Aktuality

Nosičská stovka 2023: Horkú výzvu v Tatrách najlepšie zvládol Filip Zacher

Vysokohorská výzva znovu preverila vytrvalosť a odhodlanie horských nosičov, ktorí sa tentokrát museli navyše vysporiadať i s nepriaznivým novembrovým počasím. Najrýchlejšie si s náročnou traťou, 200 metrovým prevýšením a 100 kg nákladom piva Radegast poradil Filip Zacher. Ženy sa popasovali  s 30 kg nákladom a ako prvá do cieľa dorazila Teja Šuligová.

Tohtoročný 22. ročník legendárnej súťaže Nosičská stovka sa ako obvykle uskutočnil na trase z Hrebienka na novo zrekonštruovanú Zamkovského chatu. Práve kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii bola tento rok táto ikonická udalosť odložená na november, ale to vôbec nezabrzdilo odhodlanie účastníkov. „Uznanie za skvelý výkon si zaslúži každý, kto sa popasoval s traťou, sám so sebou a poriadne horký náklad zvládol vyniesť až na chatu,“ povedala Jana Jankovičová, manažérka značky Radegast na Slovensku.

Víťaz súťaže vysokohorských nosičov Filip Zacher zdolal trasu s neuveriteľným výkonom 42 minút a 21 sekúnd.  Medzi ženami sa presadila Teja Šuligová s výsledkom 29 minút. Víťazi si okrem titulu odniesli aj zaslúženú ročnú zásobu piva Radegast. V kategórii zmiešaných dvojíc so sto kilovým pivným nákladom skončila na prvom mieste dvojica Ferko-Škvara. Na trať sa vydalo celkovo 66 horských nosičov a nosičiek.

Nosičská stovka, pomenovaná na počesť tragicky zosnulého nosiča Juraja Petranského, patrí k tradičným pretekom horolezcov a nosičov už od roku 1985. Súťaž testuje odvahu, silu a vytrvalosť všetkých, ktorí sa odhodlajú stať sa súčasťou tejto výnimočnej výzvy. „Každý z nás, kto sa voči tejto výzve postaví, si píše svoj vlastný príbeh a stáva sa súčasťou tejto úžasnej tradície. Nosičská stovka je viac ako šport, je to naše poslanie, naše spojenie s horami,“ uvádza Štefan Bačkor, pretekár a spoluorganizátor Nosičskej stovky.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *