september, 2021

25sep8:000:00Čisté hory 2021Druh podujatia:pre-rodiny

Detail udalosti

V poslednú septembrovú sobotu sa dobrovoľníci už po 43. raz pustia do upratovania Tatranského a Pieninského národného parku po letnej turistickej sezóne. Do akcie Čisté hory sa môže zapojiť ktokoľvek s pozitívnym vzťahom k prírode.

Podujatie je tentokrát súčasťou Lesníckych dní, ktoré na rozdiel od minulých rokov nepozývajú verejnosť na námestia, ale do prírody. „Hoci je pre Čisté hory už tradične vyhradená posledná septembrová sobota, väčším skupinám vie organizátor podujatia  vyjsť v ústrety a dohodnúť sa s nimi aj na inom termíne. Už v minulosti sa presvedčili, že túto možnosť radi využijú najmä školy,“ hovorí Igor Stavný, dlhoročný koordinátor akcie, ktorú organizujú Štátne lesy TANAP-u v spolupráci so Správou TANAP-u, Správou PIENAP-u a dobrovoľníkmi zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, Základnej organizácie Vysoké Tatry.

Za viac ako štyri desaťročia sa v rámci akcie Čisté hory podarilo odbremeniť prírodné prostredie Tatranského a Pieninského národného parku od približne 64 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, kedy dobrovoľníci vyniesli z dolín až 7 655 kilogramov neporiadku, pričom 3 700 kilogramov vyzbierali v okolí Skalnatého plesa. Podujatie doteraz prilákalo viac ako 46-tisíc dobrovoľníkov, v posledných rokoch oň majú záujem najmä školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách či na Pieninách organizujú pre svojich zamestnancov rôzne teambuildingové akcie.

Ide o dobrovoľné čistenie tatranských dolín po ukončení letnej turistickej sezóny. Zapojiť sa môžu školy, firmy, ktokoľvek. Záujemcovia si vrecia na odpad môžu vyzdvihnúť na niektorom z nástupných miest od Oravíc až po Tatranskú Javorinu. Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u budú na jednotlivých stanovištiach k dispozícii od 8.00 do 12.00 hodiny a okrem vriec poskytnú účastníkom podujatia aj potrebné informácie. Napriek tomu, že zber odpadu sa bude realizovať na miestnych turistických chodníkoch, po predchádzajúcej telefonickej dohode je možné skupinám prideliť aj sprievod.

Zoznam nástupných miest a trás: Ochranný obvod Podbanské tel. 0903 987 115 Nástupné miesto: rázcestie Tichej a Kôprovej doliny Trasa: miestne turistické chodníky Nástupné miesto: Horáreň Tri studničky Trasa: turistický chodník na Kriváň Ochranný obvod Vyšné Hágy – tel. 0903 908 275, Nástupné miesto: pri informačných mapách vedľa centrálneho parkoviska na Štrbskom Plese Trasa : mieste turistické chodníky Nástupné miesto: Tatranská Polianka, rampa – ústie cesty na Sliezsky dom Trasa : z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom Ochranný obvod Smokovce – tel. 0903 987 519, Nástupné miesto: Hrebienok. Trasa: miestne turistické chodníky Ochranný obvod Tatranské Matliare – tel. 0903 987 667, Nástupné miesto: parkovisko pri kabínkovej lanovke v Tatranskej Lomnici. Trasa: miestne turistické chodníky Ochranný obvod Tatranská Javorina – tel. 0903 722 547, Nástupné miesta: vstup do Javorovej doliny a vstup do Bielovodskej doliny. Ochranný obvod Červený Kláštor – tel. 0903 987 415 Nástupné miesto:  autokemping v Červenom Kláštore Trasa: miestne turistické chodníky Ochranný obvod Habovka – tel. 0903 987 404 Nástupné miesto: križovatka v Oraviciach Trasa: miestne turistické chodníky Ochranný obvod Zverovka – tel. 0903987 584 Nástupné miesto: Roháčska dolina – rampa Trasa: miestne turistické chodníky Uvedené telefónne čísla je možné kontaktovať v termíne od pondelka do piatka v čase od 7.00 do 15.00 hod.

Viac

Čas

(Sobota) 8:00 - 0:00

Miesto

Vysoké Tatry

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

X