Aktuality

Aktuálne skialpinistické podmienky 17.4.2010

Tak ako predpovedali starí horskí vlci, tohoročná na sneh slabá zima ešte nepovedala posledné slovo. Dnes sme sa boli preto pozrieť v Malej Studenej doline, ako to vyzerá s podmienkami po týždni snehových zrážok.

Po pešom výstupe na Zamkovského chatu sa nad hranicou lesa otvára úplne iný svet. Toľko snehovej nádielky sme v tejto zimnej sezóne ešte v doline nevideli.

Nakoľko ale zrážky prišli náhle na tvrdú starú vrstvu, nie je snehová pokrývka dostatočne previazaná, o čom svedčili samovoľné uvolnenia lavín a splazov prakticky zo všetkých žľabov doliny so sklonom nad 30 stupňov. Pred nami vypadli žľaby Lomnického ramena, Bránička, Cyklistický, pravá strana jazernej steny, žľaby od Téryho kuloáru, platá pod Bachledovým / Jordánovým žľabom, sedlo medzi ľadovými, žľaby Malého Ľadového, Mačací kotol, Ovčiarska lávka. Najzaujímavejší odtrh začína pod Žltou lávkou, reže úpätia Sokolej veže a končí v Priečnom sedle.

Nový sneh začína výrazne oťažievať, v tienistých svahoch po celodennom slnku kôrnatiet.

Dolina nás dnes vítala slnečným plavkovým počasím a bezvetrím, čo pri dodržaní bezpečnostných opatrení vie urobiť z túry ozajstný raj.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *