Aktuality

Botanická záhrada je už zatvorená

Tatranská Lomnica (16. septembra 2019) – Uplynulý víkend mali návštevníci poslednú príležitosť obzrieť si Expozíciu tatranskej prírody, ktorú v Tatranskej Lomnici prevádzkujú Štátne lesy TANAP-u. Od dnešného dňa je botanická záhrada zatvorená. Spoznávať vzácne druhy tatranskej flóry budú môcť záujemcovia opäť až v máji.

Počas uplynulých štyroch mesiacov si prehliadku expozície nenechalo ujsť 13 756 ľudí, čo je o vyše päťsto návštevníkov viac v porovnaní s minulou sezónou. „Silné boli predovšetkým mesiace jún a júl, kedy si botanickú záhradu pozrela viac ako polovica z celkového počtu návštevníkov, zatiaľ čo júnu dominovali školské výlety, v júli to boli prevažne rodiny s deťmi,“ zhodnotila tohtoročnú návštevnosť Expozície tatranskej prírody jej vedúca Janka Černická.

Na ploche 3,20 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach už tradične obdivovať vyše tristo druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. „Väčšina kvietkov má svoje optimum v máji a júni, ale ešte aj v septembri nám kvitli napríklad astra spišská či skalničník srstnatý. Sporadicky sa stáva, že ešte v tomto období dokážu v našich podmienkach druhýkrát zakvitnúť i rôzne druhy zvončekov, kuričiek a aj devätorník,“ doplnila Janka Černická.

Vybrané druhy kvetov a drevín si mohli návštevníci priamo v botanickej záhrade aj kúpiť. Dokopy sa počas tejto sezóny predalo 3 508 kusov sadeničiek rastlín, 108 kusov sadeníc stromov a 328 kusov semien. „Podobne ako po minulé roky, aj tentokrát bol najväčší záujem o plesnivec alpínsky, z ktorého sme predali 355 kusov. Návštevníci si pochvaľovali, keďže tento rok rastlinky boli výnimočne veľké, dokonca sa predávali vo veľkých črepníkoch. V kurze však boli už tradične aj horec Clusiov, dryádka osemlupienková, rôzne druhy kuričiek a skalničníkov,“ konkretizovala vedúca expozície.

Hoci je botanická záhrada od dnešného dňa pre návštevníkov už zatvorená, jej zamestnanci majú plné ruky práce. Celý areál musia pripraviť na prezimovanie, už koncom októbra začnú vysievať semienka rastlín, aby návštevníci mali čo obdivovať počas budúcej sezóny. „Tým, že jar bola pomerne chladná a jún upršaný, v porovnaní s minulým rokom nie je toľko semien, ale určite sa netreba báť toho, že by v botanickej záhrade nebolo čo obdivovať aj na budúci rok,“ uzatvorila Janka Černická.

Pre návštevníkov sa brány botanickej záhrady opäť otvoria začiatkom mája, dovtedy môžu turisti obdivovať vzácnu tatranskú flóru v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde v presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne nájdu približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať.

Zdroj: ŠL TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *