Aktuality

Aktuálne z Gerlachu

V nedeľu sme sa boli pozrieť aké podmienky momentálne panujú na Gerlachu. Po zamračenom počasí posledných dní sme si lepší deň ani nemohli priať. Plechovo modrá obloha nás sprevádzala celý deň.

Výstup velickou próbou bol suchý, sneh sme stretávali až v traverzoch okolo Kotlového štítu a samozrejme so snehom v skoro celej dĺžke treba rátať v Batizovskom žľabe. Skoro suchou nohou je možný prechod cez Počúvajov žľab.

Vďaka ustupujúcemu snehu začínajú horskí vodcovia meniť výstupovú trasu batizovskou próbou za štandardnú velickú próbu. Nezabúdajte, že pre turistov je cesta na vrchol možná len v ich sprievode! Kontakty na vodcov nájdte na www.tatryportal.sk/sluzby-tatry/17-0-Horski-vodcovia/

Štandardná výstupová cesta vedie zo Sliezskeho domu na Kvetnicu, odkiaľ sa vychádza exponovaným úsekom – tzv. velickou próbou – žľabom do Sedielka na kotlom. Cesta traverzuje kotol až pod Kotlový štít, odkiaľ je prvý krát počas výstupu možné vidieť vrchol. Ďalej výstup pokračuje traverzom pilierov na strane Batizovskej doliny až pod vrchol. Zostupuje sa batizovským žľabom a následne batizovskou próbou do Batizovskej doliny, odkiaľ sa po magistrále – červenou značkou – prichádza spať na Sliezsky dom.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *