Podbanské

Turistická osada na západnom konci Vysokých Tatier nad ktorou sa rozpína majestátny štít Kriváň (2495 m n.m.), ktorý sa stal symbolickým vrchom Slovanov a slobody Slovákov. Podbanské (940 m n.m.) sa nachádza na hranici medzi Vysokými a Západnými Tatrami a je miestnou časťou obce Pribylina.
Historické začiatky tejto, spočiatku baníckej osady spadajú až do 15. storočia. Neskôr sa stala pastierskou oblasťou, kedy koliby pastierov začali poskytovať prístrešok aj prvým turistom. V 19. storčí bola vybudovaná vodná píla a mlyn, ktoré slúžili na drvenie smrekovej kôry dodávanej na spracovanie do továrene v Liptovskom Hrádku. Storočie neskôr, po vybudovaní turistickej nocľahárne, je považované za začiatok rozvoja turizmu.
V súčasnosti je Podbanské nielen turistickým ale i menším lyžiarským strediskom.

Čo všetko ešte Podbanské ponúka?

Múzeá

  • Múzeum liptovskej dediny v Pribyline (vzdialené 12 km) – ponúka stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a niektorých obcí horného a dolného Liptova.
  • Obecné múzeum Važec (vzdialené 15 km) – venuje sa nielen histórii obce s bohatými folklóristickými tradíciami ale aj osobnostiam kultúrnej histórie, ktorých život a tvorba boli spojené s Važcom.
  • Národopisné múzeum Liptova v Liptovskom Hrádku (vzdialené 24 km) – nadväzuje na Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu .

Kultúrne pamiatky

  • Maša Liptovský Hrádok (vzdialená 24 km) – ponúka expozície liptovského hutníctva a baníctva dokumentujúce jednak ťažbu zlata na Kriváni, Magurke a v Bocianskej doline ako aj ťažbu a využitie nízkotatranských ložísk železa.
  • Považská lesná železnička v Liptovskom Hrádku (vzdialená 24 km) – nachádza sa tu mobiliár Čiernovážskej lesnej železnice, ktorá bola najdlhšou lesnou železnicou na Slovensku. Táto trať Lipt. Hrádok – Lipt. Teplička bola zrušená dňa 31.12.1971 z ekonomických dôvodov.

Viac informácií o múzeách a kultúrnych pamiatkach (expozície, kalendárium, otváracie hodiny, vstupné, mapa) na muzeum.sk

Jaskyne

  • Važecká jaskyňa (vzdialená 15 km) – nachádza sa v údolí Bieleho Váhu na západnom okraji obce Važec. Je významným paleontologickým náleziskom kostí jaskynného medveďa, ktorý bol v porovnaní s dnešným medveďom hnedým väčší a ťažší. Jeho maketu môžu návštevníci vidieť v priestoroch jaskyne.

Viac informácií o jaskyniach (prevádzková doba, cenník, kontakt, prístup k jaskyni) na ssj.sk

Túry v lokalite Podbanské

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

One thought on “Podbanské

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *