AktualityCOOLtúra

Koniec zrkadlovým selfie?

Isto ste sa aj vy nie raz stretli na fotkách so zrkadlovými nápismi alebo neidentifikovateľnými kopcami. Ich príčinou je spôsob zobrazovania fotografie cez prednú kameru, teda v móde selfie. Toto zobrazenie je nám prirodzené – ako zrkadlo. Väčšina telefónov ukladá fotografie nasnímané predným fotoaparátom presne tak, ako sa zobrazujú v náhľade. Mnohokrát by sme tieto zmeny nespozorovali, no ak je na fotke nápis, zrazu ho vidíme zrkadlovo, tetovania preskakujú z ľavej ruky na pravú a horské panorámy nám zrazu vôbec nedávajú zmysel. Ak sa fotografia takto uloží, publikovaná nevyzerá najlepšie.

Pomôže jednoduchý trik

Ponúkame Vám tip, ako môžete Vaše tatranské selfie trochu vylepšiť, aby ste na nich videli písmená čitateľne a panoráma Tatier ostala ozajstnou panorámou.

  • Po spustení fotoaparátu na vašom telefóne s operačným systémom Android kliknite na Nastavenia. Vačšinou ide o tlačidlo vyzerajúce ako tri bodky alebo ako ozubené koliesko.
  • V menu zrolujte nižšie na Ukladať selfie ako v ukážke (anglicky Pictures as previewed).
  • Ak máte toto nastavenie zrušené (odškrtnuté), vaše selfie sú ukladané ako majú byť. Ak je ale nastavenie aktívne zaškrtnuté, odškrtnite ho.
  • V telefónoch rôznych značiek sa toto nastavenie môže volať inak, napríklad Zrkadlenie fotiek prednej kamery (anglicky Mirror photos for front camera), alebo Zrkadlené fotografie v menu Selfie (anglicky Mirrored photos). Ide o to isté nastavenie.
Obrazovka nastavení fotoaparátu (Samsung Galaxy S10e) Prepínač musí byť vypnutý.

Overte si, či ste Fotoaparát nastavili správne

Či ste nastavenie urobili správne zistíte ak urobíte selfie fotku a následne si ju prezriete v Galérii. Ak je Váš Adibas čitateľný, všetko je v poriadku. Majte na pamäti, že v aplikácii Fotoaparát pri samotnom fotení bude fotka stále zrkadlovo otočená. Správne zobrazenie uvidíte až v Galérii.

S tetovaním na čele Vám síce náš návod situáciu vylepšiť nepomôže, no veríme že všetky ďalšie prípady takto hravo vyriešite.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *