorí o turisticky dostupných vrcholoch vo Vysokých a Západných Tatrách, mnoho z nás pri ich počítaní zabudne na Svinicu. Svinica leží v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier, ktorým sa tiahne aj štátna hranica medzi Poľskom a Slovenskom. Dokonca by som povedal, že chodník na Svinicu ide viac územím Slovenska ako po hranici. Zrejme je to ľahkou dostupnosťou vrchola z poľskej strany, že o chodník vedúci hranicou a následne aj chodník vedúci viac Slovenskom ako Poľskom sa stará poľská strana.

Beskyd
Beskyd

Ak chceme byť v počítaní vrcholov dôslední, neskončíme „len“ Svinciou. Pri vystúpaní z Tichej doliny na hlavný hrebeň Tatier do Suchého sedla nás smerom na Svinicu čaká prechod vrchola Beskyd (2 012m n.m.), odtiaľ hrebeň jemne klesá do Ľaliového sedla (1 952 m .n.m.), kde začína hlavný hrebeň Vysokých Tatier. Chodník hrebeňom pokračuje cez vrchol Krajnej kopy (2 097 m n.m.) a následne traverzuje v tesnej blízkosti vrchola Prostrednej kopy (2 128 m n.m.) do Svinického sedla a odtiaľ na Svinicu. V prechode tohto hrebeňa sa teda ešte pred Svinicou nachádzajú až dva ďalšie turisticky dostupné vrcholy, z toho jeden už patriaci do Vysokých Tatier (priamo vrcholom Prostrednej kopy turistický chodník neprechádza, inak by nás pred Svinicou čakali už dva slovenské vysokotatranské vrcholy).

Svinica a Svinicové sedlo
Svinica (uprostred) dostala pomenovanie podľa vzhľadu. Pripomína hlavu divej svine. Vľavo na hrebeni je jej rypák.

Výstup na Svinicu

Z parkoviska na Podbanskom smerujeme asfaltovou cestou smerom k hotelu Permon a hneď v prvej zákrute odbočíme dreveným mostíkom na druhý breh Belej, resp. Tichého potoka.

Opäť asfaltovou cestou žlto značeným turistickým chodníkom prechádzame dnom doliny vo veľmi miernom stúpaní až po rázcestie pri Liptovskom košiari 3:30 hod. Zdolanie prevýšenia, ktoré absolvujete za pol hodiny zo Starého Smokovca na Hrebienok, Vám bude v Tichej doline trvať 3:30 hod a prejdete takto 12 kilometrov. Pozdĺž cesty je niekoľko odpočívadiel. Z Liptovského košiara 2 hodiny žltou značkou množstvom jemne stúpajúcich serpentín do Suchého sedla. Viac fotografií po Suché sedlo nájdete pri opise túry na Kasprov vrch.

Zo Suchého sedla sa oproti túre na Kasprov vrch vydáme na opačnú stranu, teda na východ. Červeno značeným turistickým chodníkom v správe poľského národného parku TPN prekonávame vrchol Beskyd a do pol hodiny prichádzame do Ľaliového sedla. Odtiaľ sa za pol hodiny dostaneme cez vrcholy Krajnej a Prostrednej kopy do Svinického sedla.

Zo Svinického sedla turistický chodník stúpa prudšie až na vrchol Svinice, ktorý dosahujeme po hodine prekonaním posledných 250 výškových metrov. Táto posledná hodina výstupu bude sprevádzaná technicky náročnými úsekmi. Do veľkej miery je tento úsek zaistený reťazami. Od Svinického sedla najprv schodovitým chodníkom hrebeňom. Ten sa následne stáča na juhovýchodnú – slovenskú stranu. Stúpaním a v traverze obchádzame celý masív Svinice až na južný hrebeň vedúci od Valentkovej. Tu sa dlhý traverz končí a chodník stúpa na vrchol v priamejšej línii.

V úseku zabezpečenom reťazami sa nemusíte báť veľkých expozícií, no tiež nepatria k tým najmiernejším.

Túra plná samoty a pokojných kriviek Západných Tatier.

Svinica
Svinica

Na fotografii je Svinica fotená od východu. Výstup na ňu vedie „zo zadu“. Chodník zo Svinice pokračuje smerom do poľského územia na legendárnu Orliu prť. Na fotografii je Svinica najvyšší vrchol vľavo. Vpravo hrebeň Orlej prti a poľské sedlo Závrat.

Túra je pre vzdialenosť, ktorú prekonávame kondične veľmi náročná. Je možné ju redukovať túrou na Kasprov vrch. Pre jej dĺžku je vhodné ju kombinovať cyklotrasou Tichou dolinou pod Kasprov vrch. Takto ušetríte čas i kilometre. Nezabudnite si však vaše bicykle uzamknúť. 🙂

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.