Aktuality

Medzinárodný deň hôr

Medzinárodný deň hôr je každoročný sviatok, ktorý sa koná 11. decembra. Bol vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov (OSN) v roku 2002. Cieľom sviatku je upriamiť pozornosť na dôležitosť hôr pre život na Zemi a na potrebu ich ochrany.

Hory pokrývajú približne 22 % zemského povrchu a sú domovom viac ako 1 miliardy ľudí. Sú dôležité pre život na Zemi z mnohých dôvodov, vrátane:

  • Zásobovanie vodou: Hory sú zdrojom pitnej vody, zavlažovania a hydroelektriny pre miliardy ľudí na celom svete.
  • Úrodnosť pôdy: Hory sú dôležité pre udržanie úrodnosti pôdy a prevenciu erózie.
  • Biodiverzita: Hory sú domovom mnohých druhov rastlín a živočíchov, z ktorých mnohé sú endemické.
  • Turizmus: Turizmus je dôležitým zdrojom príjmov pre mnohé horské komunity.

Medzinárodný deň hôr je príležitosťou na oslavu krásy a dôležitosti hôr a na podporu trvalo udržateľného rozvoja horských oblastí. Na tento deň sa organizujú rôzne podujatia po celom svete, vrátane výletov do hôr, vzdelávacích programov a konferencií.

V roku 2023 je témou Medzinárodného dňa hôr „Hory a klimatické zmeny: výzvy a príležitosti. Táto téma upozorňuje na to, ako zmena klímy ovplyvňuje hory a ako môžu hory prispieť k zmierneniu zmeny klímy.

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je koordinátorom Medzinárodného dňa hôr. FAO podporuje podujatia, ktoré sa konajú na oslavu tohto dňa, a poskytuje informácie a zdroje o dôležitosti hôr.

Čo hory predstavujú pre Vás? Podeľte sa s nami o to v komentároch!

A dnes ešte viac pripomenieme starý horský pozdrav Hore zdar!

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *