Nová hudba v Tatranskej galérii: EnsembleSpectrum

11aug18:0019:00Nová hudba v Tatranskej galérii: EnsembleSpectrumDruh podujatiaKultúra

Detail udalosti

Cyklus koncertov “Nová hudba v Tatranskej galérii” je pokračovaním snáh občianskeho združenia Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu – Slovenská sekcia o propagáciu súčasnej hudby, tvorby súčasných skladateľov a interpretačné umenie slovenských interpretov aj v menších mestách Slovenska. Vďaka spolupráci s Tatranskou galériou v Poprade, ktorej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj, sme v roku 2017 vytvorili projekt, ktorý prináša súčasnú hudbu aj mimo hlavné slovenské kultúrne centrá. V podmanivom prostredí Tatranskej galérie chceme vytvoriť stabilný cyklus koncertov, ktoré prinesú širokej verejnosti z pod Tatier možnosť nového a mimoriadne potrebného kultúrneho vyžitia. Niektoré koncerty budú prepojené aj s harmonogramom vernisáži. Publiku ponúkneme novú súčasnú hudbu, ktorú nemá bežne možnosť počuť na koncertoch a taktiež zatraktívniť kultúrnu ponuku v meste Poprad. Cyklus troch koncertov odštartuje už 11. 8. 2022, kde budeme mať možnosť počuť EnsembleSpectrum o 18:00.

EnsembleSpectrum je komorný súbor, ktorý tvoria z väčšej časti študenti slovenských, ale i zahraničných umeleckých vysokých škôl, muzikanti zapálení pre súčasnú vážnu hudbu. Tvoria OZ Ensemble Spectrum, ktoré vzniklo v roku 2012 na pôde Vysokej školy múzických umení ako reakcia na vákuum vnímania súčasného umenia. Ich hlavným poslaním je intenzívne zveľaďovanie kultúrneho dedičstva najmä v oblasti hudby v širšom zmysle. Slovenskej hudobnej scéne častokrát premiérovo prinášajú diela mladých autorov, samozrejme nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia. Takýto prínos považujú za veľmi dôležitý, nakoľko sa snažia tieto diela vsádzať do vzájomného internacionálneho dialógu vážnej hudby 20. a 21. storočia.

Na tomto koncerte budete mať možnosť počuť jedno z najvýznamnejších diel amerického minimalistického skladateľa Juliusa Eastmana s názvom Femenine (1974) pod vedením dirigenta a umeleckého vedúceho EnsembleSpectrum Mateja Slobodu.

Vstup na koncert je voľný. Môžete sa tešiť aj na ďalšie dva koncerty a to už 9. 9. 2022, kde vystúpi Komorné trio v zoskupení Zuzana Biščáková, Andrej Gál a Jozef Eliáš. Cyklus ukončí koncert súboru Prague Quiet Music Collective 16. 10. 2022.

Cyklus koncertov “Nová hudba v Tatranskej galérii” organizuje občianske združenie Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu – Slovenská sekcia a spoluorganizátorom je Tatranská galéria.

Koncerty cyklu Nová hudba v Tatranskej galérii z verejných zdrojov podporil ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. S podporou SOZA. Mediálnym partnerom je Hudobný život.

Viac

Čas

(štvrtok) 18:00 - 19:00

Miesto

Tatranská galéria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *