Bystré sedlo / Bystrá lávka

Kondičná náročnosť: Stredná

Technická náročnosť: Stredná

Túra vhodná pre kočík: nie

Obdobie: letná

Súvisiaca dolina: Furkotská dolina a Mlynická dolina

Súvisiace miesto:


Štrbské Pleso (1 355 m n.m.) – Bystré sedlo (2 341 m n.m.) – Štrbské Pleso (1 355 m n.m.)

Najvyššia dosiahnutá
nadmorská výška:
 2 314 m n.m. Prevýšenie: hore: 986 m
dole: 986 m
Trvanie: celodenná 6:45  
       
Túra pre deti od: 10 rokov    
Túra vhodná pre kočík:  nie    
Kondičná náročnosť: stredná   letná túra
Technická náročnosť: stredná    

Bystré sedlo je veľmi peknou prechodovou túrou. Jednou z tých menej kondične namáhavých.

Na Štrbskom Plese parkujeme na centrálnom parkovisku a následne prechádzame pešo celé štrbské korzo až do jeho záveru ku vlekom. Vleky míňame vpravo a nastupujeme do žltej turistickej značky.

Po hodine chôdze najprv v pásme lesa a kosodreviny prichádzame ku vodopádu Skok v Mlynickej doline, kde ľavým okrajom prahu doliny vystupujeme chodníkom s reťazami na druhú terasu doliny.

Pozvoľným stúpaním do kotla pod Capím plesom, ktorý bol v roku 1979 dejiskom veľkej tragédie pádu vrtuľníka. Udalosť pripomína tabuľa osadená vľavo, tesne pri turistickom chodníku.

Z kotla hote ku Cpaiemu plesu. jeho okrajom doľava smerujúc na hrebeň Solísk do Bystrého sedla. Presnejšie do Bystrej lávky. Chodník bol totiž pretrasovaný do skalnejšieho terénu. Z oboch strán – ako z Mlynickej, tak i z Furkotskej doliny je zaistený reťazami.

Zo sedla do Furkotskej doliny ku Vyšnému Wahlenbergovmu plesu. Po jeho východnom okraji dole na ďalšiu terasu doliny. Pozvoľna až na rácestie v pásme kosodreviny, odkiaľ modrou značkou na Chatu pod Soliskom. Odtiaľ na Štrbské Pleso modrou značkou ku plesu.

Alternatíva: Vo Furkotskej doline môžeme žltou značkou pokračovať až na jej koniec, kde sa spojí s tatranskou magistrálou. Červenou značkou na východ na Štrbské Pleso.

X