Aktuality

6x na Mount Evereste?

Tenjeeho som pred naším jesenným stretnutím v Himalájach nepoznal. Na našom treku bol spolu s jeho bratom Karmom Lhakpom súčasťou tích „nepálčankov“, ktorý nám „robia garde“ pri potulkách Himalájami. Nahradil jedného z našich ostrieľaných chlapov, ktorý postavil latku kvality celkom vysoko, a preto Tenjeeho prítomnosť v našom tíme bola pre mňa jemne povedané otáznikom a priamejšie povedané miernou obavou.

Starostlivý Tenjee

Karma i Tenjee sa však nie len svojím nižším vzrastom ale hlavne otvorenosťou a starostlivosťou hneď zaradili do kategórie, ktorú klienti opisujú slovami „Ježiš, ten je zlatý! Môžem si ho zobrať domov?„. Takéto reakcie na nových členov tímu potešia, aj keď na nich človek odpovedá slovíčkom nie :-).

Nenápadný Tenjee v bujnej nepálskej vegetácii

Monzún toho roku prišiel skôr, ale paradoxne i neskôr odchádzal. Neraz bolo potrebné improvizovať a to nie len v „drobnostiach“ akými boli prechod cez rozvodnené potoky a rieky ale i v posune programu tak, aby sme stihli všetko, čo sme stihnúť chceli, a nezmeškali pritom spiatočný let domov. Aj tu sa ukázalo, že na bratov spod Everestu je spoľah a prácu si vieme primerane rozdeliť.

Skromnosť a pokora na dvoch nohách

Počas treku sa samozrejme človek venuje najviac klientom a preto na množstvo otázok víriacich v hlave z našich nových posíl nebolo veľa času. 47-ročný Tenjee veľmi skromne reagoval na všetky otázky o tom, kde všade bol, čo je doposiaľ za ním. No jedna z odpovedí v nás vážne zarezonovala.

Tenjee bol na Evereste. A nie raz. Stál na vrchole šesťkrát.

Keď Vám niekto povie, že stál na osemtisícovke, bezpochyby ide o výkon hodný úcty. Ak ale stretnete niekoho, kto stál na najvyššej hore sveta už niekoľkokrát, a zakaždým preto, aby neplnil túžby sebe, ale ľuďom, ktorí o Evereste snívali, nezmení Vám to len pohľad na človeka, ale zaiste Vás to mení i vo vnútri. Obzvlášť keď človek, na ktorého ste natrafili, je skromný a to, čo zažil, z neho musíte doslova ťahať.

Výške nad 8000 metrov nad morom sa nehovorí zóna smrti len pre akúsi dramatizáciu horolezeckých výkonov. Je to výška, v ktorej je kyslíka nedostatočne málo pre udržanie ľudského organizmu nažive na dlhšiu dobu. Inými slovami: vo výške nad 8000 metrov zomierate, a je len otázne čo bude skôr, či Váš návrat do priaznivejších životných podmienok alebo Váš koniec.

Tenjee, Mount Everest, Lhotse a Nuptse.

Do zóny smrti mieria ľudia, čo si chodia na osemtisícovky plniť sny. Práve tu potrebujú najviac podpory, či už s tým, aby šli naľahko, alebo s pomocou ako takou. Tenjee tu bol niekoľkokráť, navyše podporu neprijímal, ale poskytoval. Chodí tu a to aj napriek tomu, že jednému z jeho bratov sa stal Everest poslednou túrou v živote. Zahynul totiž pri lavíne v základnom tábore.

Nie je šerpa ako šerpa

Napriek tomu, že Nepál si väčšina ľudí spája s budhizmom, viac ako 80 percent obyvateľov Nepálu sa hlási k hinduizmu. Naši noví priatelia boli zástupcami 9 percentnej budhistickej skupiny o čom svedčili rituály i prívesok s fotkou Rinpocheho na Tenjeeho krku. Budhizmus je pre ľudí s regiónu Everestu najčastejším vyznaním, rovnako typické ako priezvisko Sherpa (Šerpa), ktoré si väčšina ľudí spája s pojmom nosič. Pravda je taká, že pomenovanie „Šerpa“ označovalo „ľudí z východu“ a samotní šerpovia ho vyslovujú „shar-wa“. Predtým, ako horolezectvo nabralo v Himalájach na popularite, pojem Šerpa jednoducho označovalo skupinu ľudí, ktorí migrovali do Nepálu z východného Tibetu.

Naučil som sa, že je rozdiel mať rád svoje výstupy a mať rád hory – mať ich v krvi. Tenjee má bezpochybne hory v krvi. S rovnakou radosťou kráča po nepálskom pralese, či vysokom kopci s mačkami na nohách. Aj o tom je náramok Mountain Cardio z našej dielne a my sme hrdí že môže zdobiť jeho ruku.

Tenjee a jeho náramok Mountain Cardio Royal blue v závere našej malej expedície

Čo dodať na záver?

Z ďalekého a vysokého Nepálu Vám prajeme, aby ste po kopcoch kráčali rovnako ako Tenjee – jednoducho, s pokorou a s úsmevom, vždy plný dobrej nálady a v zdraví sa vždy vrátili naspäť.

Karma Lhakpa, Tenjee Sherpa a Fero Mrázik

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *