Vyšné Hágy

Významná tatranská kúpeľná osada Vyšné Hágy (1 100 m n.m.) sa nachádza medzi Štrbským Plesom a Starým Smokovcom pod vyústením Batizovskej doliny do Popradskej kotliny. Životný štýl osady je do značnej miery podriadený Odbornému liečebnému ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb.
V roku 1941 bola spustená prevádzka sanatória Robotníckej poisťovne s celkovou kapacitou 450 kôžok, v tej dobe sa jednalo o najväčšiu liečebňu tuberkulózy v strednej Európe. Popri moderne vybudovanej hlavnej budove vyrástli súčasne potrebné personálne byty a prevádzkové zariadenia.
Najstaršia časť osady sa náchádzala približne 300 m nižšie od súčasnej polohy stanice tatranských elektrických železníc. Osada Vyšné Hágy je v súčasnosti napojená na turistickú magistrálu chodníkom a má dobré dopravné spojenie.

Túry v lokalite Vyšné Hágy

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *