Štrbské Pleso

Štrbské Pleso (1350 m.n.m.) sa rozkladá na južnom brehu jazera Štrbské pleso a je najvyššie položenou turisticko-liečebnou osadou. Je centrom turizmu, zimných športov a strediskom vrcholového športu pre severské disciplíny.
Začiatky turizmu spadajú do 19. storočia, kedy začali vyrastať prvé turistiské ubytovne, hotely a reštaurácie, kúpeľný dom a niekoľko viliek. Charakter liečivých kúpeľov získalo Štrbské Pleso v roku 1885. V roku 1896 bola postavená unikátna ozubnicová železnica na trase Štrba -Štrbské Pleso, s prevýšením 421 m a dĺžkou 4740 m. Rozsiahle premeny osady súviseli s prípravami na Majstrovstvá sveta v roku 1970. V ústí Mlynickej doliny vyrástol lyžiarsky areál FIS a niekoľko veľkokapacitných hotelov.
Štrbské Pleso ponúka množstvo zaujímavých túr, medzi ktoré určite patrí aj návšteva Mengusovskej doliny, chaty pri Popradskom plese a neďalekého symbolického cintorína.

Štrbské Pleso
Štrbské Pleso

Čo všetko ešte Štrbské Pleso ponúka?

Múzeá

  • Obecné múzeum Važec (vzdialené 15 km) – venuje sa nielen histórii obce s bohatými folklóristickými tradíciami ale aj osobnostiam kultúrnej histórie, ktorých život a tvorba boli spojené s Važcom.

Viac informácií o múzeách a kultúrnych pamiatkach (expozície, kalendárium, otváracie hodiny, vstupné, mapa) na muzeum.sk

Jaskyne

  • Važecká jaskyňa (vzdialená 15 km) – nachádza sa v údolí Bieleho Váhu na západnom okraji obce Važec. Je významným paleontologickým náleziskom kostí jaskynného medveďa, ktorý bol v porovnaní s dnešným medveďom hnedým väčší a ťažší. Jeho maketu môžu návštevníci vidieť v priestoroch jaskyne.

Viac informácií o jaskyniach (prevádzková doba, cenník, kontakt, prístup k jaskyni) na ssj.sk

Štrbské Pleso
Štrbské Pleso

Túry v lokalite Štrbské Pleso

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.