Rysy

Kondičná náročnosť: Ťažká

Technická náročnosť: Stredná

Túra vhodná pre kočík: nie

Obdobie: letná

Súvisiaca dolina: Mengusovská dolina a Ťažká dolina

Súvisiace miesto:


Štrbské Pleso (1 350 m n.m.) – Popradské pleso (1 500 m n.m.) – rázcestie nad Žabím potokom – sedlo Váha (2 340 m n.m.) – Rysy (2 499 m n.m.)
naspäť: tá istá trasa

Najvyššia dosiahnutá
nadmorská výška:
 2 499 m n.m.Prevýšenie:1 150 m
Trvanie:celodenná8:20(4:40 3:40)
Túra pre deti od:12 rokov  

Turistickou značkou na Chatu pod Rysmi (viac pri opise výstupu na chatu).

Od chaty je vrchol Rysov vzdialený jednu hodinu. Pokračujeme červenou značkou. Z chaty asi za 15 minút vystúpame do Sedla Váhy, odkiaľ sa nám naskytne prvý impozantný pohľad na východnú časť Vysokých Tatier. Nasleduje chodník v suti a následne po skalných blokoch na vrchol Rysov.

Rysy sú hraničným vrcholom výstup na ne je možný aj z poľskej strany, kadiaľ vedie rovnako červeno značený chodník. Z poľskej strany je výstup dlhší a strmší. V rámci hraníc je možné hranicu na Rysoch prechádzať, no lepšou voľbou je v tomto prípade Výstup z poľskej strany a návrat slovenskou stranou.

Rysy sú zároveň najvyšším štítom poľskej časti Vysokých Tatier. Poskytujú krásny výhľad, pretože všade vôkol Vás sa nachádzajú hory. Tretinu výhľadu tvorí poľská časť Vysokých Tatier.

Ďalším prvenstvom a jedinečnosťou Rysov je, že sú jediným veľhorským vrcholom, na ktorý vedie turistický chodník. Nato, aby mohol byť vrchol v Tatrách považovaný za veľhorský, músí jeho nadmorská výška presahovať 2 500 m n.m.. Rysy túto hranicu „lízli“ o 3 metre.

X