Strediská a osady

Na území Vysokých Tatier sa nachádza mesto rovnomenného pomenovania Mesto Vysoké Tatry. Tvorí skupina častí mesta začínajúc na východe Tatranskou Kotlinou a končiac na západe Štrbským Plesom. Okrem Mesta Vysoké Tatry sú na území Tatier katastre obcí Štrba, Ždiar, Tatranská Javorina a kataster mesta Spišská Belá.

Dolný Smokovec

Dolný Smokovec (890 m n.m.) liečebná osada ležiaca nižšie od Horného Smokovca, nachádza sa tu detský liečbný ústav so zameraním na ochorenia dýchacích ciest a pľúc. Veľká výstavba bytových domov začala na sídlisku Pod Lesom, kroré najmä v minulosti ponúkalo ubytovaie pre personál pracujúci v liečebných domoch, dnes je sídlisko obývané prevažne trvalými obyvateľmi mesta Vysoké Tatry.

Súvisiace túry:

Horný Smokovec

Horný Smokovec (955 m n.m.) – pomerne mladá osada Vysokých Tatier na okraji Starého Smokovca, ktorej rozvoj začal v 30. rokoch 20. storočia. Nachádzajú sa tu ubytovacie a stravovacie kapacity, dve sanatória na liečbu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, ako aj sieť obchodov, požičovňa a ski-servis.

Súvisiace túry:

Kežmarské Žľaby

Osada Kežmarské žľaby (902 m n.m.) leží 2 km od osady Tatranské Matliare smerom na Tatranskú Kotlinu. V roku 1885 bola vybudovaná horáreň, ktorá poskytovala nocľah pre turistov, neskôr vyrástol zrubový hotel. Je východiskom turistických trás do Doliny zeleného plesa.

Súvisiace túry:

Lysá Poľana

Lysá Poľana je zároveň hraničnou osadou. Jej most je prechodom do Poľska.

Súvisiace túry:

Hraničný most – Lysá Poľana

Nová Polianka

Nová polianka (1040 m.n.m.) je najmladšou z pomedzi tatranských osád, leží na úpätí Gerlachovského štítu (2655 m n.m.). Nachádza sa medzi Vyšnými Hágami a Tatranskou Poliankou. Od ostatných osád ju odlišuje jej striktné liečebné zameranie, slúži ako moderná vojenská liečebňa. Nie je vhodným východiskom žiadnych túr, preto sa tu nenachádzajú ani ubytovacie ani stravovacie zariadenia.

Súvisiace túry:

Nový Smokovec

Nový Smokovec (995 m n.m.) – turisticko-liečebná tatranská osada, ktorá vznikla neďaleko Starého Smokovca. Nachádza sa tu menšie lyžiarské stredisko Jakubková lúka vhodné predovšetkým pre slabších lyžiarov ako aj rodiny s deťmi. Stredisko pritiahlo aj ďalších poskytovateľov služieb, ako sú: ubytovacie zariadenia a reštaurácie. Do centra Starého Smokovca je možné dostať sa aj peši.
Začiatky osady spadajú do 19. storočia, kedy sa podarilo Dr. Mikulášovi Szontaghovi vybudovať prvé klimatické sanatórium na liečenie tuberkulózy vo Vysokých Tatrách, ktoré umožňovalo aj prevádzku v zime. Neskôr bola spustená prevádzka súčasného liečebného domu Royal Palace, zameraného na liečbu tuberkulózy a respiračných chorôb. 
V západnej časti osady vyrástlo pomerne veľké sídlisko Sibír, ktoré je obývané trvalými obyvateľmi mesta Vysoké Tatry.

Súvisiace túry:

Podbanské

Turistická osada na západnom konci Vysokých Tatier nad ktorou sa rozpína majestátny štít Kriváň (2495 m n.m.), ktorý sa stal symbolickým vrchom Slovanov a slobody Slovákov. Podbanské (940 m n.m.) sa nachádza na hranici medzi Vysokými a Západnými Tatrami a je miestnou časťou obce Pribylina. 
Historické začiatky tejto, spočiatku baníckej osady spadajú až do 15. storočia. Neskôr sa stala pastierskou oblasťou, kedy koliby pastierov začali poskytovať prístrešok aj prvým turistom. V 19. storčí bola vybudovaná vodná píla a mlyn, ktoré slúžili na drvenie smrekovej kôry dodávanej na spracovanie do továrene v Liptovskom Hrádku. Storočie neskôr, po vybudovaní turistickej nocľahárne, je považované za začiatok rozvoja turizmu. 
V súčasnosti je Podbanské nielen turistickým ale i menším lyžiarským strediskom.

Čo všetko ešte Podbanské ponúka?

Múzeá

  • Múzeum liptovskej dediny v Pribyline (vzdialené 12 km) – ponúka stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara a niektorých obcí horného a dolného Liptova.
  • Obecné múzeum Važec (vzdialené 15 km) – venuje sa nielen histórii obce s bohatými folklóristickými tradíciami ale aj osobnostiam kultúrnej histórie, ktorých život a tvorba boli spojené s Važcom.
  • Národopisné múzeum Liptova v Liptovskom Hrádku (vzdialené 24 km) – nadväzuje na Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu .

Kultúrne pamiatky

  • Maša Liptovský Hrádok (vzdialená 24 km) – ponúka expozície liptovského hutníctva a baníctva dokumentujúce jednak ťažbu zlata na Kriváni, Magurke a v Bocianskej doline ako aj ťažbu a využitie nízkotatranských ložísk železa.
  • Považská lesná železnička v Liptovskom Hrádku (vzdialená 24 km) – nachádza sa tu mobiliár Čiernovážskej lesnej železnice, ktorá bola najdlhšou lesnou železnicou na Slovensku. Táto trať Lipt. Hrádok – Lipt. Teplička bola zrušená dňa 31.12.1971 z ekonomických dôvodov.

Viac informácií o múzeách a kultúrnych pamiatkach (expozície, kalendárium, otváracie hodiny, vstupné, mapa) na muzeum.sk

Jaskyne

  • Važecká jaskyňa (vzdialená 15 km) – nachádza sa v údolí Bieleho Váhu na západnom okraji obce Važec. Je významným paleontologickým náleziskom kostí jaskynného medveďa, ktorý bol v porovnaní s dnešným medveďom hnedým väčší a ťažší. Jeho maketu môžu návštevníci vidieť v priestoroch jaskyne.

Viac informácií o jaskyniach (prevádzková doba, cenník, kontakt, prístup k jaskyni) na ssj.sk

Súvisiace túry:

Starý Smokovec

Starý Smokovec (990 m n.m.) – turistické a administratívne centrum Vysokých Tatier ležiace na úbočí Slavkovského štítu(2452 m n.m.) je dôležitým dopravným uzlom vetviacim sa na smery: Tatranská Lomnica, Poprad a Štrbské Pleso. Osada je zároveň najstaršou z pomedzi tatranských osád. V súčasnosti sa tu nachádza viacero ubytovacích zariadení, raštaurácie, pobočky niektorých bán, zmenáreň, požičovne, obchodná a potravinová sieť.
V polovici 19. storočia nastal prvý väčší rozvoj osady, začalo sa s výstavbou prvých hotelov, reštaurácií ale aj liečebných zariadení, čím sa stával Starý Smokovec stále atraktívnejším aj pre širšie spoločenské vrstvy. V roku 1908 bola spustená prevádzka pozemnej lanovky na Hrebienok, ktorý je obľúbeným miestom smokoveckých rekreantov, odkiaľ sa možno vydať cez Vodopády Studeného potoka do niektorej z najnavštevovanejších dolín – Veľká a Malá Studená dolina, alebo na Skalnaté Pleso či Slavkovský Štít. Začiatkom 20. storočia bol postavený Grandhotel, torý je dodnes dominantou Starého Smokovca. Vyhľadávanými tu taktiež smokovecké minerálne pramene, ktoré stáli pri zrode tejto osady.

Súvisiace túry:

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso (1350 m.n.m.) sa rozkladá na južnom brehu jazera Štrbské pleso a je najvyššie položenou turisticko-liečebnou osadou. Je centrom turizmu, zimných športov a strediskom vrcholového športu pre severské disciplíny. 
Začiatky turizmu spadajú do 19. storočia, kedy začali vyrastať prvé turistiské ubytovne, hotely a reštaurácie, kúpeľný dom a niekoľko viliek. Charakter liečivých kúpeľov získalo Štrbské Pleso v roku 1885. V roku 1896 bola postavená unikátna ozubnicová železnica na trase Štrba -Štrbské Pleso, s prevýšením 421 m a dĺžkou 4740 m. Rozsiahle premeny osady súviseli s prípravami na Majstrovstvá sveta v roku 1970. V ústí Mlynickej doliny vyrástol lyžiarsky areál FIS a niekoľko veľkokapacitných hotelov. 
Štrbské Pleso ponúka množstvo zaujímavých túr, medzi ktoré určite patrí aj návšteva Mengusovskej doliny, chaty pri Popradskom plese a neďalekého symbolického cintorína.

Čo všetko ešte Štrbské Pleso ponúka?

Múzeá

  • Obecné múzeum Važec (vzdialené 15 km) – venuje sa nielen histórii obce s bohatými folklóristickými tradíciami ale aj osobnostiam kultúrnej histórie, ktorých život a tvorba boli spojené s Važcom.

Viac informácií o múzeách a kultúrnych pamiatkach (expozície, kalendárium, otváracie hodiny, vstupné, mapa) na muzeum.sk

Jaskyne

  • Važecká jaskyňa (vzdialená 15 km) – nachádza sa v údolí Bieleho Váhu na západnom okraji obce Važec. Je významným paleontologickým náleziskom kostí jaskynného medveďa, ktorý bol v porovnaní s dnešným medveďom hnedým väčší a ťažší. Jeho maketu môžu návštevníci vidieť v priestoroch jaskyne.

Viac informácií o jaskyniach (prevádzková doba, cenník, kontakt, prístup k jaskyni) na ssj.sk

Súvisiace túry:

Tatranská Javorina

Súvisiace túry:

Tatranská Kotlina

Tatranská Kotlina (760 m n.m.) je najvýchodnejšiou osadou mesta Vysoké Tatry. Leží pri ceste Slobody 7 km od Tatranskej Lomnice na úpätí Belianskych Tatier. Osada vznikla po objavení Belianskej jaskyne v roku 1882. Nachádza sa tu Sanatórium zamerané na liečbu respiračných a srdcových ochorení.

Súvisiace túry:

Tatranská Lesná

Rekreačná osada Tatranská Lesná (915 m n.m.) leží pri ceste Slobody medzi Horným Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Nachádza sa tu niekoľko menších penziónov, z ktorých najväčší sa stal miestom detskej rekreácie – ozdravovaňa s názvom Detský raj. Je východiskom turistických trás vedúcich do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier.

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica (850 m n.m.) – turisticko-rekreačná osada, najväččšia z pomedzi tatranských osád. Rozprestiera sa na východnom konci Vysokých Tatier na úpätí Lomnického štítu(2634 m n.m.) a je východiskom pre turistiku v centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. Nachádza sa tu najvyššie položené lyžiarske stredisko vo Vysokých Tatrách a na Slovensku. Turisti môžu obdivovať krásu tatranských vrcholov a dolín piamo z Lomnického štítu v pohodlí novovybudovanej kaviarne, kde ich vyvezie visutá lanovka. Tatranská Lomnica ponúka širú škálu ubytovacích zariadení, gastronómie a obchodov. Sídli tu Správa Tatranského národného parku, jeho výskumná stanica a múzeum a Astronomický ústav SAV.

Súvisiace túry:

Tatranská Polianka

Liečebná osada Tatranská Polianka (1005 m n.m.) leží po oboch stranách cesty Slobody, na úbočí Slavkovského štítu (2452 m n.m.). Nachádza sa tu Sanatórium Dr. Guhra na liečbu tuberkulózy a respiračných chorôb. Ako aj v minulosti, aj dnes slúži ako východisko do Velickej doliny.

Súvisiace túry:

Tatranské Matliare

Liečebná osada Tatranské Matliare (885 m n.m.) leží medzi osadami Tatranská Lomnicá a Kežmarské Žľaby, na úpätí Lomnického štítu (2634 m n.m.). Nachádzajú sa tu klimatické kúpeľe vyhľadávané nie len na ličbu ochorení dýchacieho systému ale aj pre odpočinok a relaxáciu.Súvisiace túry:

Tatranské Zruby

Pôvodná vojenská základňa Tatranské Zruby (1000 m .n.m.) v minulosti využívaná ako výcvikový tábor armády ČSR. Leží medzi Tatranskou Poliankou a Starým Smokovcom. Je východiskom turistických chodníkov do centrálnej časti Vysokých Tatier.

Vyšné Hágy

Významná tatranská kúpeľná osada Vyšné Hágy (1 100 m n.m.) sa nachádza medzi Štrbským Plesom a Starým Smokovcom pod vyústením Batizovskej doliny do Popradskej kotliny. Životný štýl osady je do značnej miery podriadený Odbornému liečebnému ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb. 
V roku 1941 bola spustená prevádzka sanatória Robotníckej poisťovne s celkovou kapacitou 450 kôžok, v tej dobe sa jednalo o najväčšiu liečebňu tuberkulózy v strednej Európe. Popri moderne vybudovanej hlavnej budove vyrástli súčasne potrebné personálne byty a prevádzkové zariadenia. 
Najstaršia časť osady sa náchádzala približne 300 m nižšie od súčasnej polohy stanice tatranských elektrických železníc. Osada Vyšné Hágy je v súčasnosti napojená na turistickú magistrálu chodníkom a má dobré dopravné spojenie.

X