Aktuality

Botanická záhrada opäť privíta návštevníkov

Už dnes sa otvoria brány Expozície tatranskej prírody. Verejnosť tak bude mať po ôsmich mesiacoch znova možnosť poznávať horskú kvetenu a dreviny priamo v Tatranskej Lomnici.

Vo vysokohorskom prostredí snehová prikrývka ešte ustúpiť nechce a ani v tatranských osadách počasie zatiaľ nedovolilo rastlinám naplno sa prebudiť. Napriek tomu viaceré kvietky stihli nájsť cestičky, ako potešiť oči prvých návštevníkov botanickej záhrady v sezóne 2023. „Začali už kvitnúť prvosienka holá, horec Clusiov, mak tatranský, žeruška alpínska, nátržník Crantzov aj lesný druh hrachor jarný s peknými cyklámenovými kvetmi, čoskoro príde na rad arábka alpínska. Odkvitol nám už síce lomikameň protistojnolistý, ale návštevníci ešte stihnú kvitnúci lomikameň Wahlenbergov,“ menuje vedúca Expozície tatranskej prírody (ETP) Jana Černická.

Záhrada ponúka návštevníkom viac než tristo druhov rastlín aj s drevinami. Na ploche 3,2 hektára sa môžu prejsť medzi skalkami s rastlinstvom vápencových a silikátových podkladov a vzhliadnuť vzácne a ohrozené druhy tatranskej kveteny. Novinkou tohto roka je i komentovaný vstup „Za hubami Expozície tatranskej prírody“. V rámci botanickej prechádzky nechýba priestor pre zaslúžený oddych v areáli – nové lavičky na sedenie s operadlami i bez nich. Rovno pred vstupom do expozície pribudla pre pohodu ešte jedna „vychytávka“. „Kosodrevinu sme presadili do nového veľkého dreveného črepníka, ktorý sme z oboch strán rozšírili ako lavičku,“ vysvetľuje Černická.

Aby sa však sezóna vôbec mohla začať, čakala zamestnancov ETP hŕba roboty. Vypleli všetky skalky, napichali tabuľky s názvami druhov a podľa potreby do alpín dosadia zhruba päťsto rastliniek. Kvietky a dreviny, okrem tých prirodzene rastúcich v ETP, sa pestujú zo semien alebo vegetatívnym rozmnožovaním. Napríklad horec Clusiov si vyžaduje zhruba štyri roky, kým sa zo semienka podarí vypiplať rastlinku súcu na presadenie do alpína či na predaj. Milovníci skalničiek si totiž v ETP môžu zakúpiť sadeničky tatranských kvetov alebo drevín. V ponuke je vyše 75 rastlín, okrem horca nechýba ďalšia overená klasika ako plesnivec alpínsky, mak tatranský alebo orlíček obyčajný. Pribudli aj novinky, po ktorých sa záhradkári pýtali – prasličky a paprade. V predaji tento rok nájdete aj kokorík mnohokvetý či miniskalku s tromi druhmi skalničiek v črepníku.

Do botanickej záhrady sa dostanete od najbližšej stredy až do konca letných prázdnin denne medzi 9. a 17. hodinou a následne do 17. septembra, už však v skrátených otváracích hodinách do tretej popoludní.  Dospelí za vstup zaplatia tri eurá. Deti, študenti, držitelia preukazu ZŤP a seniori od 60 rokov o euro menej. Správa TANAP-u pripravila aj rodinné vstupné či zvýhodnený balík pre tých, ktorí chcú navštíviť okrem botanickej záhrady aj Múzeum TANAP-u. V ponuke nechýba ani environmentálne vzdelávanie pre žiakov.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *