Aktuality

Historický okamih! V Lomnickom sedle chcú prekonať 44-ročný lyžiarsky rýchlostný rekord Tatier.

Vo Vysokých Tatrách sa pripravujú na výnimočnú športovú udalosť. Na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku sa traja lyžiari a jeden snowboardista zo Slovenska, Poľska a Česka pokúsia prekonať historický rýchlostný rekord Tatier, ktorý od roku 1979 drží Poliak Jacek Niklinski.

Slovenský rýchlostný rekord na zjazdovke v Lomnickom sedle drží od marca 2022 slovenský rekordér Michal Bekeš, ktorý sa po tejto tatranskej zjazdovke rútil rýchlosťou 174,57 km/h. Po roku je Michal pripravený svoj rekord vylepšiť a prekonať aj doterajšie absolútne maximum, ktoré na poľskej strane Tatier dosiahol Jacek Niklinski. Ten sa po zjazdovke z Kasprowho vrchu spustil na lyžiach rýchlosťou 180,63 km/h. „Musíme si uvedomiť, v akých podmienkach a s akým vybavením Niklinski tento rekord urobil. Veď napríklad sneh na zjazdovke si takmer 4 mesiace spolu s kolegom udupávali na lyžiach sami. Naše možnosti sú dnes niekde úplne inde a aj preto si poľský rekordér zaslúži náš rešpekt. Bola to legenda a je to pre mňa veľká výzva a zároveň pocta pokúsiť sa stanoviť nový rekord Tatier“, povedal odhodlaný Michal Bekeš.

Organizátori pokusu o prekonanie rekordu vytýčili čas na prekonanie rekordu v období od 25. februára až do 10.marca. „Nemohli sme definovať presný termín, pretože na takýto rýchlostný zjazd sú potrebné ideálne podmienky – slnečný deň, bezchybná trať a bezvetrie. Aj preto bude presný termín ohlásený 3 dni vopred,“ informoval Lukáš Brodanský z horského strediska Vysoké Tatry. Pokus o prekonanie rekordu sa uskutoční v ranných hodinách tak, aby ihneď po rýchlych jazdách pretekárov mohla byť zjazdovka opäť otvorená pre verejnosť. Tá bude môcť pokus o prekonanie rekordu sledovať priamo v lyžiarskom stredisku. Pokusu o prekonanie rýchlostného rekordu v speed ski (rýchlostnom lyžovaní) sa zúčastnia:

Michal Bekeš (SVK)
Rodák zo Ždiaru, milovník zimných športov, ktorému učarovalo lyžovanie a najmä rýchlosť.
Osobný rýchlostný rekord – 223,464 km/h vo francúzskom Vars v kategórii S1.
Najlepšie umiestnenia: 5. miesto vo Svetovom pohári v sezóne 2023, 7. miesto na MS 2022,
16-násobný víťaz pretekov s hromadným štartom Red Bull Homerun v Európe.


Radim Palan (CZ)
Rodák z Prahy a reprezentant Českej republiky v Speedski a Skicross. Prvý Čech v histórii, ktorý vyhral preteky na Speedski v rámci Svetového pohára FIS, kategória S2 max. rýchlosť 170,93 km/h. Osobný rekord na lyžiach má hodnotu 213,8 km/h na Svetovom pohári 2022 vo francúzskom Vars. Dvojnásobný víťaz Red Bull Homerun.

Dariusz Duda (PL)
Rodák zo Zakopaneho, účastník Svetového pohára v rýchlostných lyžiarskych disciplínach a držiteľ poľského rekordu 192,102 km/h SDH. Víťaz premiérového Red Bull Zjazdu na doraz v Tatranskej Lomnici.

Boris Karolčík (SK)
Boris Karolčík, vášnivý snowboardista, Majster Slovenska vo freestyle snowboardingu (2020), tretí na EP v Zakopanom, siedmy na Zimnej univerziáde (2019). Osobný rýchlostný rekord na snowboarde v Lomnickým sedle má hodnotu 112 km/h.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *