Aktuality

Kosenie udržuje druhovú pestrosť tatranských lúk

V uplynulých dňoch počasie dovolilo dokončiť všetky potrebné práce na horských lúkach v starostlivosti Správy TANAP-u.

Od konca júna jej pracovníci priebežne kosili lúky a lúčky najskôr v okolí Tatranskej Lomnice a Smokovcov, kosci však nezabudli ani na ďalšie lokality od Oravíc až po Tatranskú Javorinu. Použili viaceré možné postupy pri kosení – tradičné kosy, traktory, ale aj krovinorezy. Väčšinou totiž ide o roztrúsené lúky s menšou výmerou naprieč celým územím národného parku. V tomto roku sa Správa TANAP-u postarala o vyše 100 hektárov lúk.

V minulosti horské lúky ľudia pravidelne kosili a seno z nich využívali pre jeleniu zver a prebytok pre hospodárske zvieratá. Dnes potrebujú lúky aktívny manažment, ktorý udržuje ich existenciu a druhovú pestrosť. Horská lúka, ktorá sa nekosí, totiž stráca svoje hodnotné lúčne spoločenstvá – biotopy, hlavne v neprístupnom kamenistom teréne vo vyšších nadmorských výškach.

Pravidelným kosením pracovníci Správy TANAP-u lúky nielen chránia, ale i obnovujú, no nie je to vždy jednoduché.  Vo vysokohorských oblastiach sú častejšie zrážky a vystihnúť počasie, zladiť práce či zorganizovať ľudí i techniku chce niekedy náročné. Nezanedbateľná je i pomoc dodávateľov z regiónu.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *