Chata pri Popradskom plese

Kondičná náročnosť:Ľahká
Technická náročnosť:Ľahká
Túra vhodná pre kočík:áno
Obdobie:celoročná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:1 500 m n.m.
Trvanie:↑↓ celkom 1:50 hod.
Dĺžka trasy:↑ 4 km, ↓ 4 km
Prevýšenie:↑ 300 m, ↓ 300 m
Túra pre deti od:4 rokov
Chata pri Popradskom plese - informácie o túre

Súvisiaca dolina: Mengusovská dolina


Nezabudnite na poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby!

TEŽ Popradské pleso – Chata pri Popradskom plese modrá ( ↑ 1h , ↓ 50min)
Štrbské Pleso – Chata pri Popradskom plese červená (↑ 1h 15min , ↓ 1h 05min)

Najčastejším štartovacím miestom pre túru na Popradské pleso je parkovisko rovnakého názvu, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza aj zástavka tatranských elektrických železníc. Autom sa na parkovisko dostanete ak zo Smokovcom smerujete na Štrbské Pleso a za Vyšnými Hágami odbočíte vpravo. Na konci parkoviska sa nachádza železničné priecestie, za ktorým vpravo začína modrý turistický chodník na Chatu (horský hotel) pri Popradskom plese.

Turistický značka vedie celý čas po asfaltovej ceste, ktorou sa do hodiny dostanete ku chate/horskému hotelu na brehu Popradského plesa.

V polovici trasy cesta prechádza cez mostom. Celá cesta vedie lesom až po chatu. Asi v dvoch tretinách cesty prídeme na Popradskú poľanu, kde je možné odbočiť na Symbolický cintorín žltou značkou. Značka prechádza Symbolickým cintorínom, ďalej ku južnému brehu Popradského plesa a okolo plesa ku chate.

Pred koncom trasy sa nachádzajú ešte dva rázcestníky. Našu modrú značku križuje zelená – zimná trasa zo Štrbského Plesa (pozri alternatívy). Asi o 200 metrov Ďalej sa nachádza rázcestie, kde sa modrá odpája a pokračuje na Hincove plesá, resp. na Chatu pod Rysmi a Rysy. Odtiaľ ku chate po červenej 5 minút.

Alternatívne: Ku chate je možné dostať sa zo Štrbského Plesa. Auto je možné zaparkovať na spodnom alebo hornom centrálnom parkovisku. Odtiaľ ako smerom do Areálu snov – ku mostíkom a lyžiarskym vlekom. Po prechode popod most doprava k bývalému liečebnému domu Helios, kde začína červená turistická trasa. Trasa sa prvú pol hodinu tiahne ľavým úbočím chrbta Patrie až na miesto, kde sa prehupujeme na pravú časť, tzv. Trigan. Tu sa trasa rozdeľuje na letnú a zimnú:

 • V lete trasa pokračuje ďalej vo vrstevnici s výhľadmi do Mengusovskej a Zlomiskovej doliny. Na konci križuje modro značený chodník spomínaný vyššie a prichádza ku chate. Táto trasa je otvorená len v letnej sezóne, kedy zo svahov Patrie nehrozí pád lavín.
 • V zime sa od trigantu odpája zelený turistický chodník, ktorý obchádza nebezpečné lavínové svahy Patrie. Chodník schádza dole na dno doliny a odtiaľ hore, kde sa stretáva s modrým chodníkom popísaným vyššie.

V tesnej blízkosti sa nachádza aj Majláthova chata.

Hotel sa nachádza na trase tatranskej magistrály.

História

 • 1879 – na brehu Popradského plesa uzrela svetlo sveta útulná chatka, po zásluhe pomenovaná „Majláthova chata„, ani nie po ročnom trvaní úplne zhorela
 • ešte v tom istom roku vznikla drevená koliba „Hincova koliba“ niekoľko stovák metrov od Popradského plesa a slúžila 15 rokov
 • 1881 – na zhorenisku Majláthovej chaty začala zároveň vyrastať nová chata, spočiatku pod menom svojej predchodkyne, neskôr nazývaná „Popradská chata„, každý, kto vkročil do chaty, zapísal svoje meno na drevené steny a trámy, aby sa tak stal súčasťou nevšednej „kroniky“
 • 1890 – aj táto chata vyhorela
 • 1892 – bola postavená nová Popradská chata avšak slúžila iba 5 rokov, tentokrát nepodľahla ohňu, ale novému majiteľovi Mengusovskej doliny, kniežaťu Hohenlohemu, ten ju dal zbúrať, aby vypudil zo svojich pozemkov turistov
 • 1899 – vznikla nová chata, ktorá napokon po rôznych prístavbách a prestavbách slúžila vyše 60 rokov
 • 1951 – bola premenovaná podľa hrdinu SNP, príslušníka partizánskeho oddielu Vysoké Tatry na „Chatu kpt. Morávku
 • koniec 50.rokov – začala výstavba nového objektu v blízkosti chaty „horského hotela pri Popradskom plese
 • 1961 – chata nevydržala nápory snehu a pod jeho ťarchou sa zrútila
 • 25. októbra 1964 – pri Popradskom plese opäť vyšľahli plamene a Popradská chata sa v priebehu niekoľkých hodín zmenila na kôpku popol
 • dnes tu teda stojí už len nová Chata pri Popradskom plese
Chatár: 
 Kontakt:tel.: +421 910 948 160, +421 908 761 403
email: recepcia@popradskepleso.sk
web: www.popradskepleso.sk
Prevádzka:celoročná
Počet lôžok:120 + 20 podkrovie
Počet lôžok na izbu:3-8 lôžkové turistické
2-4 lôžkové hotelové
podkrovie pre cca 20 ľudí so spaním v spacáku (dostupné len pri plne obsadených izbách)
Platba kartou:
Informácie o Chate pri Popradskom plese

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.