Rysy

Kondičná náročnosť:Ťažká
Technická náročnosť:Stredná
Túra vhodná pre kočík:nie
Obdobie:letná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:2 499 m n.m.
Trvanie:elodenná, ↑↓ celkom 8:20 hod.
Dĺžka trasy:↑ 9,6 km, ↓ 9,6 km"
Prevýšenie:↑ 1 150 m, ↓ 1 150 m
Túra pre deti od:12 rokov
Rysy - informácie o túre

Súvisiaca dolina: Mengusovská dolina a Ťažká dolina


Nezabudnite na poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby!

Štrbské Pleso (1 350 m n.m.) – Popradské pleso (1 500 m n.m.) – rázcestie nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi (2 250 m n.m.) – sedlo Váha (2 340 m n.m.) – Rysy (2 499 m n.m.)
naspäť: tá istá trasa

Turistickou značkou na Chatu pod Rysmi (viac pri opise výstupu na chatu).

Od chaty je vrchol Rysov vzdialený jednu hodinu. Pokračujeme červenou značkou. Z chaty asi za 15 minút vystúpame do Sedla Váhy, odkiaľ sa nám naskytne prvý impozantný pohľad na východnú časť Vysokých Tatier. Nasleduje chodník v suti a následne po skalných blokoch na vrchol Rysov.

Rysy sú hraničným vrcholom výstup na ne je možný aj z poľskej strany, kadiaľ vedie rovnako červeno značený chodník. Z poľskej strany je výstup dlhší a strmší. V rámci hraníc je možné hranicu na Rysoch prechádzať, no lepšou voľbou je v tomto prípade Výstup z poľskej strany a návrat slovenskou stranou.

Rysy sú zároveň najvyšším štítom poľskej časti Vysokých Tatier. Poskytujú krásny výhľad, pretože všade vôkol Vás sa nachádzajú hory. Tretinu výhľadu tvorí poľská časť Vysokých Tatier.

Ďalším prvenstvom a jedinečnosťou Rysov je, že sú jediným veľhorským vrcholom, na ktorý vedie turistický chodník. Nato, aby mohol byť vrchol v Tatrách považovaný za veľhorský, músí jeho nadmorská výška presahovať 2 500 m n.m.. Rysy túto hranicu „lízli“ o 3 metre.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.