Aktuality

Mláďa jelenice prišlo na svet v intraviláne tatranskej osady

Asi 240 dní po ruji privádzajú jelenice na svet svoje mláďatá. Deje sa tak v máji a júni. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade, akurát si včera jelenica zvolila ako najbezpečnejšie miesto pre vrhnutie svojho mláďaťa lúku v intraviláne Dolného Smokovca medzi potravinami a základnou školou. Napriek tomu, že mláďa bolo len niekoľko metrov od chodníka, málokto si ho všimol, nakoľko sa nachádzalo v terénnom výmole pri malom múriku.

Frekventovaný chodník v pozadí a nenápadné miesto, kde strávilo mláďa celý deň

Jelenica miesto po vrhnutí opustila. Niekoľko obyvateľov si netradičnú udalosť všimlo. Bohužiaľ sa našli i takí, ktorí svojej zvedavosti neodolali a prichádzali k novonarodenému zvieraťu veľmi blízko. Niekoľko obyvateľov začalo miesto z vlastnej iniciatívy strážiť a prípadných zvedavcov posielali z miesta preč. Očakávalo sa, že sa jelenia matka po svoje potomstvo vráti vo večerných hodinách, keď bude na sídlisku väčší pokoj.

Ráno už bolo miesto opustené.

Tento prípad nie je ojedinelý, stalo sa tak už viac krát v niekoľkých tatranských osadách. Paralelne s prípadom v Dolnom Smokovci sa identická situácia diala v ten istý deň aj v Novom Smokovci pri bývalom Penzáku.

Prvé hodiny nového mláďaťa

Odborníci hovoria, že vrh mláďaťa v intraviláne nie je náhoda, ale úmysel. Jelenice považujú prostredie medzi ľuďmi za bezpečnejšie ako priestor v lese, preto začínajú vrhať mláďatá medzi ľuďmi cielene.

Ako sa zachovať?

V prípade, že by ste boli svedkom podobnej situácie, nepristupujte ku mláďaťu v záujme jeho prežitia aj vlastnej bezpečnosti. Mláďa, ktoré je poznačené pachom ľudí by mohla jelenica odvrhnúť. Zároveň, v prípade, že sa človek priblíži k mláďaťu, a jeho matka by bola v blízkosti, matka ho môže začať brániť. Práve takýto prípad sa stal minulý rok v Starom Smokovci. Stretom so zverou sa vyvarujeme aj dlhodobým zodpovedným správaním. Ak zver nebudú prikrmovať domáci obyvatelia a ani turisti, bude intravilán pre zver menším lákadlom.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *