Aktuality

Skončila sezónna uzávera

Tatranská Lomnica (15. júna 2020) – Včera sa v Tatranskom národnom parku skončila sezónna uzávera turistických chodníkov. V praxi to znamená, že návštevníci môžu od dnešného dňa využívať kompletne všetky značkované chodníky, vrátane prechodov cez vysokohorské sedlá a trás, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty.

Na území Vysokých a Belianskych Tatier majú turisti k dispozícii okolo 350 kilometrov značených turistických trás, ďalších cez 330 kilometrov sa nachádza v Západných Tatrách. Okrem toho Štátne lesy TANAP-u ako správca turistickej a informačnej siete na území Tatranského a časti Pieninského národného parku zabezpečujú aj značenie turistických chodníkov v oblasti Spišskej Magury a Pienin. Celkovo je v ich správe viac ako 800 kilometrov značených turistických trás, z toho na vyše tristo sa vzťahuje sezónna uzávera. V rámci nich návštevníkom Tatranského národného parku ponúkajú aj osem náučných chodníkov.

„Tešíme sa, že aj napriek zložitým podmienkam sa nám stále darí udržať primeraný stav značených turistických chodníkov. Tento rok nám prípravu na letnú sezónu skomplikovala novela zákona o ochrane prírody, podľa ktorej sme museli požiadať o udelenie príslušných súhlasov a výnimiek, aby sme vôbec mohli vykonávať všetky práce nevyhnutné pri starostlivosti o turistické trasy. Žiaľ, ešte ani v tejto chvíli nie je proces ukončený, a tak by sme chceli návštevníkov poprosiť o istú dávku trpezlivosti a porozumenia. Hneď, ako to bude možné, pristúpime k odstraňovaniu prípadných nedostatkov,“ konštatuje Peter Spitzkopf, vedúci odboru prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP-u.

Starostlivosť o turistické chodníky zabezpečuje Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u spoločne s jednotlivými ochrannými obvodmi. Bežnú údržbu vykonávajú zamestnanci priebežne na všetkých značených turistických trasách počas celého roka. Pravidelne pred štartom letnej turistickej sezóny si jednotlivé úseky turistických chodníkov postupne prechádzajú a prípadné nedostatky odstraňujú. Vo vyšších polohách, kde aj v tomto období stále panujú zimné podmienky, tak ale budú môcť urobiť až vtedy, keď zíde sneh. Okrem toho pracovníci Strediska terénnych služieb každoročne kompletne obnovia jednu zo štyroch značiek, tentokrát to bude zelená.

Momentálne by mali byť všetky značené turistické chodníky na území v správe Štátnych lesov TANAP-u priechodné, akurát v oblasti Veľkého hangu v Malej Studenej doline by turisti mali zvýšiť opatrnosť, keďže tam došlo k väčšiemu zosuvu skál. Cez víkend sa však chodník na Téryho chatu podarilo spriechodniť.

O prípadných obmedzeniach na turistických chodníkoch v priebehu letnej sezóny budú Štátne lesy TANAP-u návštevníkov Tatranského národného parku tak ako vždy vopred informovať prostredníctvom svojej webstránky www.lesytanap.sk či facebookového profilu, turistov na ne upozornia aj informačné tabule osadené priamo v teréne.

Okrem bežných investícií do údržby turistických chodníkov návštevníkov už toto leto istotne poteší vynovený náučný chodník v Zadných Meďodoloch, kde sa Štátne lesy TANAP-u chystajú vymeniť staré infotabule za nové a pribudnúť by mala tiež nová panoramatická tabuľa. Počas letných mesiacov chcú vymeniť i viaceré staré mosty, v pláne je aj dláždenie chodníkov, ktoré čaká najmä oravskú časť Tatranského národného parku. Horolezci určite ocenia nové podložky pod stany, ktoré ešte na jeseň stihli Štátne lesy TANAP-u osadiť v lokalite vysokohorského táboriska v Bielovodskej doline. Ďalšia dobrá správa prichádza z Pienin, kde bude po minuloročnej pauze opäť otvorený autokemping v Červenom Kláštore. Po rekonštrukcii zatekajúcich striech na sociálnych zariadeniach Štátne lesy TANAP-u ako jeho prevádzkovateľ do budúcna uvažujú i nad rozšírením a skvalitnením služieb pre návštevníkov Pieninského národného parku.

Mimochodom, práve dnes sa končí už štyridsiata sezóna, počas ktorej má vysokohorské prostredie šancu oddýchnuť si od náporu turistov. Po prvýkrát začala totiž sezónna uzávera v Tatranskom národnom parku platiť od sezóny 1980/1981 ako jedno z opatrení vtedajšej Správy TANAP-u. Hoci bol tento krok spočiatku kritizovaný najmä zo strany návštevníkov, mal svoje opodstatnenie. Podnet k nemu dali vedecké poznatky a terénne pozorovania negatívnych dopadov vysokej návštevnosti na prírodné prostredie. Cieľom bolo pomôcť predovšetkým populácii kamzíka a svišťa, ako aj rastlinným spoločenstvám, ktoré sú práve na prelome jari a leta ohrozované zošliapavaním. Sezónne uzávery, ktoré s menšími zmenami platia dodnes, mali byť zároveň aj prevenciou pred ohrozením turistov lavínami a tiež mali minimalizovať počty úrazov pri pohybe na zľadovatených úsekoch turistických chodníkov. Inšpirovali sa nimi aj iné chránené oblasti a národné parky na Slovensku či v zahraničí.

Sezónne uzávery v jednotlivých lokalitách momentálne upravuje verejná vyhláška, ktorú v októbri 2017 vydal Okresný úrad Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie. Jeho rozhodnutie platí do dňa nadobudnutia účinnosti nového Návštevného poriadku Tatranského národného parku.

Zdroj: ŠL TANAP

Recent Posts

Lyžovačka pokračuje v Jasnej aj vo Vysokých Tatrách

Lyžiari majú pred sebou ďalší víkend, ktorý môžu stráviť na lyžiach. Ochladenie a sneženie z uplynulých dní…

3 dni ago

Hory nie sú kulisou

Nedávno som robil prednášku o Nepále. Okrem „fantastickej strechy sveta“ je Nepál bohužiaľ i jednou s najchudobnejších krajín…

5 dní ago

Dni Tatranského národného parku

Najstarší národný park na Slovensku oslávi tohto roku  75. výročie založenia. Aj toto jubileum bolo…

1 týždeň ago

Nedá sa vidieť, nedá sa kúpiť. Priateľstvo je tá najkrajšia vec, ktorú nájdete v horách

Sme evolučne nastavení na to, aby sme sa tešili z pohybu, čerstvého vzduchu a krásnych…

1 týždeň ago

Horolezci a skialpinisti, STOP! Do TANAP-u už nesmiete!

Pondelok 15.4. bol posledným dňom, kedy sa skialpinisti a horolezci mohli rozlúčiť s túrami na…

2 týždne ago

Hľadá sa strážca/strážkyňa

Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici má voľnú pracovnú pozíciu "STRÁŽCA/STRÁŽKYŇA" na…

3 týždne ago