Aktuality

Miroslav Donutil a Daniel Hevier pokrstili svoje izby v Grandhoteli Smokovec vo Vysokých Tatrách

Populárny herec a obľúbený spisovateľ a textár. Významné osobnosti českej a slovenskej kultúry sa stretli v Grandhoteli Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách, aby tam slávnostne pokrstili hotelové izby, ktoré ponesú ich meno.

Tradíciu dedikovania apartmánov v Grandhoteli Starý Smokovec významným osobnostiam českého a slovenského kultúrneho a spoločenského života, ktoré majú k hotelu blízko, odštartovali v roku 2018 po rozsiahlej rekonštrukcii interiérov tohto prvého veľkého tatranského hotela. K apartmánom kráľa komikov Vlastu Buriana, olympijských víťazov Emila a Dany Zátopkovcov, herečky Emílie Vášáryovej a speváckej divy Lucie Bíléj tak najnovšie pribudli ďalšie dva – dedikované Miroslavovi Donutilovi a Danielovi Hevierovi.

Pre populárneho českého herca veľká pocta. „Je to prekrásny pocit. Tá spoločnosť je úžasná a ja som poctený, že môžem byť jej súčasťou,“ uviedol počas svojej návštevy Starého Smokovca. S hotelom sa zoznámil počas pobytu pri natáčaní komédie Román pre mužov. Našiel v ňom všetko to, čo od hotela očakáva. „Na prvom mieste ma vždy napadne mäkká posteľ, potom komfort hotela, na to v pokročilom veku veľa dáte, viaže sa to k perfektným raňajkám, výbornej reštaurácii. A mám rád, keď má hotelová izba terasu alebo balkón, odkiaľ je pekný výhľad – a ten tu teda je prekrásny,“ zhodnotil pri výhľade na tatranské štíty a krásny smokovecký kostolík. A odkaz hosťom, ktorý sa v „jeho“ apartmáne ubytujú? „Vďaka tomu, čo sa stalo, mám k tomuto apartmánu taký majetnícky, domovský vzťah. Tak aby mi tu neurobili neporiadok,“ dodal s úsmevom Donutil.

Prvým spisovateľom vôbec, ktorý má v Grandhoteli Starý Smokovec svoju dedikovanú izbu sa stal spisovateľ a textár Daniel Hevier. Keďže je známy najmä ako autor literatúry pre deti, dedikovaná izba je rodinná.
Som dojatý, je to pre mňa pocta aj také zadosťučinenie, že niekto si všimol moju aktivitu a chcel, aby som tu bol tak na dlhšie. A myslím na tých ľudí, ktorí tu budú na pobyte. Preto som sa usiloval poskytnúť im aj nejakú pastvu pre oči – aby videli moje obrazy, fotografie, aby to bolo trošku veselé. A keďže je to rodinná izba, aby to bolo aj pre deti. Doniesol som aj svoje vysvedčenie z deviatej triedy, aby mohol nejaký syn alebo dcéra rodičom povedať – pozri aj Hevier mal dvojky,“ hovorí s úsmevom Daniel Hevier.

Súčasťou výzdoby izby bude špeciálne na túto príležitosť zložená Óda na Starý Smokovec, v ktorej sa pohral so slovíčkami a ich významami. „Starý Smokovec sa síce volá Starý, ale prináša mladosť. A občas sa zmení na Zmokovec, keď je tu hmla alebo tu občas prší, ale ľudia môžu mať vždy to slniečko v sebe,“ vysvetlil Hevier.

Apartmán Miroslava Donutila ako aj rodinná izba Daniela Heviera sú už spolu s ostatnými dedikovanými apartmánmi verejnosti plne k dispozícii. „Každý dedikovaný apartmán je pri vstupe označený menom osobnosti. V týchto apartmánoch sú obrazy, fotografie, knihy a ďalšie zaujímavosti spojené so životom osobností, po ktorých nesú apartmány a izby meno. V jedálnom a nápojovom lístku hostia zároveň nájdu aj špeciality podľa chutí jednotlivých osobností,“ uzavrel riaditeľ Grandhotela Starý Smokovec Matej Fujka.

Každý z hostí, ktorý sa počas najbližšej zimnej sezóny v dedikovaných izbách ubytuje, rovnako ako v ostatných izbách Grandhotela Starý Smokovec resp. horských hotelov siete TMR hotels, bude mať možnosť využiť výhodnú ponuku v podobe skipasov alebo lístkov na tatranské lanovky v cene pobytu.

Z histórie hotela

  • Grandhotel**** Starý Smokovec bol postavený v secesnom štýle a oficiálne uvedený do prevádzky 30. júna 1904 ako jeden z prvých troch veľkých tatranských hotelov.
  • Hotel bol od začiatku kategorizovaný ako prestížny a riešený ako trojpodlažná budova s celkovo 150 miestnosťami, z toho 120 obývateľnými izbami a jedenásťosovou hlavnou fasádou.
  • Svojim luxusným zariadením, poskytovanými službami a pohodlím patril k najvyhľadávanejším hotelom v celej oblasti Vysokých Tatier, čo sa rýchlo rozšírilo do sveta. Od toho okamihu bola kapacita hotela neustále naplnená a v čase pred prvou svetovou vojnou bol neoficiálne vyhlásený ako jeden z top 10 svetových horských hotelov.
  • Najväčší podiel na vybudovaní hotela a rozvoji Starého Smokovca má rodina Hoepfnerovcov. Gustav Hoepfner st., vtedajší riaditeľ Spišskej úverovej a priemyselnej banky, priviedol banku na myšlienku investovať do Starého Smokovca. Samotný hotel bol postavený počas pôsobenia jeho syna Gustava Hoepfnera ml., ktorý presvedčil správnu radu banky o nutnosti postaviť hotel. Na počesť významnej rodiny nesie dodnes najväčšia konferenčná sála meno „Hoepfner“. Stretnutia v nej ponúkajú úžasný výhľad do diaľky, či pôsobivý západ slnka.
  • Myšlienka postaviť Grandhotel a tým oživiť cestovný ruch sa ukázala ako správna, pretože jeho otvorením sa počet návštevníkov v Starom Smokovci zdvojnásobil. Tento prvý veľký tatranský hotel navštívili mnohé významné osobnosti – saský korunný princ Fridrich August, československý prezident Eduard Beneš, britský premiér Harold Wilson, Fidel Castro a mnoho ďalších.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *