AktualityVedeli ste že

20 rokov od víchrice vo Vysokých Tatrách

Dnes v Tatrách fúka. Akoby si aj príroda pripomínala udalosti spred dvadsiatich rokov.

19. november 2004 sa do histórie Vysokých Tatier zapísal ako deň, kedy sa krajinou prehnala ničivá víchrica, ktorá zmenila tvár našich najvyšších hôr. Dnes si pripomíname túto udalosť s úctou k obetiam a s vďakou všetkým, ktorí sa podieľali na obnove poškodených oblastí.

Ticho pred búrkou

Na piatok boli vydané výstrahy pred vetrom, no nikto nečakal že príde čosi tak veľkého… Po štvrtej hodine poobede prišiel do Vysokých Tatier vietor, ktorý ich za hodinu zmenil na nepoznanie.

Tak, ako sme boli zvyknutí žiť v Tatrách doslova v lese, sa z večera do rána náš život zmenil. Ak niektoré stromy ráno neležali, bolo to väčšinou preto, lebo boli opreté o ktorúsi zo zničených budov.

Dnes je to už 20 rokov od kedy Vysoké Tatry dramaticky zmenili svoj vzhľad.

Spomienky na ničivú smršť

Alžbeta, ako prezývali túto veternú smršť, za niekoľko hodín zdevastovala rozsiahle lesné plochy, narušila infraštruktúru a spôsobila značné materiálne škody. Rýchlosť vetra dosahovala až 230 km/h, čo malo za následok vyvrátenie miliónov kubických metrov dreva. Tragická udalosť si vyžiadala aj ľudský život.

Dôsledky víchrice boli citeľné dlhé roky. Obnova poškodených lesných ekosystémov bola náročná a zdĺhavá. Lesníci a ochranári sa snažili o obnovu prírodných podmienok, pričom kládli dôraz na výsadbu pôvodných druhov drevín.

Dnes, po dvadsiatich rokoch, sú následky víchrice stále viditeľné. Lesy sa postupne obnovujú, no jazvy po kalamite zostávajú. Táto udalosť nám pripomenula silu prírody a dôležitosť ochrany životného prostredia.

Víchrica z roku 2004 bola tvrdou skúškou pre Vysoké Tatry. No zároveň sa stala impulzom pre nové výskumy a projekty zamerané na ochranu a obnovu horského ekosystému.

Víchrica v číslach

  • rýchlosť vetra dosahovala až 230 km/h
  • škody na lesnom poraste na rozlohe 12 600 hektároch
  • zničených bolo 3,5 milióna kubických metrov dreva
  • víchrica si vyžiadala jednu obeť vo Vysokých Tatrách a jednu obeť v Nízkych Tatrách
  • práce na odstraňovaní následkov víchrice Alžbety definitívne ukončili v máji 2006
mapa porastov, zdroj: ŠOP
mapa porastov, zdroj: ŠOP

História sa opakuje

Z pohľadu dĺžky ľudského života išlo o ojedinelú víchricu, no ak by sme zalistovali v archívoch, zistili by sme, že 89 rokov dozadu bola situácia v Tatrách veľmi podobná.

Iba o deň skôr ako tomu bolo v roku 2004 sa dátum 18.11.1915 zapísal do vtedajších časopisov takto:

Vysokými Tatrami sa 18.11.1915 prehnala veterná smršť. Začala ráno o piatej hodine a trvala celý deň, až do druhej hodiny v noci. Zničila 2000 katastrálnych jutro v dĺžke 8 km a v šírke 2-2.5 km v nadmorskej výške od 900-1200 m medzi Vyšnými Hágami a Starým Smokovcom, ale poškodila lesy aj v Tatranskej Lomnici a v Matliaroch. Odhadované množstvo drevenej hmoty bolo 233 000 kubických metrovz maďarského lesníckeho časopisu toho obdobia, pred 106 rokmi, 18.11.1915

Dobové fotografie zo Smokovca z roku 1915

A takto vyzerali výhľady vo Vysokých Tatrách po víchrici:

Pohľad z Hrebienka smerom na Smokovec
Pohľad z Hrebienka smerom na Smokovec

Pripomeňte si s nami momenty z roku 2004 niekoľkými videami:

Pavol Barabáš, Pád lesa

Pavol Barabáš, Tatry po víchrici

Marek Vnenčák: Takto sa zotavujú Tatry po víchrici

Vysoké Tatry po víchrici z 19. novembra 2004 | High Tatras after windstorm from November 19th, 2004

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *