Aktuálny stav v Tatrách
TPN sprísňuje opatrenia
Ako sme Vás informovali v súvislosti s koronou o stave na území Vysokých Tatier, od 13.marca riaditeľstvo poľského národného parku TPN územie uzavrelo. Zákaz vstupu na územie TPN platí pre všetkých okrem obyvateľov tatranského okresu.
Bohužiaľ napriek tomuto zákazu sa v horách objavujú turisti v skupinách, ktorí dokonca zdieľajú svoje aktivity prostredníctvom sociálnych sietí.
Na území TPN museli niekoľkokrát zasahovať aj záchranári poľskej horskej služby TOPR, čo pre horskú záchranu predstavuje veľké riziko, nakoľko v malých záchranných kolektívoch potenciálna karanténa ohrozuje ich funkčnosť ako takú. TOPR preto vyzýva aby do Tatier nechodili ani obyvatelia tatranského okresu, ktorým je zo strany národného parku udelená výnimka.
Od stredy 25.3.2020 pribudli ďalšie reštriktívne opatrenia. Turistiku môžu obyvatelia vykonávať maximálne v dvojčlenných skupinách, pokiaľ sa nejedná o ľudí žijúcich v jednej domácnosti.
Riaditeľ národného parku Szymon Ziobrowski vyjadril názor, že ak k porušeniam opatrení bude dochádzať naďalej, TPN uzavrie Tatry aj pre domácich.
Záchranné akcie na poľskej strane počas uzávery TPN
Napriek uzávere TPN oznámenej 12.3., zasahovala horská služba:
V piatok 13.3. o 8:00 bol z chaty Murowaniec do Brzezin skútrom dopravený francúzsky lyžiar, ktorý v predchádzajúci deň utrpel úraz dolnej končatiny. Z Brzezin do nemocnice ho transportovala sanitka.
V sobotu 14.3. pred štvrtou hodinou poobede turista informoval TOPR, že počas zostupu zo Svinice stratil v hmle orientáciu a uviazol v jej severnej stene. Nachádza sa asi 150 m nad Svinickým sedlom. Bol vyčerpaný a podchladený, požiadal o pomoc. Vzhľadom na počasie bol vrtuľník schopný priblížiť záchranárov len do Ľaliového sedla, odkiaľ pokračovali záchranári pešo nad miesto, kde turista uviazol. Po vytvorení stanovištia na spust, bol k uviaznutému turistovi spustený jeden záchranár, ktorý ho zateplil a následne prostredníctvom evakuačnej sady vytiahnutý na záchranárske stanovište. Následne bol doprevadený na Kasprov vrch, odkiaľ ho do Zakopaného transportovala lanovka. Pretože turista nedodržal zákaz vstupu do TPN, stráž parku mu udelila pokutu.
Tatranský národný park bez zmeny
Na slovenskej strane správca územia ponecháva stav bez zmeny. Chaty sú prevažne kompletne uzavreté, platí sezónna uzávera.
Obec Štrba na svojich webových stránkach ako aj priamo pri vstupe na Štrbské Pleso žiada návštevníkov, aby obmedzili návštevnosť Štrbského Plesa.
Záchranné akcie na slovenskej strane Vysokých Tatier
15.3. vykonávajú príslušníci BOJ HZS kontrolu lyžiarskych stredísk. ako uvádza HZS “Menej úspešne však dopadla kontrola správania sa jednotlivcov, ktorí vnímajú všeobecné odporúčania ako priestor na rekreačné a športové aktivity. Parkoviská sú sčasti zaplnené prevažne mimo okresnými poznávacími značkami od Bratislavy, Nitry, Žiliny, Banskej Bystrice až po Košice, či Sninu a susedmi z Českej republiky. Opätovne apelujeme na všetkých návštevníkov hôr, aby sa nepohybovali v skupinách, nezdržiavali sa na miestach, kde sa koncentruje väčšie množstvo ľudí a neohrozovali tým seba ale aj druhých.“
Dňa 15. 3. 2020 v poobedňajších hodinách prijali záchranári HZS z Oblastného strediska Nízke Tatry žiadosť o pomoc pre 60-ročného skialpinistu slovenskej národnosti. Počas výstupu sa pošmykol na zľadovatenom teréne a spadol do Májovej muldy. Po páde dlhom približne 100 metrov bol doudieraný a pravdepodobne utrpel otras mozgu. Privolaní horskí záchranári mu poskytli neodkladnú prvú pomoc a pomohli späť na zjazdovku. Následne ho záchranári snežným skútrom transportovali k ošetrovni HZS na Bielu púť, kde si ho prevzala do starostlivosti posádka RZP.
Dňa 22.3.2020, bol na tiesňovú linku HZS „18 300“ oznámený pád slovenského turistu (53 r.) zo štítu Vysoká vo Vysokých Tatrách. Pád nahlásil synovec (34 r.), ktorý sa s dotyčným na vrchole nachádzal. Obaja turisti vykazujú cestovateľskú anamnézu. Kým prvý turista zišiel samostatne, po druhom bola rozbehnutá pátracia akcia, avšak turistu sa nepodarilo nájsť. V neskorých večerných hodinách boli nájdené osobné veci turistu na severnej strane masívu Vysoká. O súčinnosť bola požiadaná aj Letka MV SR, ktorá pre súčasné nepriaznivé poveternostné podmienky nemohla zasiahnuť.
23.3. v popoludňajších hodinách sa záchranárom HZS napriek komplikovaným poveternostným podmienkam, sneženiu a silnému nárazovému vetru, podarilo nájsť telo slovenského turistu, žiaľ bez známok života. Telo bolo nájdené pod severnou stenou Vysokej.
Naďalej apelujeme na turistov, aby v tomto období zvážili akýkoľvek pohyb vo vysokohorskom prostredí. Dôrazne vyzývame turistov aby dodržiavali nariadenú karanténu v prípade, že sa vrátili zo zahraničia alebo sa u nich, alebo ich blízkych, prejavili príznaky koronavírusu. Ak sa rozhodnete navštíviť hory, choďte maximálne v dvojici, pre prípad, ak by bolo nevyhnutné poskytnutie pomoci, či kontaktovanie záchranárov. Odporúčame túry na nižšie položených turistických chodníkoch. Dodržujte uzáveru a prihliadajte na vývoj počasia a aktuálne poveternostné podmienky!
V ranných hodinách dňa 26. 3. 2020 sa horskí záchranári v súčinnosti s Letkou MV SR pokúsili o transport telesných pozostatkov 53 – ročného turistu slovenskej národnosti, ktorý bol bez známok života nájdený v pondelok pod severnou stenou Vysokej. Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky sa ani teraz transport za pomoci leteckej techniky nepodaril. Na miesto nehody preto pozemne odišli piati záchranári HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry a traja príslušníci Bezpečnostno-operatívnej jednotky HZS. Na mieste nehody pripravili telesné pozostatky na transport a za pomoci lanovej techniky, spustov a následne snežného skútra so saňami sa im po ôsmich hodinách podarilo telesné pozostatky nebohého muža dopraviť k horárni v Bielovodskej doline, kde boli odovzdané obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom PZ SR.
Dňa 24.03.2020 popoludní boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pre slovenského skialpinistu, ktorý si v Žiarskej doline v oblasti Pod Homôlkou spôsobil úraz členka. Záchranári HZS muža vyšetrili, zranenú končatinu mu zafixovali a následne na nosidlách UT 2000 transportovali k Žiarskej chate a odtiaľ terénnou štvorkolkou na parkovisko v ústí Žiarskej doliny. Odtiaľ už pokračoval na vlastnú žiadosť samostatne.
O aktuálnom dianí Vás budeme naďalej informovať.
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.